Odkryj to NAJ z Chorwacji i zainspiruj się na następne wakacje nad Adriatykiem!

Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

Odkryj Polskę: To, co najlepsze na czesko-polskiej granicy

Planujesz podróż po Polsce lub szukasz wskazówek na weekendową wycieczkę? Czesko-polska granica usiana jest pięknymi miastami, górami o zróżnicowanym krajobrazie i ważnymi zabytkami. Odkryj je wszystkie!
Odkryj Polskę: To, co najlepsze na czesko-polskiej granicy

Polska ma wiele wspólnego z Czechy, ponieważ kraje te miały kiedyś wspólnego władcę i znaczną część historii. Chociaż obecnie oba kraje mają dobre stosunki, kiedyś istniało między nimi napięcie z powodu granicy polsko-czeskiej, o którą toczyły się spory i krwawe konflikty. Granica państwowa o długości 761,8 km rozciąga się od miasta Hrádek nad Nisou, przez Karkonosze do miejscowości Hrčava i jest pełna ciekawych miejsc do zobaczenia.

Wrocław

Wrocław to jedna z najbardziej urokliwych polskich metropolii. Wody Odry oplatają centrum, tworząc 12 wysp połączonych ponad setką mostów. Dzięki temu miasto zyskało przydomek polskiej Wenecji.

W byłej siedzibie królów pruskich znajduje się wiele ważnych zabytków. Oprócz Rynku z różnorodnymi kamienicami, można podziwiać również bardziej nowoczesne budynki - zabytek UNESCO Halę Stulecia, centrum edukacyjne Hydropolis czy Muzeum Sztuki Współczesnej w bunkrze przeciwlotniczym. Inne popularne atrakcje turystyczne obejmują niezliczone małe krasnale z brązu, które są rozrzucone po całym Wrocławiu.

Gdy zgłodniejesz po zwiedzaniu, możesz posilić się tradycyjną polską kuchnią w jednej z mleczarni. Mają one długą tradycję w Polsce. Bary mleczne to świetny sposób na spróbowanie polskich potraw, takich jak pierogi, w ludowych cenach.

Więcej informacji

  • Do Wrocławia można wygodnie dojechać na własną rękę lub skorzystać z transportu publicznego. Istnieją różni przewoźnicy, którzy kursują bezpośrednio do Wrocławia.

Park rozrywki Energylandia

Akcja, zabawa i adrenalina - oto największy park rozrywki w Polsce - Energylandia. Na 70 hektarach i ponad 123 atrakcjach cała rodzina będzie się świetnie bawić.

Energylandia znajduje się w miejscowości Zator, około półtorej godziny jazdy samochodem od Czeskiego Cieszyna. Park podzielony jest na 6 stref tematycznych - Fairyland, Family, Adrenaline, Water Park, Medieval World Drachenburg i Sea World Aqualantis.

  • Połącz podróż do Polski z niezapomnianymi wrażeniami. Z Travelking otrzymujesz nie tylko bilety do Energylandii, ale także zakwaterowanie w wybranym hotelu premium. Więcej informacji na stronie tutaj.*

Těšín i Cieszyn

Těšín znajduje się na wschodzie Republiki Czeskiej w powiecie karwińskim i jest ważnym przejściem granicznym. Zarówno czeski Cieszyn, jak i polski Cieszyn mają bardzo bogatą historię. Oba miasta tworzyły niegdyś jedną całość, ale po I wojnie światowej, w 1920 roku, zostały rozdzielone granicą.

Podzielone miasto jest pełne niesamowitych miejsc do odwiedzenia. Jego wyjątkową atmosferę zawdzięczamy pokoleniom ludzi różnych narodowości, kultur i religii. W Czeskim Cieszynie dominuje pseudogotycki kościół pw. Bożego Serca Pana Jezusa (zwany też kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa) z elementami romańskimi, natomiast pozostałe zabytkowe budowle należą do Polski.

Historyczne centrum Cieszyna jest jednym z najlepiej zachowanych na Śląsku. Tuż przy granicy wita nas zamek i pozostałości starego zamku z Rotundą św. Mikołaja i Wieżą Piastowską. Główny plac (Rynek) przypomina o podróży w przeszłość - wyłożony jest wspaniałymi kamienicami, a w niewielkiej odległości od niego stoi Studna tří bratří, której historia sięga średniowiecza.

Jeśli lubisz malownicze, fotogeniczne zakątki, udaj się do najpiękniejszej części miasta, Cieszyńskiej Wenecji na ulicy Przykopa.

