Polska ma wiele wspólnego z Czechy, ponieważ kraje te miały kiedyś wspólnego władcę i znaczną część historii. Chociaż obecnie oba kraje mają dobre stosunki, kiedyś istniało między nimi napięcie z powodu granicy polsko-czeskiej, o którą toczyły się spory i krwawe konflikty. Granica państwowa o długości 761,8 km rozciąga się od miasta Hrádek nad Nisou, przez Karkonosze do miejscowości Hrčava i jest pełna ciekawych miejsc do zobaczenia.
Wrocław
Wrocław to jedna z najbardziej urokliwych polskich metropolii. Wody Odry oplatają centrum, tworząc 12 wysp połączonych ponad setką mostów. Dzięki temu miasto zyskało przydomek polskiej Wenecji.
W byłej siedzibie królów pruskich znajduje się wiele ważnych zabytków. Oprócz Rynku z różnorodnymi kamienicami, można podziwiać również bardziej nowoczesne budynki - zabytek UNESCO Halę Stulecia, centrum edukacyjne Hydropolis czy Muzeum Sztuki Współczesnej w bunkrze przeciwlotniczym. Inne popularne atrakcje turystyczne obejmują niezliczone małe krasnale z brązu, które są rozrzucone po całym Wrocławiu.
Gdy zgłodniejesz po zwiedzaniu, możesz posilić się tradycyjną polską kuchnią w jednej z mleczarni. Mają one długą tradycję w Polsce. Bary mleczne to świetny sposób na spróbowanie polskich potraw, takich jak pierogi, w ludowych cenach.
Więcej informacji
- Do Wrocławia można wygodnie dojechać na własną rękę lub skorzystać z transportu publicznego. Istnieją różni przewoźnicy, którzy kursują bezpośrednio do Wrocławia.
Park rozrywki Energylandia
Akcja, zabawa i adrenalina - oto największy park rozrywki w Polsce - Energylandia. Na 70 hektarach i ponad 123 atrakcjach cała rodzina będzie się świetnie bawić.
Energylandia znajduje się w miejscowości Zator, około półtorej godziny jazdy samochodem od Czeskiego Cieszyna. Park podzielony jest na 6 stref tematycznych - Fairyland, Family, Adrenaline, Water Park, Medieval World Drachenburg i Sea World Aqualantis.
Těšín i Cieszyn
Těšín znajduje się na wschodzie Czech w powiecie karwińskim i jest ważnym przejściem granicznym. Zarówno czeski Cieszyn, jak i polski Cieszyn mają bardzo bogatą historię. Oba miasta tworzyły niegdyś jedną całość, ale po I wojnie światowej, w 1920 roku, zostały rozdzielone granicą.
Podzielone miasto jest pełne niesamowitych miejsc do odwiedzenia. Jego wyjątkową atmosferę zawdzięczamy pokoleniom ludzi różnych narodowości, kultur i religii. W Czeskim Cieszynie dominuje pseudogotycki kościół pw. Bożego Serca Pana Jezusa (zwany też kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa) z elementami romańskimi, natomiast pozostałe zabytkowe budowle należą do Polski.
Historyczne centrum Cieszyna jest jednym z najlepiej zachowanych na Śląsku. Tuż przy granicy wita nas zamek i pozostałości starego zamku z Rotundą św. Mikołaja i Wieżą Piastowską. Główny plac (Rynek) przypomina o podróży w przeszłość - wyłożony jest wspaniałymi kamienicami, a w niewielkiej odległości od niego stoi Studna tří bratří, której historia sięga średniowiecza.
Jeśli lubisz malownicze, fotogeniczne zakątki, udaj się do najpiękniejszej części miasta, Cieszyńskiej Wenecji na ulicy Przykopa.
Polskie Karkonosze
Niezależnie od tego, czy lubisz sporty zimowe, czy odkrywanie przyrody, w Karkonoszach będziesz cieszyć się jednym i drugim! Chociaż Karkonosze są jednym z najpopularniejszych celów turystycznych dla wielu Czechów, niewiele osób zna je z polskiej strony.
Czeska część rozciąga się na nizinach i pogórzach, podczas gdy polska część jest stroma, a nawet kryje polodowcowe jeziora, wodospady i górskie miasteczka. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nie musimy płacić za wejście na wieś, a wielu turystów lubi nawet odkrywać góry ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, pozwalając im biegać swobodnie - w Polsce jest inaczej. Psy muszą być na smyczy i w kagańcu, a wstęp w góry jest płatny.
Najpopularniejszą atrakcją czeskich i polskich Karkonoszy jest Śnieżka. Ale góry mają do zaoferowania znacznie więcej - drewniany kościółek Wang w Karpaczu, jaskinie lodowcowe w Śnieżnych Kotłach czy Wodospad Kamieńczyka.