Odkryj to NAJ z Chorwacji i zainspiruj się na następne wakacje nad Adriatykiem!

Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

NAJ w Czechach: 14 NAJ zamków (i nie tylko) jak z bajek

Czechy to kraj pięknych zamków. Nic dziwnego, że są popularnymi lokalizacjami nie tylko wśród turystów, ale także filmowców. Zobacz z nami najpiękniejsze zamki, które odegrały główną rolę w baśniach i filmach, wybraliśmy dla Ciebie 14 z nich.
NAJ w Czechach: 14 NAJ zamków (i nie tylko) jak z bajek

W Czechach znajdują się setki zamków, które są wyjątkowe pod względem wartości architektonicznej, artystycznej i historycznej. Wiele z nich zapewne znacie z bajek i innych filmów. Dajemy Ci wskazówki na temat najpiękniejszych czeskich zamków.

1. Zamek Czeski Krumlov

Zamek i zamek Czeski Krumlov tworzy piękny zespół architektoniczny i dzięki swojej bogatej tradycji kulturowej i wielkości zalicza się do najważniejszych zabytków regionu środkowoeuropejskiego. Zaraz po Zamku Praskim jest to drugi co do wielkości kompleks w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że znajduje się na liście UNESCO. Zamek jest typowy ze względu na malowaną wieżę górującą nad miastem, po której z daleka można poznać, że przybyło się do Czeskiego Krumlova. Wraz z Zamkiem wieża należy do najstarszych części kompleksu i została zbudowana już w XIII wieku. Trzy wieki później powstał burgrabia. Unikatowym elementem jest Most Płaszczowy łączący Rožmberská obydlí. Nie przegap wspaniałego ogrodu letniego Bellaire i letniej sceny teatralnej z wyjątkową obrotową salą, która jest znana w całej Europie.

Ten klejnot rodziny Rožmberków działa jak magnes na filmowców. Bajka Z piekła szczęścia, Trzy życia, Dumna księżniczka (kręcono ją w Hlubokej i Telczu), film Rzeka jest magiczna, a także błysnął w filmie Niech się tylko boi i w innych filmach kręcono tutaj .

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


2. Zamek Hluboká nad Vltavou

Piętnaście kilometrów na północ od Czeskich Budziejowic znajduje się jeden z najbardziej romantycznych zamków Hluboká nad Vltavou. Dwór stylizowany jest na angielski gotyk Tudorów. Wzorem był angielski zamek Windsor. Swój wygląd zawdzięcza rodzinie Schwarzenbergów, którzy byli właścicielami zamku od połowy XVII wieku aż do początku II wojny światowej. Schwarzenbergowie założyli tu także rozległy park krajobrazowy. Zamek może poszczycić się 140 komnatami i 11 wieżami. Podczas wycieczki można zajrzeć do prywatnych pokoi, a także do okazałych sal państwowych z rzeźbionymi panelami ściennymi, kasetonowymi sufitami, eleganckimi meblami, kryształowymi żyrandolami i bogatą kolekcją obrazów, srebra, porcelany i gobelinów. Można także odwiedzić wieżę lub kuchnię zamkową lub stajnię jeździecką.

Zamek Hluboká nad Vltavou stał się w 1952 roku rezydencją Dumnej księżniczki Krasomili i jej ojca, władcy Królestwa Północy. Na baśniowym zamku nakręcono także kilka odcinków serialu Pan Tau.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


3. Zamek Konopiště

Zamek Konopiště położony w środkowo-czeskich Czechach niedaleko Benešova rozsławił następca tronu Ferdynand d'Este wraz z rodziną i zamiłowaniem do polowań. Mimo że sam był wegetarianinem i wolał delektować się knedlami owocowymi, jego obsesję na punkcie polowań widać na wszystkich ścianach zamku obładowanego trofeami w postaci zwierzęcych głów. Oprócz polowań Ferdynand poświęcił się posiadłości, z której zbudował zamek w stylu historyzmu z elementami nowożytnymi. Założył Ogród Różany ze Szklarniami na terenie dawnego ogrodu barokowego. W zamku umieścił swoje bogate zbiory, które nabył zarówno w spadku po włoskich przodkach, jak i w ramach własnej działalności kolekcjonerskiej. Oprócz trofeów zobaczysz na zamku zachowane wnętrza rodziny arcyksięcia oraz dowiesz się, jak wyglądało życie na dworze Habsburgów na przełomie XIX i XX wieku.