Polskie Karkonosze

Niezależnie od tego, czy lubisz sporty zimowe, czy odkrywanie przyrody, w Karkonoszach będziesz cieszyć się jednym i drugim! Chociaż Karkonosze są jednym z najpopularniejszych celów turystycznych dla wielu Czechów, niewiele osób zna je z polskiej strony.

Czeska część rozciąga się na nizinach i pogórzach, podczas gdy polska część jest stroma, a nawet kryje polodowcowe jeziora, wodospady i górskie miasteczka. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nie musimy płacić za wejście na wieś, a wielu turystów lubi nawet odkrywać góry ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, pozwalając im biegać swobodnie - w Polsce jest inaczej. Psy muszą być na smyczy i w kagańcu, a wstęp w góry jest płatny.

Najpopularniejszą atrakcją czeskich i polskich Karkonoszy jest Śnieżka. Ale góry mają do zaoferowania znacznie więcej - drewniany kościółek Wang w Karpaczu, jaskinie lodowcowe w Śnieżnych Kotłach czy Wodospad Kamieńczyka.

Więcej informacji

Bilety

  • Normalny: 9 zł

Najlepiej sprzedające się pobyty

Karpacz

Polskie Karkonosze skrywają także inne perełki, a jedną z nich jest uzdrowisko i miasteczko narciarskie położone na zboczu góry. To właśnie z Karpacza prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków na popularną Śnieżkę. Choć miasteczko jest niewielkie, oferuje wiele atrakcji. Najważniejszym zabytkiem jest Kościół Wang, który został przeniesiony do Karpacza z Norwegii w połowie XIX wieku.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą pod wrażeniem unikalnego krajobrazu, w którym mogą wybrać się na różne wycieczki, na przykład do zapory na Łomnicy, Dzikiego Wodospadu czy Kruczych Skał.

Książ

Książ to jeden z najpiękniejszych polskich zamków i po Malborku i Wawelu trzeci co do wielkości w Polsce. Stoi na klifie w chronionym obszarze Książański Park Krajobrazowy. Przykładowo, dojazd z Turnova do zamku zajmuje około godziny.

Oprócz imponującej architektury, Książ jest również interesujący ze względu na swoją mroczną historię, która przyciąga turystów i badaczy. Zamek był zamieszkiwany przez nazistów, którzy przebudowali go na swój obraz podczas II wojny światowej, powodując ogromne zniszczenia historyczne. Ponadto zabrali prawie całe wyposażenie i kosztowności z zamku. Po nazistach budynek przejęła Armia Czerwona. Jednak książę przetrwał okropności i przeszedł całkowitą rekonstrukcję w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Mówi się, że Heinrich Himmler, dowódca SS i szef Gestapo, bardzo lubił zamek i że Książ miał stać się rezydencją Adolfa Hitlera. W zamku ukryte są ogromne tunele wykopane przez więźniów obozów koncentracyjnych. Istnieją nawet spekulacje, że ukryta jest tu bursztynowa komnata.

Bilety

  • Normalny: 75 zł
  • Ulgowy: 65 zł

Godziny otwarcia

  • kwiecień-wrzesień

    • PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK: 10:00-17:00
    • SOBOTA-NIEDZIELA: 10:00-18:00
  • październik-marzec

    • Poniedziałek: zamknięte
    • WT-PIĄTEK: 10:00-15:00
    • SOBOTA-NIEDZIELA: 10:00-16:00

Park Narodowy Gór Stołowych

Kwitnące łąki, pachnące lasy świerkowe i formacje skalne o różnych kształtach - to najpiękniejsze pasmo górskie Sudetów, Góry Stołowe, położone w pobliżu miejscowości Hronov. Góry Stołowe rozciągają się w dużej mierze pomiędzy miejscowościami Radków, Kudowa-Zdrój i Polanica-Zdrój.

Park narodowy przeplatany jest szlakami turystycznymi, które zaprowadzą nas na najwyższy szczyt Gór Stołowych, Wielką Hejszowinę, czy też do popularnych Blednących Skał**, na które można wybrać się np. z czeskiego Machova, czy wspomnianej już Kudowy-Zdroju. Oprócz różnych formacji piaskowca, znajdują się tu wąskie przejścia i małe jeziorka. Planując wycieczkę, należy pamiętać, że droga do Błędnych Skał jest jednokierunkowa i płatna.

