Góry rozciągają się na całym terytorium Chorwacji, od północy do samego południa. Nic więc dziwnego, że Chorwacja jest rajem dla wędrowców na wszystkich poziomach sprawności. Zarówno miłośnicy spacerów ze spektakularnymi widokami, jak i miłośnicy wymagających wysokogórskich wędrówek będą cieszyć się wędrówkami, wycieczkami i wędrówkami po chorwackim krajobrazie. Wybraliśmy 9 najpiękniejszych szlaków turystycznych w Chorwacji, a także podzieliliśmy je według trudności. Który z nich wybierzesz podczas następnych wakacji nad Adriatykiem?
Łatwe trasy odpowiednie dla początkujących i dzieci
1. Jeziora Plitwickie pieszo, łodzią i pociągiem
Park Narodowy Jezior Plitwickich to najcenniejszy przyrodniczy skarb Chorwacji. Obszar chroniony jest idealny do wędrówek i spacerów w wyjątkowym środowisku z 16 krystalicznie czystymi jeziorami, wodospadami, bystrzami i nietkniętą roślinnością. W sumie 8 oznakowanych szlaków turystycznych o długości od 3 do 21 km prowadzi przez piękny krajobraz Jezior Plitwickich, dzięki czemu można wybierać w zależności od kondycji i czasu.
Szczególnie popularny jest 4-kilometrowy „Szlak B”, który obejmuje rejs statkiem i przejażdżkę pociągiem widokowym (oba wliczone w cenę biletu), co zachwyci nawet najmłodszych turystów. Piesza część trasy prowadzi przez obszar tak zwanych Dolnych Jezior, a następnie przez jezioro Kozjak, które jest największym i najgłębszym z Jezior Plitwickich. Podczas rejsu zobaczyć można m.in. malowniczą wyspę Štefanija oraz zalesione szczyty w okolicy.
2. Okrężna trasa wokół wodospadu Skradinsky
Jeden z najbardziej magicznych szlaków turystycznych można znaleźć w Parku Narodowym Krka. Jest to okrągła trasa, która zaczyna się i kończy w pobliżu Skradinskiego buka - najdłuższego wodospadu na rzece Krka. Wodospad i jego otoczenie z wieloma trawertynowymi kaskadami, jeziorami i wyspami można zobaczyć szczegółowo na trasie, która prowadzi w większości po drewnianych chodnikach bezpośrednio nad powierzchnią wody. Jest to łatwa wędrówka bez wspinaczki, więc poradzą sobie z nią nawet małe dzieci.
3. Spacer wzdłuż murów miejskich Dubrownika
Jeśli chcesz dodać coś niezwykłego do swojej podróży, nie będziesz rozczarowany spacerem wokół murów miejskich w Dubrownik. Doskonale zachowane fortyfikacje z XIII wieku są głównym powodem, dla którego Dubrownik został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Dziś spacer wzdłuż 2-kilometrowych murów z 16 fortecami i mniejszymi wieżami jest jednym z najbardziej niezapomnianych przeżyć podczas wizyty w „perle Adriatyku”.
Po wspięciu się na szczyt fortyfikacji, będziesz cieszyć się zapierającym dech w piersiach widokiem na port w Dubrowniku, wciśnięty między czyste Morze Adriatyckie i piękne Stare Miasto. Fani Gry o Tron będą mogli bliżej przyjrzeć się miejscom, w których rozgrywały się sceny z ich ulubionego serialu. Wejście na mury jest płatne, ale zdecydowanie warto!
Pośrednie szlaki dla miłośników pieszych wędrówek
4. Wędrówka do księżycowego krajobrazu wyspy Pag
Większość z nas myśląc o chorwackiej przyrodzie ma na myśli turkusowe morze, lasy sosnowe i gaje oliwne. Jednak Wyspa Pag, położona w północnej Dalmacji, oferuje całkowicie unikalny „księżycowy” krajobraz, który można odkrywać na niebiesko oznakowanym szlaku turystycznym o nazwie Druga strona Księżyca (Druga strana Mjeseca).
