Największe zniżki roku już tutaj są! Wybierz swój pobyt TravelBomba ze zniżką 30%!

Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

Odkryj NAJ miejsca na Słowacji: 7 miejsc, które należy odwiedzić choć raz w życiu

W sercu Europy kryje się wiele skarbów kulturowych i przyrodniczych, o których nie wiadomo nie tylko za granicą, ale często nawet sami Słowacy o nich nie wiedzą. Które z tych znanych i mniej znanych miejsc udało Ci się już odwiedzić?
Odkryj NAJ miejsca na Słowacji: 7 miejsc, które należy odwiedzić choć raz w życiu

Kraj tak mały jak Słowacja oferuje zaskakująco dużą liczbę unikalnych przedmiotów. Już samo zwiedzanie wszystkich 425 kościołów oraz 220 zamków i ruin zamku jest dużym wyzwaniem. Zacznijmy więc od największego…

1. Zamek Spiski i okolice

Największy średniowieczny zespół zamkowy w Europie Środkowej należy także do pierwszej dziesiątki największych zamków świata. Nic dziwnego, że został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wręcz przeciwnie, fakt, że Spišský zamek faktycznie znajduje się w regionie koszyckim, a nie w regionie preszowskim, jak wielu uważa, może być problemem dla niektórych niespodzianka. Jego budowa datuje się na XII wiek, a ostatnie prace budowlane na nim przeprowadziła rodzina Thurzo i Csáky. Z biegiem czasu zapalił się, a kompleks uległ zniszczeniu. Od tego czasu przeprowadzono na nim wiele napraw i przebudów.

Teren o powierzchni 4 hektarów jest obecnie udostępniony do zwiedzania. Wejście na zamek nie jest trudne – można zaparkować bezpośrednio pod budynkiem, stamtąd spacer zajmie około 10 minut. W pierwszą niedzielę miesiąca wejście na zamek jest bezpłatne.

Zainteresowanie zwiedzających budzą nie tylko majestatyczne ruiny Zamku Spiskiego, ale także jego otoczenie. Spišské Podhradie i Spišská Kapitula przyciągają uwagę zwłaszcza tych, którzy interesują się historycznymi zabytkami sakralnymi. Wierzący z kolei udają się na Mariańską Górę w historycznym mieście Lewocza. To ważne miejsce pielgrzymkowe co roku w pierwszą niedzielę lipca gromadzi setki tysięcy pielgrzymów z różnych zakątków Europy. W 1995 roku w tym wydarzeniu wziął udział nawet sam Jan Paweł II.


2. Słowacki Raj

Nie musimy wyjeżdżać daleko od wschodniej części Słowacji, żeby trafić na kolejną perełkę. Słowacki Raj jest także atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. W 1964 roku uznano go za obszar chronionego krajobrazu, a w 1988 za park narodowy. Choć jest to obszar chroniony, jest dostępny dla zwiedzających dzięki gęstej sieci oznakowanych szlaków turystycznych. W mniej dostępnych sekcjach instaluje się metalowe mosty i kładki dla pieszych, łańcuchy, drabiny i podesty. Można tu podziwiać magiczną przyrodę z głęboko wyrzeźbionymi kanionami rzecznymi i niekończącymi się równinami krasowymi, wodospadami oraz, co nie mniej ważne, wspaniałą faunę i florę.

Popularnym punktem widokowym jest na przykład Tomaszowski widok. Z wysokości 146 m przy dobrej pogodzie można podziwiać widok na Tatry Wysokie.


3. Vlkolínec (tzw. „żywa wieś”) i Čičmany

Czy wiesz, że Vlkolínec, perła słowackiej architektury ludowej wpisana na Listę UNESCO, jest zamieszkana do dziś? Miejscowi mieszkańcy starają się jednak zachować rezerwat zabytków w niezmienionej formie i tym samym chronić dziedzictwo kulturowe. Radzimy, aby podczas wizyty nie ominąć drewnianej dwupiętrowej dzwonnicy z 1770 roku. Twoje wrażenia będą jeszcze większe, jeśli odwiedzisz wioskę podczas wakacji, takich jak Masopust lub Majáles. Wiele tradycji i zwyczajów naszych przodków jest tu nadal kultywowanych. Ponadto niedawno otworzyli Punkt widokowy Sidorovo nad Vlkolínciem, skąd można podziwiać Wielką Fatrę, Tatry Niskie, Tatry Wysokie i dużą część Liptowa. Wejście zajmie około 1,5 godziny i poradzą sobie z nim nawet najmniejsze dzieci.