Więcej informacji

  • W godzinach od 9:00 do 18:00 można zaparkować bezpośrednio przy Bajkowych Skałach. (30 zł/samochód)
  • Zimą i podczas silnych mrozów niektóre drogi w Górach Stołowych są zamknięte.

Więcej informacji

  • Tarasy są otwarte tylko w sezonie letnim, od 1 kwietnia do 30 września.
  • Zamek jest zamknięty w Niedzielę Wielkanocną, 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych, 24 grudnia i 1 stycznia.
  • Parking znajduje się około 12 minut spacerem od głównego budynku zamku. Za całodzienne parkowanie zapłacimy 10 zł.
  • Adres: Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych, Polska.

Bilety

  • Normalny: 12 zł
  • Ulgowy: 6 zł

Auschwitz

Największy obóz zagłady na świecie znajduje się niecałe dwie godziny jazdy od Ostrawy. Obóz koncentracyjny powstał na rozkaz Himmlera pod koniec kwietnia 1940 roku, już w czerwcu naziści przywieźli tu pierwszych więźniów.

O tragicznych losach więźniów opowiada muzeum Auschwitz. Gabloty z włosami, butami, okularami i walizkami ludzi, którzy byli torturowani i mordowani, sprawiają, że krew staje się zimna. Chociaż naziści systematycznie mordowali w całej Europie, nigdzie indziej nie zamordowano tak wielu ludzi w tak krótkim czasie.

Czytaj więcej

  • Wycieczka trwa trzy i pół godziny.
  • Na wycieczkę nie wolno zabierać plecaków ani jedzenia, ale można wnieść napoje.
  • Parking znajduje się bezpośrednio przed wejściem. (10 zł/dzień; 2 zł/godzinę).
  • Muzeum jest otwarte przez cały rok, z wyjątkiem 1 stycznia, 25 grudnia i Niedzieli Wielkanocnej.

Godziny otwarcia

  • Grudzień: 7:30-14:00
  • Styczeń i listopad: 7:30-15:00
  • Luty: 7:30-16:00
  • Marzec i październik: 7:30-17:00
  • Kwiecień, maj, wrzesień: 7:30-18:00
  • Czerwiec, lipiec, sierpień: 7:30-7:00.

Zwiedzający mogą pozostać na terenie obiektu do 90 minut po ostatnim wejściu.

Bilety

  • Zwiedzanie ogólne: 90 zł

*W godzinach 10-15 wstęp poza budynek główny jest bezpłatny.

Wieliczka

Kopalnie soli Wieliczka znajdują się około 15 kilometrów od Krakowa. To wyjątkowe miejsce co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata i jest również popularnym miejscem odwiedzanym przez zagraniczne delegacje. Kopalnia jest jedną z najpiękniejszych w Europie i od 1978 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Skrywa komory wyrzeźbione w soli i solne rzeźby, a przez korytarze można dotrzeć na głębokość 135 metrów pod ziemią.

Więcej informacji

Godziny otwarcia

  • Codziennie: 8:00-19:00

Bilety

  • Normalny: 126 zł
  • Ulgowy: 116 zł
  • Dzieci do lat 4 mają wstęp bezpłatny.

Neratov: kościół ze szklanym dachem

Mała wioska w Górach Orlickich kryje unikalny kościół ze szklanym dachem. W XV wieku Neratov był osadą szklarzy, którzy zbudowali prosty drewniany kościół. Jednak wiele lat później, w 1723 roku, na miejscu pierwotnego budynku zbudowano kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pod koniec II wojny światowej kościół został trafiony pociskiem przeciwpancernym Armii Czerwonej i niestety spłonął. Budynek był w złym stanie po pożarze, ale przeszedł kilka bardzo udanych rekonstrukcji. Podczas jednej z nich, w 2007 roku kościół otrzymał słynny szklany dach.

Kościół w Neratovie jest jedynym domowym sanktuarium, z którego można zobaczyć niebo. Ponadto ma doskonałą akustykę - oprócz nabożeństw można tu również posłuchać koncertów.

Więcej informacji

  • Adres: Bartošovice v Orlických horách, 517 61.
  • Kościół jest zawsze otwarty bezpłatnie.

*Godziny otwarcia i ceny biletów mogą ulec zmianie.

Autor artykułu:

Aktualizacja: 27. 6. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Najlepiej sprzedające się pobyty

Zainspiruj się najlepiej sprzedającymi się pobytami z ostatniego tygodnia