Konopiště jest popularny wśród filmowców. Kto nie zna rasy weteranów z okolic Konopiště z filmu Jáchym, wrzuci go do maszyny? Kręcono tu także baśń Jak se budí Princessny, komedię Jára Cimrman Śpiący, a nawet włoski serial kryminalny Octopus z Michele Placido.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


4. Zamek Lednice

Zamek Lednice pełnił funkcję letniej rezydencji, zbudowany jest w stylu neogotyku Tudorów i od połowy XIII w. należał do rodziny Liechtensteinów, aż do konfiskaty ich majątku po II wojnie światowej Wojna. Razem z zamkiem w Valticach kompleksy mieszkalne nazywane są ogrodem Europy. Zamek może pochwalić się bogatymi zbiorami, drewniana boazeria ścian i klatka schodowa zapierają dech w piersiach, szlachetne pomieszczenia z bieżącą wodą i centralnym ogrzewaniem. Zamkowa szklarnia jest również niezwykła, podobnie jak wiele romantycznych budynków w Parku Angielskim, w którym można znaleźć najstarszy minaret w Europie, Świątynię Apolla, Cesarską Świątynię Trzy Gracje czy sztuczne ruiny Zamku Jana. Pomieszczenia ogólnodostępne na parterze zamku wyróżniają się rzeźbami, które można podziwiać w bibliotece ze kręconymi schodami, imponującym holem wejściowym oraz pięknymi sufitami i dolnymi panelami ścian Salonów Turkusowego, Czerwonego i Niebieskiego .

Lodówka pojawiła się w baśniach Królestwo strumieni, Smoczy Pierścień i Księżniczka Fantaghiro. Zagrała także w serialu Moskalyka Przygody kryminalistyki.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


5. Zamek Červená Lhota

Červená Lhota to kolejny kultowy zamek, znany z wielu bajek i filmów. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1465 roku, kiedy był to jedynie twierdza. Oznaczenie Červená Lhota pojawia się w 1602 roku i opiera się na kolorze tynku twierdzy. Pod koniec 17. wieku twierdzę przebudowano na zamek barokowy i zaczęto ją wykorzystywać jako letnią rezydencję. Na zamku można obejrzeć wnętrza pierwszego piętra, pomieszczenia na poddaszu i piwnice. Na szczycie parku zamkowego znajduje się renesansowa kaplica Trójcy Świętej, która zachwyca oryginalnie zachowanymi malowidłami i pomysłowo zaprojektowanym drewnianym stropem symbolizującym niebiańskie Jeruzalem. Zamek jest otoczony ze wszystkich stron stawem, po którym można popłynąć łódką jak Jerzy z bajki o Złotowłosej i zobaczyć go z innej perspektywy.

Červená Lhota w południowych Czechach była tłem dla wielu pięknych bajek. Do najbardziej znanych należą Złotowłosa, O szczęściu i pięknie oraz Księżniczka na ziarnku grochu. Kręcono tu także filmy „Ślub pana Voka” i „Wyjazd pana Voka” czy „Pana Tau”.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


6. Zamek Valtice

Dominantą Valtic jest barokowy zamek z kaplicą i kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zamek Valtice należy do jednej z najbardziej rozległych świeckich budowli barokowych na Morawach. W budowie zamku uczestniczyli znani budowniczowie europejscy, a obecny kształt uzyskał dzięki przebudowom w XVII i XVIII wieku. Dziś znajduje się na liście UNESCO. 21 pokoi udostępnia się publicznie. Można tu zobaczyć wystawę dotyczącą rodziny książęcej, odnowione sale i teatr zamkowy. Bazując na wielkości i przepychu barokowych dekoracji oraz rokokowych mebli, można zorientować się, jak wyglądało życie ówczesnej bogatej szlachty. Nic więc dziwnego, że zamek był niegdyś rezydencją cesarza austriackiego Franciszka Józefa I i jego żony Elżbiety. Innymi ważnymi mieszkańcami i gośćmi byli m.in. kanclerz Metternich i książę Josef Václav Liechtenstein.

W Valticach kręcono stosunkowo nową bajkę pt. Śnieżny smok.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


7. Zamek Veltrusy

Romantyczny krajobraz, leniwy bieg Wełtawy, dziki las łęgowy, malownicze wielowiekowe drzewa na ukrytych łąkach, pola złocistych zbóż i pozornie zapomniane zakątki z posągami, w których zatrzymał się czas – to wszystko znajdziesz w Park Zamkowy Veltrusk, jeden z największych w naszym kraju. Barokowy zamek Veltrusy pochodzi z pierwszej połowy XVIII w. i został później przebudowany w stylu klasycystycznym. Budynek położony jest na terenie parku przyrodniczo-krajobrazowego typu gospodarstwo ozdobne, w skład którego wchodzi także rezerwat Daensky. W 1754 roku odbyły się tu pierwsze w historii targi na świecie, które odwiedziła nawet sama Maria Teresa. Jeśli jedziesz na zamek z Pragi, jedź rowerem. Przez teren przebiega trasa rowerowa Praga – Drezno, a przewodnicy organizują także wycieczki rowerowe po zamku. Romantycznym duszom polecamy przejażdżkę bryczką.

