Zamek Książ: Tajny bunkier Hitlera
Zamek z przesuniętą historią przechodził z rąk do rąk i uległ znacznemu zniszczeniu w czasie wojen. Niewiele wiadomo o jego początkach – są one pełne luk i niejasności. Pierwsze pisemne wzmianki o zamku pochodzą z lat 1288–1292, kiedy zamek był jeszcze zamkiem.
W 1941 roku Zamek został skonfiskowany przez hitlerowców – najtragiczniejszy okres w historii zamku. Bardzo spodobał się on cierpiącemu na mistykę i okultyzm przywódcy SS Rzeszy Himmler, rzekomo inspirował się skałą pod zamkiem. Gdy tylko naziści zajęli zamek, rozpoczęli jego odbudowę – zabierając kosztowności i powodując ogromne zniszczenia historyczne.
Pod zamkiem hitlerowcy zbudowali sieć podziemnych przejść, nie jest jasne, czemu miały służyć. Prawdopodobnie przygotowywali tu bunkier dla Hitlera, krążą też spekulacje o ukryciu bursztynowej komnaty.
Zamek położony jest zaledwie 20 km od Adrszpaskich Skał i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce po Malborku i Wawelu.
Kwidzyn: zamek z największą latryną na świecie
Miasto Kwidzyn położone jest w województwie pomorskim, około 70 kilometrów na południe od Gdańska. Największą atrakcją Kwidzyna jest tytułowy zamek krzyżowców, który powstał pomiędzy pierwszą połową XIII a drugą połową XIV wieku.
Budowla pełniła dwie funkcje: obronną i sakralną. W latach 1285–1587 mieściła się tu kapituła pomezańska. Zwiedzając zamek nie można pominąć wyjątkowego tutaj Gdańska. Jest to wieża, która spełniała funkcję higieniczną, a także obronną. W czasach pokoju pełniła funkcję latryny. Wygląd budowli zmienił się drastycznie na przestrzeni wieków, lecz cecha charakterystyczna – wysoka wieża – pozostała ta sama.
W latach 50. XX wieku do zamku dobudowano muzeum, które pełni funkcję filii Muzeum Malborka. Można tu zobaczyć różne zabytki historyczne regionu. Kwidzyn należy do najcenniejszych zabytków sakralnych średniowiecznej architektury polskiej.
Czocha: Polski Hogwart
Majestatyczna budowla Zamku Czocha szczególnie docenią miłośnicy bajek, tajemnic i fotografów. Więc co? Planujesz już podróż?
Jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce powstał w pierwszej połowie XIII wieku. Nie wiadomo, kto zlecił jego budowę, prawdopodobnie król czeski Wacław I lub jego syn Przemysła Otakar II.
Dlaczego polski Hogwart? Na zamku odbywa się tzw. LAPR (Live Action Role Play), czyli po prostu gra, w której ludzie wcielają się w różne postacie.
Niedzica: zamek przerobiony na zamek
Znany także zamek w Niedzicy podobnie jak Zamek Dunajec, położony jest na południu Polski na wzgórzu nad Dunajcem i wiążą się z nim różne historie i legendy – według jednej z nich w zamku znajduje się zaginiony skarb Inkowie. Znaleźli nawet w zamku ołowianą skrzynkę z napisami kipu (pismo węzełkowe). Ale jaki jest naprawdę skarb?
Dunajec ma naprawdę ciekawą historię i często zmieniał się jego właściciel. Zamek powstał w pierwszej połowie XIV wieku i należał do Węgrów, później król Robert skonfiskował zamek i przekazał go Villa Drugethów, który następnie nadał drewnianej konstrukcji kamienną formę. Tym samym na przestrzeni lat zamek zamieszkiwali królowie, Horwatowie, rycerze-rozbójnicy i kilku innych właścicieli. Do najciekawszych mieszkańców zamku zaliczają się Inkowie - w XVIII wieku podobno mieszkała tu inkaska księżniczka Umina, z którą związana jest opowieść o tajemniczym skarbie Inkowie są połączeni.
Czy kiedykolwiek chciałeś spędzić noc w zamku? Teraz masz szansę! Część zespołu zamkowego w Niedzicy pełni także funkcję noclegową – można spróbować zamieszkać w zamkowych komnatach, pokojach gościnnych czy na zamkowym poddaszu.