Będziesz się świetnie bawić nad Morzem Bałtyckim przez cały rok. Ale szczególnie przyjemnie będzie się tu kąpać w czerwcu/lipcu, kiedy temperatura wody wynosi około przyjemnych 20°C. Polskie wybrzeże charakteryzuje się szerokimi plażami z drobnym piaskiem, kolorowymi kamykami i pięknie pachnącymi lasami sosnowymi. Wybierz się na północ i odkryj magię plaż. Abyś nie musiał zastanawiać się, gdzie się udać, wybraliśmy dla Ciebie te najbardziej imponujące.
Świnoujście: Plaża skrywająca wiele tajemnic
W pobliżu uzdrowiska Świnoujście znajduje się plaża pokryta złotym drobnym piaskiem i obmywana najcieplejszą wodą morską na polskim wybrzeżu. Ponadto Świnoujście może poszczycić się najbardziej słonecznymi dniami i najszerszą plażą w Polsce.
Świnoujście jest popularnym miejscem wśród rowerzystów, entuzjastów sportów wodnych i turystów. Można tu znaleźć świetne warunki do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i skimboardingu. Wokół plaży znajduje się wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Warto wybrać się do dominującego wiatraka, wspiąć się po 308 stopniach najwyższej latarni morskiej w Polsce i podziwiać niepowtarzalny widok. Wybierz się na spacer malowniczą ulicą Hołdu Pruskiego** - świetnie zachowane bajkowe przedwojenne kamienice zachwycą Cię najbardziej o zachodzie słońca, kiedy promienie skąpią budynki w złocistych barwach.
W pobliżu plaży znajduje się kilka twierdz: Gerharda, Anioła i Zachodnia. Plaża otoczona jest sosnowymi lasami ze szlakami turystycznymi, pod którymi znajduje się duży podziemny kompleks - Podziemne Miasto Wolin.
Plaża jest bardzo popularna zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Odwiedzający na różnych platformach recenzenckich, takich jak TripAdvisor, szczególnie chwalą dużą powierzchnię plaży, czystość, a także okolicę z szeroką gamą możliwości spędzania wolnego czasu. Dzięki wielu pozytywnym recenzjom plaża zdobyła nagrodę Traveler's Choice.
Ustka: Spokój i gwar w jednym miejscu
Plaże uzdrowiska Ustka w północnej Polsce u ujścia rzeki Słupi są podzielone na dwie części przez port. Plaża wschodnia znajduje się bliżej centrum i oferuje doświadczenia gastronomiczne, zajęcia rekreacyjne, place zabaw i obiekty do uprawiania różnych sportów. Część zachodnia jest spokojniejsza i mniej turystyczna.
Wschodnia plaża jest strzeżona przez pomnik syreny, do którego prowadzi kamienne molo. Mówi się, że pomnik z brązu przynosi szczęście - wystarczy dotknąć jej piersi. Syrenka trzymająca łososia szybko stała się atrakcją turystyczną i przyciąga tłumy turystów. Jeśli wolisz zachować spokój, udaj się na zachodnie plaże, gdzie znajdziesz raczej rybaków niż podróżników. *Gdzie więc się wybrać? Wolisz spokojniejszą czy bardziej ożywioną część?
Kiedy znudzi Ci się wylegiwanie nad wodą, możesz wybrać się na spacer promenadą wokół morza z 1875 roku i coś przekąsić w pobliskich firmach. Wzdłuż wybrzeża znajduje się 17 latarni morskich, ale jedna z nich jest wyjątkowa - Latarnia morska Ustka to prawdziwa uczta dla oczu wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli pokonasz kilka stopni, zostaniesz nagrodzony widokiem na piękną okolicę. Miasto zdobią piękne zabytkowe kamienice, które nadają mu niepowtarzalną atmosferę. W centrum można również zwiedzić Blűcher - niemiecki kompleks bunkrów z lat 30-tych XX wieku, znajdujący się obok falochronu zachodniego portu.