Podobnie jak Vlkolínec, wieś Čičmany wyróżnia się wyjątkową architekturą ludową, która przeniesie Cię w przeszłość. Jej charakterystyczny charakter wynika z białej dekoracji drewnianych domów. Podobne zdobienia znajdują się także na haftach strojów Čičmańskich i obrusach.


4. Bańska Szczawnica

Wydobycie metali szlachetnych ma na Słowacji długą i silną tradycję. Przedstawicielem rzemiosła górniczego jest niewątpliwie piękna Bańska Szczawnica. Nazywano je także „srebrnym miastem” ze względu na dominujące występowanie tej rudy. Miasto wraz z okolicznymi zabytkami techniki zyskało duże uznanie poprzez wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Miejski rezerwat dziedzictwa kulturowego zawiera niesamowite 360 ​​budynków dziedzictwa kulturowego. Dwie późnoromańskie bazyliki, oddalone od siebie zaledwie o 500 metrów, świadczą o dawnym dobrobycie i bogactwie. Dodatkowo miejscowość położona jest w dolinie zapierających dech w piersiach Szczawnickich Wierch, co dodaje jej jeszcze większego wrażenia. Więc na pewno nie musisz martwić się o nudę podczas swojej podróży tutaj.

W Bańskiej Szczawnicy także można spotkać się z pewną osobliwością – wskazówki zegara ratuszowego ustawione są odwrotnie, tak że duża wskazuje godziny, a mała minuty. Przyczyna tej anomalii nie jest znana, ale krąży kilka wersji.


6. Jaskinia

Czy wiesz, że na Słowacji odkryto już prawie siedem tysięcy jaskiń? Najgęstsza sieć podziemnych przestrzeni (aż 1110 jaskiń i przepaści) zlokalizowana jest na południu kraju. Kompleks jaskiń i przepaści Słowackiego Krasu od dawna jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Tytułowa najwyższa kolumna spiekana na świecie przez długi czas należała do stalaktytu w jaskini Krásnohorskiej.

Dobszyńska jaskinia lodowa znajduje się we wspomnianym już Słowackim Raju. Jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się objętością zamarzniętej powierzchni, która utrzymuje grubość lodu w wielu miejscach do kilkudziesięciu metrów (w najgrubszej mierzonej części do 26,5 m w Wielkiej Sali). Powodem, dla którego temperatura tutaj nawet w lecie nie przekracza 0°C, jest kształt jaskini, która stopniowo opada od wejścia.

Niewiele osób wie, że taka Ochtyńska jaskinia aragonitowa w środkowej Słowacji jest wręcz rzadkością na światowym poziomie. Bogactwo, jakie skrywa, tkwi w unikalnym wypełnieniu aragonitem, które tworzy niezwykłe zjawiska w postaci igiełkowatych formacji przypominających kępki białego koralowca. Dla publiczności dostępnych jest 230 metrów z 300 metrów powierzchni jaskiń. Szczególnie interesujący jest fragment, w którym w świetle lamp w szczelinie sufitu połyskują białe frędzle aragonitu, tzw. „Sala Drogi Mlecznej”.


7. Ogród zwany Megonky

W latach 80-tych odkryli unikalne zjawisko przyrodnicze na Kysucach koło Czadki, które w 2003 roku zostało uznane za pomnik przyrody. Stanowisko znane jako Megonky było pełne jajowatych lub kulistych formacji piaskowcowych o średnicy od 10 do 260 cm. Od tego czasu wiele z nich trafiło na różne wystawy. Ich pochodzenie wciąż nie jest jednoznacznie wyjaśnione, ale geolodzy zakładają, że powstały w prehistorycznym morzu w wyniku stopniowego upakowania rdzenia w wyniku ruchów wody na dnie morskim.



Pełna lista z pewnością na tym się nie kończy, ale ponieważ byłaby długa i wyczerpująca, wolimy się w tym miejscu zatrzymać. Jeśli masz wskazówki dotyczące innych miejsc, których szkoda byłoby ominąć podczas podróży po Słowacji, podziel się nimi z nami w komentarzach.


Dodatkowe pytanie końcowe:

Czy wiecie, gdzie szukać najstarszej nieprzerwanie działającej mennicy na świecie? Mała podpowiedź – monety produkowane są tu od niemal 700 lat. Nie będziemy Wam przeszkadzać...bo w Kremnicy mennictwo rozpoczęło się już w 1328 roku, mennica kremnicka jest rzeczywiście jedną z najdłużej- prowadzenie biznesu w historii.

Autor artykułu:

Aktualizacja: 11. 10. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odkrywaj Słowacja z Travelking

Wybieraj spośród unikalnych i sprawdzonych pobytów