Gdzie wybrać się na wino w Słowenii? Odkryj regiony winiarskie, skosztuj słoweńskiego wina i ciesz się degustacją w Lublanie. Podpowiadamy, jakie najlepsze doświadczenia zapewnią Ci niezapomniane wakacje.
1. Poznaj malownicze regiony winiarskie
Winnice zajmują ponad 22 300 hektarów słoweńskiego krajobrazu i są skupione w trzech regionach winiarskich. Pierwsza z nich to Primorsko (Primorsko), które jak można wywnioskować z nazwy, położone jest niedaleko wybrzeża Adriatyku. Ten piękny region winiarski jest dalej podzielony na podregiony Goriška Brda, Dolina Vipavy, Kras i Istria. Cały region ma odrobinę śródziemnomorskiej atmosfery i kusi nie tylko pierwszorzędnym winem, ale także średniowiecznymi miasteczkami rozsianymi po pofałdowanym krajobrazie. Degustację wina można urozmaicić degustacją specjałów gastronomicznych lub świeżych owoców zerwanych bezpośrednio z drzewa.
Największy słoweński region winiarski położony jest w północno-wschodniej części kraju. Nazywa się Podraví z częściami Zamuří i Styria. Centrum obszaru stanowi miasto Maribor, w którym znajduje się najstarsza winorośl na świecie. Ponadto będziesz miał niezliczone możliwości skosztowania lokalnego wina w historycznej perle Słowenii. Można nim na przykład urozmaicić relaks w lokalnych źródłach termalnych.
Trzeci region winiarski to Posáví, który rozciąga się na wschód w pobliżu granicy z Węgrami i obejmuje obszary Dolenjska, Bela krajina i Bizeljsko Sremič. Przez region przepływają rzeki Sava, Krka i Kolpa, które wraz z winnicami i uroczymi kościołami tworzą niezapomnianą scenerię. W takim krajobrazie przyjemnością sączyć dobre wino na przykład z widokiem na któryś z tutejszych zamków czy klasztorów. Podczas wędrówek po tych stronach natkniesz się na tzw. zidanice, czyli małe domki z winnicami, w których poczujesz autentyczną atmosferę słoweńskiej tradycji winiarskiej.
Wybierz nocleg w Słowenii i wznieś toast doskonałym regionalnym winem.
2. Ciesz się najwyższej klasy słoweńskimi winami
Dzięki sprzyjającemu klimatowi winorośl w Słowenii cieszy się dużym powodzeniem, ale niestety obszar ten nie jest wystarczający dla słynnej potęgi winiarskiej. Jednak to, czego temu krajowi brakuje w hektarach, nadrabia jakością, dlatego można tu skosztować win najwyższej klasy, dorównujących światowym standardom.
Biały czy czerwony? Słodki czy wytrawny? Słowenia udowadnia także swoją różnorodność w winiarstwie, dzięki czemu każdy może znaleźć trunek, który najbardziej zadowoli jego kubki smakowe. wytrawne wina bogate w minerały takie jak czerwony Refošk czy biała Malvazija produkowane są w Přímorim. Podráví produkuje mocne, aromatyczne białe wina, w których dominuje odmiana Šipon. Te z Posáví wyróżniają się natomiast lekkością i wyraźniejszą kwasowością. Spróbuj na przykład różowego Cvički lub popularnego czerwonego wina Metliška črnina.
3. Jedź do Lublany po wino
Jeśli nie masz możliwości odwiedzenia regionów winiarskich, nie martw się, nie musisz pozbawiać się wrażeń degustacyjnych. Zakwateruj się w stolicy Słowenii, gdzie będziesz miał okazję poznać trochę każdego obszaru. Romantyczna atmosfera historycznej Lublany jest również idealna na spędzenie czasu z najbliższymi przyjaciółmi i butelką wina w ciepły letni wieczór.
Zostań na chwilę sommelierem i oceń smak lokalnych win, na przykład bezpośrednio pod Zamkiem w Lublanie, gdzie znajdziesz przyjemną winiarnię ze sklepem.
4. Smakuj po brzegi w piwnicach, winiarniach i na statkach
Degustacja może przybierać różne formy, od zwykłej po niekonwencjonalną. Odwiedź piwnice z winami, gdzie możesz chłonąć romantyczną atmosferę i rozmawiać z mieszkańcami. Odwiedźcie na przykład Vinagarov sklepy w Mariborze, który swoją powierzchnią 20 km² zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce w Słowenii pod względem wielkości. Kryją się pod centrum miasta i zapraszają na zwiedzanie z degustacją.
Pewnie byłeś już w winiarni, ale z pewnością nie próbowałeś jeszcze wina z fontanny. W Słowenii będziesz miał okazję spróbować tego niezwykłego sposobu degustacji. Fontanny, z których wypływa wino niczym źródła mineralne, można znaleźć w Šmarješké Toplice, Vdole lub Marezige.
Niezapomniane przeżycia czekają na Ciebie także na statkach, np. w nadmorskiej Izoli czy Lublanie, gdzie na pokładzie możesz rozkoszować się łykiem bieli lub czerwieni, podziwiając piękne widoki.