W najpiękniejszych zamkach na Słowacji poczujesz się jak w bajce. Wybierz się z nami w podróż w czasie i wyobraź sobie, jak by to było, gdyby w Twoich żyłach płynęła błękitna krew.
1. Zamek Bojnice
Piękny zamek nad Bojnicami zna każdy Słowak i przyciąga uwagę ludzi z całego świata. Nic dziwnego – słowacka perełka historyczna to jeden z najpiękniejszych zamków w Europie Środkowej. Jego historia sięga XI w., lecz baśniowy wygląd uzyskał dopiero w XIX w., kiedy to ostatni właściciel z rodu Pálfi nakazał go przebudować do obecnego kształtu. Inspiracją dla niej były francuskie zamki zdobiące brzegi Loary. Dziś na terenie zamku, który był tłem dla słynnych baśni Szalona Smutna Księżniczka czy Fantaghiro, można obejrzeć zbiory muzeum historii sztuki oraz część oryginalnego wyposażenia. Jednym z największych rarytasów na wystawie jest Ołtarz Bojnicka autorstwa florenckiego mistrza N. di Cione Ortagna z połowy XIV wieku. Jeśli wybieracie się na zamek na przełomie kwietnia i maja, nie możecie przegapić słynnegoMiędzynarodowego Festiwalu Duchów i Duchów pełnego czarownic, upiorów i wampirów z całego świata. Regularnie odbywają się tu pokazy szermierki historycznej i sokolnictwa.
Podczas zwiedzania warto przyjrzeć się wyjątkowym wnętrzom i rzadkim eksponatom, a także odwiedzić unikalną jaskinię stalaktytową pod zamkiem o średnicy 22 m i wysokości 6 m, która niegdyś służyła jako zbiornik wodny.
Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszego zamku na Słowacji.
2. Zamek Betliar
W środku urzekającej przyrody Gemera odkryjesz prawdziwą oazę luksusu – zadbany angielski park ze sztuczną jaskinią i wodospadem, nad którym dominuje luksusowa reprezentacyjna rezydencja najważniejszej rodziny Europy Środkowej z XIX wieku, rodzina Andrássy. Nic dziwnego, że Zamek Betliar podbił także szereg twórców udanego słowackiego serialu 1890, którzy nakręcili na jego terenie serial historyczny z fabułą kryminalną. Wnętrza zamku są wyjątkowe przede wszystkim dlatego, że nie uległy zniszczeniu przez lata, a także że zachowały się oryginalne zbiory artystyczne i kulturalne ważnej rodziny. Podczas zwiedzania można zobaczyć oryginalne wyposażenie i eksponaty, które właściciele nabyli za życia – do najważniejszych należą: biblioteka zawierająca ponad 14 tys. woluminów, oryginalna (nowoczesna jak na tamte czasy) łazienka, neogotycka klatka schodowa ozdobiona trofeami myśliwskimi nawet w tych partiach wyjątkowa wystawa egiptologii.
Największe zdziwienie i zainteresowanie budzą eksponaty z Egiptu - kolorowe kosztowności i rzeźby egiptologiczne, ale przede wszystkim mumia kapłana boga Amona z cmentarzyska w Gizie czy mumia dziecka z nieznanego okresu. Tymczasowo przechowywana jest tu także mumia żony barona Zofii Szerédyovej, której ciało przez dziesięciolecia owiane było tajemnicą.
3. Zamek Smolenice
Wschodnie podnóże Małych Karpat zdobi wspaniały zamek Smolenicki z dominującą wieżą widokową. Wejdź po schodach na jego szczyt, a zostaniesz nagrodzony widokiem na rozległe lasy, park angielski z staw i pobliska wieś. Zamek powstał na miejscu dawnego zamku, obecną romantyczną formę nadali mu Palfianie, którzy zlecili jego przebudowę na wzór francuskich zamków. Pracowali nad nim doświadczeni mistrzowie z Niemiec, Austrii i Węgier, restauracją perełek rzeźbiarskich zajęli się mistrzowie włoscy. W miesiącach letnich można zobaczyć ufortyfikowany dziedziniec z kaplicą i bastionami oraz część wnętrz. Zamek Smolenicki jest dziś siedzibą Słowackiej Akademii Nauk – Centrum Kongresowym SAS, dlatego często odbywają się tu konferencje i sympozja naukowe.
4. Zamek Markušovce i Pałac Letni w Dardanele
Niezależnie od tego, czy wybrałeś wakacje na Spiszu, aby odwiedzić Słowacki Raj, czy duży Zamek Spiski, dodaj kolejną perełkę wschodu do swojej listy „must see” - zamek Markušovce z domem letniskowym Dardanele. Rokokowy zamek znajduje się zaledwie 10 km od Słowackiego Raju na terenie dawnej twierdzy. Na jego terenie można zobaczyć ważną wystawę mebli historycznych. Na zamku znajduje się także dom letni Dardanelle, który Wolfgang Máriássy zbudował z okazji oczekiwanej wizyty cesarza Józefa II. Ostatecznie do jego wizyty nie doszło, ale wyjątkowy domek letniskowy stoi tu do dziś. Można w nim zobaczyć piękną reprezentacyjną salę ozdobioną freskami ze scenami mitologicznymi. Główną atrakcją sali jest ekspozycja historycznych instrumentów klawiszowych - lokalna kolekcja może pochwalić się tytułem jedynej na Słowacji .
Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszego zamku na Słowacji.
5. Nowy Zamek | Bańska Szczawnica
Na wzgórzu Frauenberg nad Bańską Szczawnicą od 1571 roku wznosi się Nowy Zamek, zwany inaczej Zamkiem Dziewicy lub Zamkiem Dziewic. Została zbudowana jako wieża strażnicza, gdy miasto walczyło z najazdami tureckimi w XVI wieku. Renesansowa twierdza do dziś budzi szacunek, zwiedzających fascynuje także kanciasty kształt wieży z narożnymi bastionami, przez co dla wielu wieża przypomina rakietę. Unikalna architektura doskonale sprawdziła się w walce – umożliwiła użycie nowoczesnej broni artyleryjskiej, która była niezwykle skuteczna podczas ataków ze wzgórza. Dziś można udać się na teren Nowego Zamku na wystawy Słowackiego Muzeum Górnictwa, które dokumentują okres walk z Turkami na Słowacji. Do najciekawszych eksponatów należy z pewnością działo siedmio-lufowe z XVI w. oraz broń wojsk węgierskich i tureckich.
Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszego zamku na Słowacji.
6. Stary Zamek | Bańska Szczawnica
Bańska Szczawnica przez wielu turystów uważana jest za najpiękniejsze miasto na Słowacji i słusznie. Charakteryzuje się pięknymi okolicznymi wzgórzami i wąskimi brukowanymi uliczkami, które wiją się wokół ważnych historycznych budynków. Jednym z nich jest Stary Zamek, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwotnie był to kościół, jednak w czasie najazdów tureckich był wielokrotnie przebudowywany na twierdzę. Dzięki temu dziś możemy zaobserwować elementy architektury romańskiej, gotyckiej, renesansowej i barokowej. Oprócz imponującej fasady i dominującej gotyckiej wieży zamkowej z przejściem podziemnym koniecznie odwiedźcie wystawy poświęcone górnictwu i kowalstwu oraz loch z izbą tortur .
Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszego zamku na Słowacji.
7. Zamek i zamek Topoľčianka
Na miejscu dawnej twierdzy antytureckiej ze strasznymi bastionami stoi dziś chluba wsi Topoľčianky – neoklasycystyczny zamek i pałac, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najczystszych przejawów architektury klasycznej na Słowacji. Zamek z zamkiem może pochwalić się bogatą przeszłością, niegdyś pełnił funkcję letniej rezydencji Habsburgów, chętnie odwiedzali go nawet prezydenci. Prezydent Tomáš G. Masaryk również bardzo lubił go odwiedzać, który spędzał w jego pomieszczeniach zarówno wypoczynek, jak i pracę. Dziś w obiekcie znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć bogatą bibliotekę, wyjątkowe meble z XVI-XIX w., a także rzadką kolekcję obrazów, porcelany i największą kolekcję ceramiki na Słowacji.
Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszego zamku na Słowacji.
8. Zamek Św. Antoniego | Bańska Szczawnica
Nie trzeba daleko podróżować, aby zobaczyć słynne na całym świecie meble podarowane przez samą Marię Teresę jej córce Marii Antoninie. Odkryjesz go wraz z innymi perełkami w kościele św. Antoniego niedaleko Bańskiej Szczawnicy, który niegdyś należał do ważnej rodziny Coburgów. Bułgar car Ferdynand Coburg mieszkał tam nawet do końca II wojny światowej. Nie ma się co dziwić, we wspaniałych pomieszczeniach zamku trzeba było żyć jak w bajce. Już sam zamek, zbudowany według symboliki kalendarza, robi cuda – ma cztery wejścia, siedem arkad, 12 kominów, 52 pokoje i 365 okien. Dziś mieści się w nim muzeum, w którym można zobaczyć ważną wystawę historyczną i myśliwską. A wspomniane meble Marii Antoniny? Można go obejrzeć w Złotym Salonie.
Polowanie jest bardzo popularne w St. Anthony. Dowodem na to są coroczne Dni Św. Huberta – patrona myśliwych, które odbywają się tu co roku we wrześniu.
Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszego zamku na Słowacji.
9. Zamek w Zwoleniu
Ikona miasta Zwoleń - Zamek Zwoleń - nie możesz tego przegapić. Zakręca bezpośrednio nad rzeką Slatina obok modelu czołgu pancernego, pomnika Słowackiego Powstania Narodowego. Dawny gotycko-renesansowy zamek został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku przez króla węgierskiego Ludvíka I służyć jako siedziba myśliwska lub letnia rezydencja królów węgierskich. W XVII wieku zamek przeszedł gruntowną przebudowę, która nadała mu barokowy wygląd. Z tego okresu w Sali Królewskiej zamku zachował się wyjątkowy strop kasetonowy z wizerunkami 78 cesarzy rzymskich i niemieckich. Dziś zamek jest częścią Słowackiej Galerii Narodowej, dlatego warto można zwiedzać w jej wnętrzach najbogatszą galerię obrazów na Słowacji. Częścią ekspozycji stałej jest wystawa kolekcji sztuki dawnej od XIV do XIX wieku, wystawy Ikony na Słowacji i Na pewno warto zwrócić uwagę na sztukę gotycką.