Największe zniżki roku już tutaj są! Wybierz swój pobyt TravelBomba ze zniżką 30%!

Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

NAJ w Chorwacji: 7 NAJ urokliwych miejsc UNESCO

Choć Chorwacja jest małym krajem, ma 10 wpisów na Liście Pomników Kultury i Przyrody UNESCO. Wybierz się z nami do tych historycznych i naturalnych perełek i odkryj 7 najbardziej urokliwych chorwackich zabytków UNESCO.
NAJ w Chorwacji: 7 NAJ urokliwych miejsc UNESCO

Chorwacja zajmuje powierzchnię zaledwie 56 594 km², ale dzięki swojej oszałamiającej przyrodzie, bogatej tradycji kulturowej i długiej historii, nadal może pochwalić się łącznie dziesięcioma miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybraliśmy 7 najpiękniejszych** z nich, które zdecydowanie warto zobaczyć!

1. Pałac Dioklecjana w Splicie

Najważniejszym chorwackim wpisem na listę UNESCO jest Pałac Dioklecjana znajdujący się w środkowej Dalmacji w nadmorskim mieście Split. Określenie "pałac" może być w tym przypadku mylące, gdyż nie jest to pojedynczy budynek, a cały starożytny rzymski kompleks obejmujący szereg budynków i ulic, w tym wiele funkcjonujących sklepów i restauracji.

Budowa unikalnego kompleksu, który łączy w sobie elementy zamku-twierdzy z luksusem starożytnej willi, rozpoczęła się w 295 r. n.e. za panowania rzymskiego cesarza Dioklecjana. Głównym materiałem budowlanym był kamień wydobywany na pobliskiej wyspie Brac. W V i VI wieku pałac był stopniowo przekształcany w przestrzeń mieszkalną dla ogółu ludności.

Dziś Pałac Dioklecjana jest tętniącym życiem sercem Splitu i składa się z około 280 budynków mieszkalnych mieszczących restauracje, sklepy, hotele i apartamenty. Co ciekawe, około 3000 mieszkańców stolicy Dalmacji nadal mieszka w pałacu. Na terenie kompleksu, chronionego przez mury o grubości 2 metrów i 16 wież, znajduje się również majestatyczna katedra św. Dominika (najstarsza działająca katedra na świecie), Świątynia Jowisza, piękny Plac Perystylu, Złota Brama, egipski Sfinks i rozległe podziemia.

Kompleks przechodzi ciągłą renowację i jest gospodarzem wielu wystaw, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Jest to najcenniejszy starożytny zabytek w Chorwacji i jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury rzymskiej na świecie. Pałac Dioklecjana w Splicie został wpisany na listę zabytków UNESCO w 1979 roku. Wstęp do kompleksu jest bezpłatny i nie jest ograniczony godzinami otwarcia. Wstęp do niektórych budynków i podziemi Pałacu Dioklecjana jest bezpłatny.

2. Stare Miasto w Dubrowniku

Innym chorwackim miastem, którego centrum jest zabytkiem chronionym przez UNESCO jest Dubrownik. Jego starożytny rdzeń jest tym cenniejszy, że zachował się pomimo wielu katastrof, takich jak niszczycielskie trzęsienie ziemi w 1667 roku i wojna w latach 90-tych XX wieku. Jednak stare miasto w Dubrowniku zawsze udawało się przywrócić do pierwotnej formy i do dziś zachwyca swoim oryginalnym charakterem.

Chociaż historyczne centrum nie jest duże, można spacerować po nim przez wiele dni. Będziesz pochłonięty jego wyjątkową atmosferą i otoczeniem pełnym wąskich uliczek, romantycznych zakątków, stromych schodów i placów wystawowych. Fakt, że Stare Miasto jest obszarem dla pieszych (podobnie jak Pałac Dioklecjana) sprawi, że wizyta będzie przyjemniejsza, więc możesz spacerować po nim bez obaw.

