Odkryj to NAJ z Chorwacji i zainspiruj się na następne wakacje nad Adriatykiem!

Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

NAJ w Czechach: 10 NAJPIĘKNIEJSZYCH miast skalnych

Skały, wysokie wieże, formacje z piaskowca, wąwozy i wiele więcej można znaleźć w skalnych miastach w całych Czechach. Które są najpiękniejsze i zapraszają na spacer? Sprawdź 10 najpiękniejszych skalnych miast w Czechach.
NAJ w Czechach: 10 NAJPIĘKNIEJSZYCH miast skalnych

Czeskie miasta skalne są wyjątkowe na skalę światową pod względem piękna, geomorfologii i niespotykanej liczby ich występowania w naszym krajobrazie. Odkryj z nami te najpiękniejsze.

1. Skały Adrszpasko-Teplickie

Skały Adrszpasko-Teplickie, położone na północy wschodnich Czech i w niedalekiej bliskości granicy z Polską, są największym i najdzikszym miastem skalnym w Europie Środkowej. Skały odkryto w XVIII wieku. Zbiegiem okoliczności ówczesny pożar zniszczył otaczającą roślinność, przez co uwydatniło się piękno okolicznych formacji piaskowcowych. Skały stały się wówczas ulubionym miejscem turystów i wspinaczy. Z XVIII wieku pochodzą także nazwy tutejszych skał, takie jak Milenci, Starosta i Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, ​​​​Džbán i Sloní náměstí. Do niektórych skał i miejsc można dotrzeć wyłącznie po drabinie, szczególnie do wysokiego basenu skalnego, do którego przewoźnik zabiera Cię na łódkę i który jest naprawdę dobrze ukryty. Piękne jest także lazurowe jezioro tuż przy wejściu na teren.

Zerknij na wskazówki gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko skał.


2. Ściany Broumova

Obszar Chronionego Krajobrazu Broumovsko położony jest w północnych Czechach wschodnich, wokół granicy z Polską. Ściany Broumowskie wznoszą się pomiędzy miastami Police nad Metují i ​​Broumov i składają się z skalnych miast, skalnych wież, głębokich wąwozów i unikalnych grzybów skalnych znajdujących się wokół najwyższego szczytu. Pod skałami piaskowcowymi znajduje się duży zbiornik wody pitnej. Tak zwany Polska patelnia kredowa dostarcza wodę pitną do pobliskich miejscowości. Najbardziej atrakcyjnym turystycznie miejscem jest główny grzbiet pomiędzy Honskim Sedla i Koruną. Rozciąga się stąd wspaniały widok na okolicę. Wyjątkowe są wspomniane wcześniej grzyby słowiańskie, które powstały w wyniku nierównomiernego wietrzenia.

Zerknij na wskazówki gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko skał.


3. Brama Pravčicka

Brama Pravčická jest największą naturalną bramą skalną na naszym kontynencie, jest uznana za narodowy pomnik przyrody. Brama jest najpiękniejszym obiektem przyrodniczym Czeskiej Szwajcarii i dlatego jest symbolem całej okolicy. Znajduje się w północnych Czechach, 15 km od miasta Děčín. Rozpiętość całego łuku jest niesamowita 26,5 metra, wysokość otworu 16 metrów, szerokość bramy 7-8 metrów, a minimalna grubość w najwęższym miejscu to 3 metry. Pravčická brána należy do Dworu Sokolí hnízdo, który wybudował tu książę Edmund Clary-Aldringen. Pierwotnie na jego miejscu stała chata z kory dębowej, służąca jako pub. W swoim czasie zamek służył ważnym gościom, dziś na parterze znajduje się muzeum parku narodowego i stylowa restauracja z zachowanymi oryginalnymi obrazami. Do ważnych gości bramy należy Hans Christian Andersen, który czerpał tu inspirację do swoich dzieł.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko skał.


4. Ściany Jetřichovice

Ściany Jetřichovice to teren rekreacyjny w krajobrazie piaskowca w zachodniej części Czeskiej Szwajcarii, na północny zachód od Czeskich Kamenic. Znajdziesz tu miasta skalne z piaskowca oraz wolnostojące wieże skalne. Do najbardziej znanych należą Kamień Rudolfa, Mur Vilemína i Skała Marii, ze szczytów których rozpościera się malowniczy widok na dolinę. Od końca XIV wieku mury należały do ​​majątku zamkowego zamku Sokolí. W 1778 r. Prusacy zostali zniszczeni. Od XIX w. ponownie udostępniane były zwiedzającym przez rodzinę Kinskich. Dziś istnieje gęsta sieć szlaków turystycznych i jest częścią rezerwatu przyrody Babilon.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko skał.


5. Prachowskie skały

Prachowskie skały to raj dla wspinaczy. Jest to najsłynniejsza część Czeskiego Raju, położona 10 kilometrów na północny zachód od miasta Jičín. Od 1933 roku skały stanowią rezerwat przyrody, a w 2002 roku zostały włączone do obszaru chronionego Czeskiego Raju. Formacje skalne osiągają do 40 metrów wysokości. Prachowskie skały przeplata gęsta sieć znaków, które poprowadzą Cię przez wąwozy, wąwozy, wąwozy, po szczytach piaskowcowych skał z punktami widokowymi i magicznymi zakątkami. Do najczęściej odwiedzanych skał należą Punkt Widokowy Czeskiego Raju, Sług Amerykański, Punkt Widokowy prof. Hekena i Korytarz Cesarski. Odwiedź także naturalny basen U Pelíška, nazwany na cześć ducha tych skał.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko skał.