Początek szlaku znajduje się za północnym krańcem miasta Pag, skąd prowadzi przez skaliste wzgórza do pozostałości kościoła Mikula i latarni morskiej. Trasa prowadzi wokół tej części wyspy, dzięki czemu można zobaczyć różnorodny krajobraz dosłownie pod każdym kątem. Możesz wrócić do miasta Pag tą samą drogą lub przedłużyć swoją wycieczkę do „szlaku grzbietowego ” przez wzgórze Ledenik i kilka innych wzgórz. Wysokość wzgórz, przez których grzbiety przebiega trasa, wynosi maksymalnie 300 m, więc jest to nadal wędrówka o umiarkowanym stopniu trudności. Niezależnie od tego, czy wybierzesz krótszą, czy dłuższą opcję, widoki na zatoki, opuszczone plaże i majestatyczne góry Velebit na kontynencie z pewnością Cię zachwycą.
5. Z Hvaru do Milny bez tłumów turystów
Wyspa Hvar jest w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych destynacji w Chorwacji. Większość podróżnych udaje się do stolicy wyspy o tej samej nazwie, która ma malowniczy port, wiele starożytnych zabytków i sieć romantycznych wąskich uliczek pełnych sklepów i restauracji.
Z tętniącego życiem miasta wystarczy jednak wyjść w kierunku zatoki Pokonji Dol, która jest zdominowana przez oszałamiającą małą wyspę z latarnią morską. Tuż za zatoką rozpoczyna się oznaczony na czerwono szlak do wioski rybackiej Milna. Trasa prowadzi wzdłuż surowego wybrzeża przez lasy sosnowe i skaliste plaże. Jest to mało uczęszczana droga, więc możesz cieszyć się pięknymi panoramami w samotności.
W Milnie, do której dotarcie zajmuje około 1,5 godziny, można odświeżyć się lodami lub skosztować pysznych świeżych owoców morza w jednej z lokalnych restauracji. Trasa powrotna do Hvaru, którą pokonuje się polną drogą, jest mniej czasochłonna i mniej techniczna. Nie ma większych podjazdów, ale niektóre odcinki prowadzą przez kamienisty teren, więc nie zapomnij założyć solidnych butów.
6. Droga Krzyżowa, aby uzyskać najlepszy widok na Dubrownik
Dubrownik uważany jest za najpiękniejsze z chorwackich miast. Imponujące mury, wąskie uliczki i starożytne budowle tworzą niepowtarzalny kolor miasta, którego nie da się przecenić. Będziesz miał najbardziej magiczny widok na Dubrownik z ciemnoniebieskim Adriatykiem w tle ze szczytu góry Srđ, która wznosi się tuż za Starym Miastem i stanowi naturalny punkt orientacyjny miasta.
Trasa prowadzi ścieżką wyłożoną 14 krzyżami i kończy się dużym białym krzyżem na szczycie wzgórza. Całkowita długość Drogi Krzyżowej wynosi 2,5 km, ale podejście po dobrze przygotowanym terenie jest dość strome, dlatego należy zarezerwować na to co najmniej 1 godzinę. Oprócz dobrego obuwia wyposaż się także w dużą ilość wody. W drodze w górę lub w dół można wjechać panoramiczną kolejką linową, która jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Dubrownika.
Trudne wędrówki dla doświadczonych alpinistów
7. Duży tor wokół Jezior Plitwickich
Magicznie piękna przyroda Parku Narodowego Jezior Plitwickich przeplatana jest szlakami turystycznymi. Jeśli lubisz spacery na łonie natury, zarezerwuj cały dzień na wycieczkę nad Jeziora Plitwickie, na pewno nie pożałujesz!
