Starożytne miasta pełne zabytków, wyjątkowa przyroda i piękne plaże w Chorwacji przyciągają nie tylko turystów, ale także filmowców. Lokalizacje w kraju na wybrzeżu Adriatyku od wielu dekad regularnie pojawiają się w filmach i serialach twórców z całego świata. Podążaj śladami gwiazd filmowych i odkryj miejsca, które być może znasz już ze srebrnego ekranu.
1. Dubrownik lub Królewska Przystań z Gry o Tron
Najbardziej znaną lokacją filmową w Chorwacji jest bez wątpienia Dubrownik, który jest uważany za najpiękniejsze miasto w całym kraju. Jego historyczne centrum, zwane Starym Miastem, stało się zapowiedzią Królewskiej Przystani w Grze o Tron. Serial HBO szybko stał się światowym hitem z milionami fanów po emisji pierwszego z ośmiu sezonów. Tysiące fanów Gry o Tron każdego roku udaje się do Dubrownika, aby na własne oczy zobaczyć miejsca, które znają ze swojego ulubionego serialu. W mieście można wybrać się na specjalne wycieczki poświęcone serialowi.
Co ciekawe, choć większość scen kręcona była w Dubrowniku, muzeum poświęcone Grze o Tron znajduje się w mieście Split. W Dubrowniku natomiast, dla odmiany, znajdziemy sklep, w którym nie tylko kupimy same pamiątki związane z serialem, ale nawet zrobimy sobie zdjęcie na Żelaznym Tronie.
Ponadto w 2017 roku w Dubrowniku kręcono niektóre sceny z ósmej części sagi Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi.
2. Jeziora Plitwickie skrywające skarb na Srebrnym Jeziorze
Choć film ''Skarb nad Srebrnym Jeziorem'' ma już ponad pół wieku (nakręcono go w 1962 roku), to Jeziora Plitwickie, gdzie nakręcono jego część, wciąż są co roku odwiedzane przez tysiące fanów filmów o indiańskim wodzu Vinnetou z książek pisarza Karla Maya.
Chociaż Jeziora Plitwickie leżą głęboko w chorwackim zapleczu, zdecydowanie warto się do nich wybrać. Kompleks 16 jezior połączonych ponad 140 wodospadami i niezliczonymi kaskadami otoczony jest nietkniętą przyrodą. Jeziora i ich otoczenie wchodzą w skład Parku Narodowego Jezior Plitwickich, który w 1979 roku został wpisany na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO ze względu na swoje niezwykłe piękno.
W okolicy znajduje się kilka szlaków turystycznych, które prowadzą głównie wzdłuż drewnianych ścieżek wokół jezior lub bezpośrednio nad nimi. Jeśli chcesz zwiedzić cały park, zajmie Ci to co najmniej jeden pełny dzień. Bilet wstępu do parku narodowego obejmuje przejażdżkę łodzią, podczas której można podziwiać wyjątkową scenerię z wody.
Warto wspomnieć, że większość fanów Vinnetou przyjeżdża do Parku Narodowego Jezior Plitwickich z Niemiec (skąd pochodził autor książki Karel May) i daleko z Polski. Paradoksalnie, dla Chorwatów Vinnetou i jego historie są prawie nieznane. Już w latach 70-tych mieszkańcy byłej Jugosławii mogli oglądać zachodnie filmy, w tym wysokiej jakości amerykańskie westerny, których jakość była znacznie wyższa niż wschodnio-niemieckich kowbojów z wodzem Winnetou. Wynika to z faktu, że choć była Jugosławia oficjalnie należała do Związku Radzieckiego, jej władca, marszałek Tito, był w stanie zachować znaczną autonomię, przejawiającą się m.in. w bardziej liberalnym podejściu do kultury zachodniej.
3. Wyspa Vis w sequelu przebojowego filmu Mamma Mia!
Jednym z największych skarbów Chorwacji są jej wyspy, a mieszkańcy, turyści i filmowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Nic więc dziwnego, że największa i najdroższa zagraniczna produkcja filmowa w dotychczasowej historii Chorwacji miała miejsce na jednej z nich - wyspie Vis.
Piękna zatoka Barjoška na zachodnim wybrzeżu wyspy, która jest dostępna tylko drogą morską, stała się scenografią dla sequela amerykańskiego musicalu Mamma Mia. Filmowanie drugiej części, zatytułowanej Mamma Mia: Here We Go Again, rozpoczęło się w 2018 roku, dokładnie 10 lat po premierze bardzo udanej pierwszej części. Wyspa Vis jest reprezentowana w filmie przez fikcyjną wyspę Kalokairi, a gwiazdorska obsada obejmuje takie gwiazdy jak Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth i piosenkarka Cher.
