Beskidy to idealny cel na aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Jakie są główne powody wyjazdu w Beskidy?
Beskidy – raj dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek
Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidy i jego piękna okolica to raj dla turystów. Czeka tu na Was tyle atrakcji i tyle tras wycieczek, że nawet nie będziecie mogli spośród nich wybrać. Oprócz najwyższego szczytu Beskidów – Łysych Gór (1323 m n.p.m.), podbij także jego dolnych sąsiadów. A może Biała góra (557 m n.p.m.) z widokiem na magiczne miasto Štramberk? Najpiękniejsza droga na szczyt prowadzi tzw. Drogą Słońca, która ozdobiona jest znakami zodiaku. Na szczycie Białej Góry czeka na Ciebie 43-metrowa wieża widokowa w kształcie spirali DNA. Będziesz miał wspaniały widok nie tylko na miasta Kopřivnice i Štramberk, ale zobaczysz całą drogę do Ostrawy oraz gór Beskid i Jesioniki. Kolejną wspaniałą panoramę oferuje pobliska Bezručova vyhlídka z pomnikiem wybudowanym na cześć poety Petra Bezruča, który zasłynął dzięki wierszom poświęconym temu regionowi.
Do najpopularniejszych celów wycieczek należy Góra Radhošť (1129 m n.p.m.), znana ze słynnego posągu Radegasta i Kaplicy Św. Cyryla i Metodego. Tutaj również można podziwiać fantastyczne widoki na Beskidy, Valaško i słowacką Wielką i Małą Fatrę. Za niebieskim znakiem turystycznym można jechać dalej do słynnej Pustevnej, skąd czerwony znak prowadzi na Górę Tanečnice (1084 m n.p.m.) i dalej do Certův mlýn (1206 m n.p.m.) m nad poziomem morza). Tutaj natkniesz się na ciekawe zjawisko naturalne zwane Diabelskim Stołem. Czerwony szlak prowadzi dalej do pomnika przyrody Kněhyňská jeskyně. Jeśli szukasz lekkiej dawki adrenaliny, udaj się do Frenštát pod Radhoštěm, gdzie możesz spacerować wyjątkowym szklanym chodnikiem o długości 85 m. Jest to część ścieżki edukacyjnej Beskydská nebe, która obejmuje także wystawę Życie w koronach drzew i prowadzi kładką nad przełomem potoku Vlčák. Możesz także spróbować chodzić bosymi stopami po żwirowej ścieżce. A co z ostatecznym podbiciem Bay Mountain? Można na nią wejść pieszo z Ostravicy lub Visalají czerwonym szlakiem lub niebieskim z Frýdlantu nad Ostravicí. Jeśli masz wystarczającą pewność swojej kondycji, wjedź na foteliku rowerowym lub hulajnodze trasą z Papežova. Na każdej z wymienionych tras roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na piękno Beskidów i całej Wołoszczyzny.
Osobliwości miasta
Wycieczki szlakami turystycznymi sprawią, że nie raz będziecie mogli cieszyć się zabytkami kultury i urokliwymi budynkami ludowymi, których w Beskidach jest niezliczona ilość. Tuż przy wejściu w Beskidy, Rožnov pod Radhoštěm, odkryjecie malowniczy skansen wsi wołoskiej. Wołoski skansen jest znany jako największy i najstarszy skansen w Europie Środkowej. Czeka tu na Ciebie ponad 100 obiektów drewnianych typowych dla tego regionu oraz przykłady rzemiosła ludowego i tradycyjnego sposobu życia na Wołoszczyźnie. Podczas wycieczki poznasz szereg funkcjonalnych obiektów technicznych takich jak młyn, tartak i domy ludowe. Będziesz także spacerował po polach lub sadach, a zwierzęta domowe dotrzymają Ci towarzystwa. Przed wyjazdem do Rožnova pod Radhoštěm polecamy zajrzeć do kalendarza wydarzeń, gdyż w skansenie regularnie odbywają się ciekawe festiwale i wydarzenia kulturalne, które warto zobaczyć.
W drodze ze skansenu należy udać się do Karlův wzgórze, oddalonej zaledwie o 400 m. Na jego szczycie przywita Państwa wspaniały punkt widokowy Jurkovič, który od ponad wieku zachwyca zwiedzających nie tylko swoim pięknem i precyzyjnym projektem technicznym, ale także niesamowitymi widokami na centrum Rožnova, górę Radhošť i wioski Hutisko-Solanec i Vigantice.
Jeśli bajkowy styl budynków Dušana Jurkoviča urzekł Cię, wybierz się do oddalonych o 12 km Pustevny, położonych niedaleko góry Radhošť. Na szczyt można wejść trasami turystycznymi o różnym stopniu trudności, np. pieszo po niebieskim szlaku z Trojanovic lub na rowerze po asfaltowej trasie z Rožnova. Ale jeśli chcesz zaoszczędzić czas i energię, kolejka linowa zabierze Cię na szczyt. Na miejscu będzie można zobaczyć nie tylko nowoczesny dworzec z restauracją i podziwianiem widoków na dolinę, ale także słynne drewniane budowle zwane Pustevny. Zostały zaprojektowane przez słowackiego architekta Dušana Samuela Jurkoviča i otrzymały chwytliwą nazwę Libušín i Maměnka.
Chata Libušín, która w 2014 roku została znacznie zniszczona w wyniku niszczycielskiego pożaru, przeszła gruntowny remont i od lata 2020 roku jest ponownie otwarta dla zwiedzających. Budynek został teraz zrekonstruowany do pierwotnej formy, więc odwiedzając Pusteven, można zobaczyć wnętrze i zewnętrzną część chaty dokładnie tak, jak zaprojektował ją Jurkovič. Zwróć uwagę na wszystkie wyszukane detale, żyrandole i malowidła ścienne, które naprawdę wyglądają jak z bajki.
Ale zdobione drewniane budynki to zdecydowanie nie jedyne atrakcje. Po skosztowaniu pysznych klusek ziemniaczanych z wędzonym mięsem i kapustą z lokalnym piwem Radegast, udaj się do drewnianej dzwonnicy. Następnie kontynuuj spacer po panoramicznej 610-metrowej Ścieżka Valaška. Z drewnianego chodnika prowadzącego wśród koron drzew na wysokość do 15 m Beskidy zobaczysz jak na dłoni. Jeśli nie brakuje Ci odwagi, wybierz się na podwieszany szklany spacer po niebie lub możesz wskoczyć na trampolinę na wysokości koron drzew. Jeśli pójdziecie z Pusteven w kierunku Radhošť, natkniecie się w lesie na pogańskiego boga Radegasta, czyli jego posąg znany z etykiet piw. Następnie dotrzesz do kaplicy św. Cyryl i Metody z małżonką tych świętych.