Najdłuższą oznakowaną trasą na obszarze chronionym jest „trasa K”, która przecina obszar Jeziora Górnego i Dolnego. Ten wspaniały tor zabierze Cię do wszystkich ważnych miejsc w parku. Już na początku zobaczysz wodospady Veliki slap i Sastavci slap, a następnie okrążysz największe jezioro Kozjak. Następnie będziesz spacerować drewnianymi chodnikami pomiędzy jeziorami Novakovića brod i Kaluđerovac w jednej z najbardziej fotogenicznych części parku. Jezioro Kaluđerovac można także zobaczyć z lotu ptaka, z Boardwalk Junction. Wodospady Veliki Prštavac i Mali Prštavac stanowią idealne zakończenie tego wspaniałego szlaku pieszego.
Najbardziej niesamowite miejsca Jezior Plitwickich można pokonać w 6-8 godzin na trasie K. Po dniu pełnym niezapomnianych wrażeń z podróży możesz uzupełnić siły w jednej z wielu restauracji zlokalizowanych na terenie parku.
8. Via Adriatica – ponad 1000 km chorwackiej przyrody
Pierwsza chorwacka trasa dalekobieżna, Via Adriatica, przeznaczona jest dla prawdziwych koneserów turystyki. Trasa wije się na długości ponad 1100 km od górzystej części wybrzeża półwyspu Istria do przylądka Oštro, który jest najbardziej wysuniętym na południe cyplem Chorwacji. Jeśli chcesz przebyć całą trasę, musisz zarezerwować sobie niecałe 2 miesiące (o ile pogoda Ci dopisze). Jeśli nie masz tyle czasu, nie martw się! Via Adriatica jest podzielona na 13 etapów, które można pokonać osobno. Trasa prowadzi głównie przez obszary słabo zaludnione ponad 14 gór, 12 rzek, 3 parki narodowe, 3 parki przyrody, 1 rezerwat przyrody, 2 jeziora i 18 obszarów chronionych. Przebiega także przez 7 chorwackich powiatów (regionów) i 52 gminy. Via Adriatica jest uważana za bardzo wymagającą trasę, odpowiednią tylko dla doświadczonych poszukiwaczy przygód.
9. Via Dinarica
Długodystansowa trasa Via Dinarica łącząca terytorium sześciu państw bałkańskich zaczęła powstawać zaledwie kilka lat temu, ale szybko zyskała uznanie wśród miłośników outdooru. Został nawet ogłoszony najlepszym nowym szlakiem na świecie przez prestiżowy magazyn National Geographic. Via Dinarica o długości 1400 km prowadzi przez najpiękniejsze, a jednocześnie najbardziej odległe miejsca na całych Bałkanach. Z północy na południe przecina Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Kosowo i Albanię. Oczywiście na terenie Chorwacji można przejechać tylko jeden z odcinków.
Via Dinarica jest podzielona na trzy kierunki na trzech różnych trasach (korytarzach). Co oferują poszczególne sekcje na terenie Chorwacji?
- Biała Linia: łączy najatrakcyjniejsze chorwackie góry, szczyty i punkty widokowe, korzystając z popularnych górskich szlaków. Teren trasy jest bardziej wymagający, dlatego nadaje się szczególnie dla doświadczonych i dobrze wyposażonych turystów.
- Niebieska Linia: biegnie wzdłuż wybrzeża Adriatyku i prowadzi między innymi przez cztery malownicze chorwackie wyspy (Krk, Rab, Pag, Mljet) i dwa półwyspy (Istria i Pelješac). Jest to trasa mało wymagająca dla turystów, odpowiednia także dla rowerzystów.
- Zielona Linia: to świetna okazja, aby poznać dziewiczy krajobraz kontynentalnej części Chorwacji. Szczególnego uroku nadają górskie cieki wodne, które tworzą zapierające dech w piersiach kaniony z wieloma wodospadami w drodze do słoweńskiej rzeki Sawy. Nie należy się spodziewać trudnych odcinków na tej trasie, jest ona odpowiednia także dla mniej sprawnych turystów.