6. Tiské ściany

Skalne miasto Tiská ściany położone jest na skraju uskoku Rudaw, na zachodnim krańcu obszaru chronionego krajobrazu Labská pískovce. Mury Tiske należą do najstarszych obszarów turystycznych w Labskich Pískovcach. Tradycje nazewnictwa poszczególnych skał są nadal podtrzymywane, a te najsłynniejsze przetrwały do ​​dziś. Ściany są podzielone na dwie części Małe i Duże Ściany. Obie części prowadzą trasy zwiedzania i łączy ścieżka dydaktyczna z siedmioma przystankami informacyjnymi. Obszar ścian Tiské i sąsiadujących z nimi skał Rájecké i Ostrovské to tradycyjny teren wspinaczki z piaskowca. Znajdziesz wszystkie poziomy trudności i wszystkie wieże mają swoje własne nazwy.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko skał.


7. Skalne miasta Czeskiego Raju

W Czeskim Raju znajdziesz wiele malowniczych miast skalnych. Oprócz najsłynniejszych skał Prachowskich warto odwiedzić Drábské světničky, skalne miasto Hruboskalské, Suche i Besedické skały. Drábské svetničky znajdują się w dawnej skalnej twierdzy Příhrazské skale. W Pískovcu wyrzeźbiono w całości lub częściowo osiemnaście małych światów. Pomiędzy zamkiem Valdštejn a zamkiem Hrubá Skála w Czeskim Raju znajduje się Hruboskalskie skalne miasto. Legendarne skalne miasto ma ponad 400 wież, a najwyższa osiąga aż do 50 metrów. Nad lewym brzegiem Izery znajduje się najbardziej romantyczny labirynt skalny. Trasa okrężna prowadzi przez skały, a najważniejszymi miejscami są Labirynt Kaliski i Chléviště. Nie można też pominąć skalnego grzbietu Dry Rocks, wykonanego z litego piaskowca, wystającego ponad las, przypominającego organy lub grzbiet smoka i będącego popularnym terenem wspinaczkowym.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko skał.


8. Diabelskie Skały i Pulczyńskie Skały

Skały Pulczyńskie znajdują się na Wołoszczyźnie na południe od Vsetína, w pobliżu wsi Pulčín. Skały są największym morawskim labiryntem piaskowcowym. Chaotycznie ułożone ogromne głazy tworzą rzędy i ściany. Najbardziej znanymi częściami skalnego miasta są skały Zamek, Pięć Kościołów i Izby. Mają do 20 metrów wysokości, ale ze względu na otaczający las ich wysokość nie jest wystarczająco wysoka. Część masywu skalnego widoczna jest z przeciwległego wzgórza w stosunku do Pulčína. Niecałe trzy kilometry od Pulčína znajduje się wieś Lidečko, gdzie z ziemi wyłania się spękana płyta piaskowca zwana Diabelskimi Skałami. Legenda głosi, że tutaj diabeł przegrał zakład, w którym miał za zadanie zatamować dolinę skalną ścianą aż do porannego cietrzewia. Przegrał zakład i ściana pozostała na zawsze niedokończona.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko skał.


9. Toulovcovy Maštale

Na granicy powiatów Chrudim i Svitavy znajduje się rezerwat przyrody z formacjami skalnymi Toulovcovy Maštale i Městské Maštale. Skalne miasto tworzą wąskie wąwozy i przeplatają się z systemem przejść, jaskiń i dziur. Skały to piaskowce kredowe pochodzenia morskiego. Poszczególne skały Toulovac Maštal noszą nazwy Kuchnia, Piwnica, Mysia Dziura lub Dzwon. Tuż obok Městskiego Maštala można obserwować formacje skalne Lisia Jama, Zamek i Děstník. Dziwna nazwa skalnego miasta powstała według starej legendy. Mówi się, że w tych miejscach ukrywał się rycerz-rozbójnik Vavřinec Toulovec. Wokół Maštalu istnieje rozbudowana sieć ścieżek rowerowych.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko skał.


10. Svatošské skały

Svatošskie skały znajdują się w granitowym masywie Karlowych Warów. Zajmują powierzchnię 2 hektarów i składają się z słupów skalnych, pryzmatów i piramid. Formacje te następują po sobie regularnie, tak że przypominają procesję weselną i odpowiednio nazywają się. W kierunku od mostu wiszącego nad Ohři Svatoš, Państwo Młodzi, Pater, Świadkowie, Muzycy, Teść, Teściowa i Zamek idą w dół rzeki. Wielu artystów szukało w tym miejscu inspiracji, m.in. J.W. Goethe, V. Mrštík i H. Marschner. Legenda Jana Svatoš mówi, że pewnego dnia młody człowiek siedział nad brzegiem morza, gdy pojawiła się piękna wróżka wodna i powiedziała: „Znam twoje pragnienia i nauczę cię wszystkiego, czego pragniesz. Ale musisz mi to obiecać”. nigdy nie obiecujesz siebie innej kobiecie”. Młody człowiek był tak oczarowany wróżką, że obiecał jej wszystko. Później jednak pożałował swojej obietnicy, gdy zakochał się w innej dziewczynie. Miał nadzieję, że uda mu się przełamać klątwę i dlatego zaczęto przygotowywać wesele. Procesja weselna stanęła przed ołtarzem i pozostało już tylko powiedzieć „tak”, gdy pojawiła się wróżka i zamieniła całą procesję w skałę.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko skał.

Autor artykułu:

Aktualizacja: 7. 7. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Najlepiej sprzedające się pobyty

Zainspiruj się najlepiej sprzedającymi się pobytami z ostatniego tygodnia