Plaża Ustka otrzymała Błękitną Flagę, międzynarodową nagrodę przyznawaną plażom, które spełniają surowe kryteria dotyczące czystości wody i linii brzegowej, zrównoważonej turystyki i bezpieczeństwa. Plaża jest otoczona lasami i wydmami. Jest w większości pokryta drobnym piaskiem, ale w odległych obszarach można znaleźć również obszary skaliste z małymi kamykami lub grubszym piaskiem.
Hel: początek Polski
Raj na środku Pacyfiku? Nie ma mowy! Trzydzieści pięć kilometrów białych wydm znajduje się w północno-wschodniej części Polski. Półwysep Helski z miastem o tej samej nazwie był niegdyś strategiczną lokalizacją wojskową, ale dziś jest miejscem turystycznym z piękną przyrodą. A co jest najlepsze w tym nadbałtyckim raju? Nie zobaczysz wielu turystów i możesz zobaczyć foki.
Ponieważ Hel znajduje się daleko na północ od Polski, morze jest chłodniejsze nawet w szczycie sezonu. Plaże są czyste i czasami ozdobione drzewami i trawami. Półwysep jest doskonałym miejscem na jednodniowe i kilkudniowe wycieczki. Na Hel można dostać się promem, który wypływa z Gdańska lub samochodem przez Władysławowo. A podczas wizyty na półwyspie warto skorzystać z chwili relaksu na malowniczej plaży Jurata z pięknym drewnianym molo.
Wzdłuż całego półwyspu biegnie utrzymywana ścieżka rowerowa. Ścieżka jest prosta i prowadzi przez sosnowe lasy, dzięki czemu wycieczkę rowerową można odbyć nawet z dziećmi. W Helu znajduje się również Fokarium, stacja ratowniczo-badawcza fok. Fani sportów wodnych będą się świetnie bawić na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, z idealnymi warunkami do paralotniarstwa, windsurfingu i jazdy na nartach wodnych. Jeśli chcesz odpocząć od wody, możesz wybrać się na spacer wzdłuż romantycznej latarni morskiej lub pospacerować po Rezerwacie Przyrody Helskie Wydmy.
Kołobrzeg: Największy polski kurort nad Morzem Bałtyckim
Kołobrzeg to popularne uzdrowisko, a jego główna plaża jest jednym z najpopularniejszych miejsc dla wielu turystów i Polaków. Z tego powodu należy spodziewać się zwiększonej liczby odwiedzających w sezonie. Możesz spodziewać się długich, szerokich piaszczystych plaż, drewnianych falochronów, a jeśli udasz się na wschód, możesz wypożyczyć klasyczne leżaki w stylu lat 30. i 40. ubiegłego wieku.
Ponieważ plaża znajduje się obok ośrodka turystycznego, znajdziesz tu wiele firm i możliwości uprawiania sportu. Linia brzegowa Kołobrzegu jest podzielona na trzy części: centralną, wschodnią i zachodnią. W centralnej części znajduje się dominanta miasta - piękna ceglana latarnia morska, molo w Kołobrzegu, a także bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Najpiękniejszy odcinek plaży z wydmami znajduje się po zachodniej stronie. Na wschód od molo, wzdłuż parku biegnie jedna z najpiękniejszych i najdłuższych promenad na wybrzeżu Bałtyku - Promenada Żydowska.
Plaża Grzybowo: Spokojny sąsiad ruchliwego kurortu
Na chwilę zatrzymamy się w Kołobrzegu. Miejscowość Grzybowo z tytułową plażą publiczną znajduje się w pobliżu miasta na obszarze chronionego krajobrazu. Wzdłuż niej biegną szlaki piesze i rowerowe prowadzące przez sosnowe lasy.
Plaża ta jest szczególnie popularna wśród tych, którzy preferują spokojne wakacje na łonie natury. Piaszczysta plaża jest szeroka i czysta, ze stopniowym wejściem do wody, która jest cieplejsza niż plaże wokół Kołobrzegu.