Niektóre z miejsc, których nie można przegapić w Dubrowniku to Główna ulica Stradun, Katedra Dubrownicka, Pałac Książęcy, Klasztor Dominikanów i Kościół św. Za opłatą można wspiąć się na wyjątkowo dobrze zachowane mury miejskie, które mierzą prawie 2 km i oferują niezapomniane widoki. Z góry Srđ, która wznosi się bezpośrednio nad miastem, roztacza się zapierający dech w piersiach panoramiczny widok na cały Dubrownik. Możesz wspiąć się na szczyt pieszo po przygotowanej ścieżce lub wjechać kolejką linową.

3. Jeziora Plitwickie

Niemal obowiązkowym przystankiem dla każdego odwiedzającego Chorwację jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Może i znajduje się on głęboko w chorwackim zapleczu, ale nie pożałujesz swojej podróży do niego. Centralnym punktem najstarszego, największego i najczęściej odwiedzanego parku narodowego w Chorwacji jest system 16 czystych jezior połączonych wodospadami i kaskadami.

Jeziora różnią się kolorem od ciemnoniebieskiego przez zielony do jasnego turkusu, co pięknie wychodzi na zdjęciach. Przez park narodowy przebiega łącznie osiem szlaków turystycznych. Najkrótszy z nich ma 3,5 kilometra długości i można go pokonać w 2-3 godziny, podczas gdy najdłuższy ma 20 kilometrów długości i zajmuje cały dzień. Szlaki prowadzą w dużej mierze po drewnianych ścieżkach w bezpośrednim sąsiedztwie jezior lub nawet bezpośrednio nad wodą.

Choć krystalicznie czysta woda zachęca do odświeżenia się, kąpiel jest surowo zabroniona w parku narodowym! Można to jednak nadrobić podczas innego doświadczenia - pływania łodzią, które jest wliczone w cenę biletu.

Jeziora Plitwickie są otwarte każdego dnia w roku, w tym w święta. W sezonie letnim park narodowy jest zwykle pod presją turystów, dlatego zalecamy odwiedzenie Plitwic poza szczytem sezonu. Na przykład, jeziora mają niepowtarzalny urok jesienią, kiedy otaczająca przyroda gra wszystkimi swoimi kolorami. Poza latem docenisz nie tylko znacznie mniejszą liczbę turystów, ale także lepsze ceny za wstęp.

4. Bazylika Eufrazjusza w Poreč

Jeden z zabytków UNESCO znajduje się na bardzo popularnym wśród turystów półwyspie Istria. Jest to Bazylika Eufrazjusza, znajdująca się w małym miasteczku Poreč na zachodnim wybrzeżu Istrii. Bazylika jest częścią kompleksu biskupiego, który obejmuje również zakrystię, baptysterium i dzwonnicę.

Budowa monumentalnego sanktuarium rozpoczęła się w pierwszej połowie VI wieku na polecenie biskupa Eufrazjusza. W ciągu zaledwie 11 lat ukończono imponującą konstrukcję, której architektura łączy w sobie elementy wschodnie i zachodnie. Dziś jest to jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury bizantyjskiej w całym regionie śródziemnomorskim i jeden z najcenniejszych kompleksów sakralnych w Europie.

Od czasów II wojny światowej Bazylika Eufrazjusza była kilkakrotnie restaurowana. Znajdują się tu między innymi zachowane malowidła ścienne Chrystusa i męczenników czy mozaiki podłogowe z V wieku reprezentujące wczesnochrześcijańskie malarstwo na terytorium Chorwacji. Oprócz architektury i sztuki, można tu również podziwiać piękny widok z wieży.

5. Stare Miasto w Trogirze

Zaledwie 20 km od Splitu, nad którym góruje wspomniany Pałac Dioklecjana, znajduje się kolejne miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1997 roku starożytne centrum Trogiru zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa ze względu na wyjątkową liczbę wielu historycznych perełek na niewielkim obszarze.