To, co przyciągnęło filmowców na Vis w pierwszej kolejności, to fakt, że wyspa jest nadal słabo zaludniona, a ze względu na swoją izolację pozostaje z dala od masowej turystyki. Na Vis można dostać się jedynie promem z portowego miasta Split, a podróż trwa ponad trzy godziny. Dzięki temu wyspa zachowała nie tylko swoje naturalne piękno, ale także autentyczną atmosferę, która jest rzadko spotykana w dzisiejszej Chorwacji. Jeśli chcesz spędzić wakacje w spokojnym miejscu z dala od tłumów, Vis jest właściwym wyborem dla Ciebie.
Vis można również odwiedzić w ramach codziennych wycieczek statkiem, które wypływają ze Splitu lub z innych dalmatyńskich wysp Hvar i Brač. Niezależnie od tego, czy spędzasz całe wakacje na Visie, czy odkrywasz jego piękno podczas jednodniowej wycieczki, koniecznie udaj się do magicznej Błękitnej Jaskini na wysepce Biševo, najbardziej imponującego miejsca na Visie i w jego okolicach.
4. Opactwo jako luksus otaczający księżną Dianę
Z odległej dalmatyńskiej wyspy Vis przenosimy się teraz do regionu, który jest kolebką turystyki w Chorwacji. Mowa o zatoce Kvarner i mieście Opatija, które nazywane jest "królową turystyki ".
To właśnie w bogatym otoczeniu hoteli w Opatiji w 2013 roku kręcono film biograficzny "Diana", przedstawiający ostatnie dwa lata życia księżnej Diany, między jej rozwodem z księciem Karolem a tragiczną śmiercią w wypadku samochodowym w Paryżu.
Powodem, dla którego Opatija była idealną lokalizacją dla filmu o księżnej Walii, jest jej unikalny austriacki urok. W drugiej połowie XIX wieku to chorwackie nadmorskie uzdrowisko stało się schronieniem dla austro-węgierskiej elity. Opatija jest więc domem nie tylko dla wielu luksusowych hoteli, ale także willi, które niegdyś należały do wiedeńskiej szlachty. Oprócz luksusowych wnętrz, film Diana przedstawia również zapierające dech w piersiach widoki na zatokę Kvarner, wąskie strome uliczki z tradycyjnymi istryjskimi białymi domami i mały port, w którym zacumowane są łodzie lokalnych rybaków.
5. Pula pokazująca scenę tragedii z watażką Tito
Terytorium dzisiejszej Chorwacji było w starożytności częścią Imperium Rzymskiego, o czym przypomina liczba zabytków pochodzących z czasów panowania rzymskiego. Jednym z miejsc, gdzie ślady rzymskich budowli można znaleźć niemal na każdym kroku, jest starożytne miasto Pula położone na południu półwyspu Istria.
Najważniejszym punktem orientacyjnym w Puli jest rzymski amfiteatr zbudowany na początku naszej ery, który miejscowi nazywają "Areną". Ta imponująca struktura, która jest jedną z pięciu najlepiej zachowanych tego typu na świecie, była scenerią scen początkowych i końcowych filmu Tytus z 1999 roku. Arena bardzo wiernie reprezentowała scenerię słynnego Koloseum w Rzymie, do którego jest często porównywana.
Reżyserski debiut Julie Taymor oparty był na tragedii Williama Szekspira Tytus Andronikus, a w roli rzymskiego watażki Tytusa wystąpił Anthony Hopkins. Jeśli wybierasz się na wakacje na bardzo popularną Istrię, nie możesz przegapić wizyty w historycznym mieście Pula, na czele z majestatyczną Areną!
6. Split miejscem dramatycznej historii dnia dzisiejszego
Jednym z najnowszych filmów nakręconych w Chorwacji jest film Weekend Getaway z 2022 roku, którego akcja prawie w całości rozgrywa się w słonecznym portowym mieście Split. Główna bohaterka Beth próbuje odeprzeć oskarżenie o zamordowanie swojej najlepszej przyjaciółki Kate, a jednocześnie, z pomocą lokalnego taksówkarza Zaina, dowiedzieć się, co wydarzyło się tej fatalnej nocy.
Oprócz malowniczych wąskich uliczek, film zabiera widzów do luksusowych apartamentów, których atmosfera rywalizuje z najbardziej luksusowymi hotelami. Inna dramatyczna scena rozgrywa się nawet prawie wewnątrz Pałacu Dioklecjana, który jest najważniejszym budynkiem Splitu i powodem, dla którego centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Krótko mówiąc, Split jest przedstawiony w całym swoim kolorze i pięknie w filmie. Po obejrzeniu Weekend Getaway, będziesz chciał zobaczyć to piękne miasto na własne oczy!