W plątaninie wąskich kamiennych uliczek znajduje się niezwykła liczba architektonicznych perełek, które odzwierciedlają dramatyczną historię, podczas której miasto było rządzone przez Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Austriaków, Wenecjan, Francuzów i ostatecznie Chorwatów. Ponieważ centrum miasta znajduje się na wysepce połączonej mostami ze stałym lądem i przeciwległą wyspą Ciovo, Trogir zyskał nazwę Małej Wenecji.

Rozmiar historycznego centrum jest niewielki, więc dobrze będzie zarezerwować sobie popołudnie na zwiedzanie. Spacerując, natkniesz się na przykład na katedrę ze słynnym lwim portalem, wieżę obronną św. Marka, Bramę Morską i Pevnin, zamek Kamerlengo i pozostałości oryginalnych fortyfikacji z XIII-XVI wieku.

Będziesz rozbawiony faktem, że nawet na ciasnej wyspie pełnej zabytków nie brakuje boisk piłkarskich, co jest bardziej niż typowe dla Chorwacji. Wycieczkę do Trogiru można urozmaicić kąpielą na jednej z wspaniałych plaż w okolicy miasta. Znajdziesz je na przykład w pobliskim kurorcie Seget Donji, gdzie możesz wybrać się na piękny spacer wzdłuż malowniczego wybrzeża.

6. Pola Starigrad na wyspie Hvar

W zaciętej rywalizacji pięknych chorwackich wysp, za najpiękniejszą uważa się Hvar. Ponieważ jest to miejsce o największej liczbie godzin słonecznych w całym wschodnim Adriatyku, Hvar jest znany jako "słoneczna wyspa ".

Od 2008 roku Hvar szczyci się również jednym miejscem, które zostało wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym cennym miejscem są Pola Starigradzkie, które znajdują się na żyznej ziemi wokół miasta portowego Stari Grad. Pola te są wyjątkowe na skalę światową ze względu na ich podział katastralny, który pozostał niemal niezmieniony od IV wieku p.n.e.. W tamtych czasach żyzna ziemia została podzielona przez greckich Ilirów za pomocą kamiennych murów. Mury te były następnie stale odbudowywane przez mieszkańców Hvaru przez kolejne 2400 lat, dzięki czemu oryginalny podział gruntów rolnych z czasów starożytnych można zobaczyć do dziś.

Możesz spacerować po malowniczym krajobrazie kulturowym na tysiącletnich ścieżkach rolniczych lub wybrać się na okrągłą trasę rowerową (nr 705), która zaczyna się i kończy w pobliskim Stari Grad. Mniej więcej w połowie trasy przejedziesz przez spokojne, piękne miasteczko Vrboska, a następnie możesz odświeżyć się w morzu na mało uczęszczanej i jednocześnie uroczej plaży uvala Velika Basina.

7. Katedra w Szybeniku

Naszą listę najciekawszych chorwackich zabytków wpisanych na listę UNESCO zamyka majestatyczna katedra św. Jakuba (Sveti Jakov) w mieście Šibenik w środkowej Dalmacji. Stworzenie tego imponującego budynku było dość skomplikowane i dramatyczne. Od położenia kamienia węgielnego do konsekracji katedry minęły długie 124 lata, podczas których kilku ważnych włoskich budowniczych zostało zastąpionych.

Katedra w Szybeniku została zbudowana wyłącznie z kamienia - wapienia z pobliskich kamieniołomów i marmuru z wyspy Brač. Do jej budowy nie użyto ani jednej cegły czy kawałka drewna. Podczas wojny domowej w Jugosławii, katedra została trafiona pociskiem artyleryjskim w 1992 roku. Pocisk przeleciał przez dach i wylądował w samym środku katedry. Dzięki łutowi szczęścia, lub według niektórych cudowi, granat nie eksplodował, ponieważ konsekwencje dla tego wyjątkowego budynku byłyby katastrofalne. Niezależnie od tego, czy to przypadek, czy boska interwencja, najważniejszy zabytek architektury renesansowej można oglądać do dziś.

Autor artykułu:

Aktualizacja: 9. 10. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odkrywaj Chorwacja z Travelking

Wybieraj spośród unikalnych i sprawdzonych pobytów