Zamek Veltrusy wystąpił w wielu filmach czeskich i zagranicznych. Do bardziej znanych można zaliczyć Babcię Summer i Małą Syrenkę. Nakręcił tu nawet „Amadeusza” Formana.

8. Zamek Orlík

Zamek Orlík to kolejna perła wśród czeskich zabytków. Jego położenie nad brzegiem Jeziora Orlickiego zapewnia wspaniały widok na okolicę. Nie mniej interesująca jest historia zamku, gdyż splata się ona z najważniejszymi kamieniami milowymi w historii Czech i Europy. Zwiedzających zachwycą romantyczne wnętrza z bogatymi zbiorami, stanowiące doskonały przykład stylu życia szlacheckiego w XIX wieku. Sala Tesko z rzeźbionymi kasetonowymi sufitami i panelami ściennymi wyróżnia się dekoracją. W podobnym duchu urządzona jest także sala rycerska. W zamku można odnaleźć także elementy stylu empire z epoki napoleońskiej, zwłaszcza na meblach, które przywiózł z Paryża Karel Schwarzenberg. Wokół zamku rozciąga się park angielski z grobowcem Schwarzenbergów.

Na zamku kręcono filmy Alibi on the Water i Aksamitni zabójcy.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


9. Zamek Troja

Zamek Troja położony jest w praskiej dzielnicy Troja, tuż obok zoo. Jest to budowla niezwykła, ale a nie zamkiem można ją nazwać willą, gdyż zbudowana jest w stylu wystawnych willi rzymskich. Budowniczy zamku Václav Vojtěch hrabia ze Šternberka inspirował się swoimi podróżami. Włoskie wille pośrodku niekończących się ogrodów zachwyciły go tak bardzo, że część z nich zabrał ze sobą do rodzinnego kraju. Dominantą całego budynku jest wielka sala, z której na obie strony biegnie korytarz z amfiladą sąsiadujących ze sobą salonów. Po bokach dwukondygnacyjny, przypominający wieżę belweder zamyka budynek w pionie i poziomie. Dekoracja rzeźbiarska dwuramiennych schodów prowadzących do ogrodu robi wrażenie. Monumentalne rzeźby przedstawiają triumf starożytnych bogów w walce z Tytanami.

Zamek Troja oczarował filmowców na całym świecie i nic dziwnego. Kręcono tu adaptację legendarnych Nędzników, a po tutejszych korytarzach przechadzał się Gary Oldman w roli Beethovena w filmie Immortal Love.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


10. Zamek Ploskovice

Zamek Ploskovice znajduje się niedaleko Litoměřic i został zbudowany dla wielkiej księżnej Anny Marii Toskánskiej, żony księcia Gastona III, w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Zaaranżowała go jako mały Wersal zgodnie z ówczesną modą zdobniczą w stylu włosko-chińskim. Zamek służył szlachcie jako barokowa letnia rezydencja. Obecny kształt pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, zmodyfikowany został przez cesarza Ferdynanda V. Habsburga. Zamek oferuje bogate zbiory mebli, obrazów, szkła i porcelany. Warto podziwiać malowidła sufitowe autorstwa Josefa Navrátila i dekorację rzeźbiarską autorstwa Václava Levy’ego. Na parterze zamku znajdują się unikalne sztuczne jaskinie wodne, tzw. groty. W tych przestrzeniach można podziwiać także fontanny, malowidła ścienne i plastikowe ruiny starożytnych budowli.

Zamek Ploskovice jest często poszukiwany przez filmowców i pojawia się w baśniach, filmach fabularnych, serialach i dokumentach. To tu kręcono legendarne filmy „Książę i słowik”, „Jak zasłużyć na księżniczkę” czy „Królowa jeziora”. Z filmów zagranicznych warto wymienić „Amadeusza” Miloša Formana czy „Książę i ja”.

11. Zamek Litomyšl

Zamek Litomyšl znajduje się na liście UNESCO, gdyż jest jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych w Europie Środkowej. Zamek wybudowano w latach 1568-1581 jako dar dla Marii Manrique de Lara, żony najwyższego kanclerza Królestwa Czeskiego Wratysława z Pernštejna. Zamek pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji rodowej. Jego budową i dekoracją zajmowali się głównie włoscy mistrzowie i budowniczowie cesarscy. Na elewacjach można podziwiać małe i figuralne sgraffito oraz dwie duże sceny batalistyczne na dziedzińcu głównym. Unikatem jest zachowany zamkowy teatr rodzinny z 1797 r. Został wybudowany przez ówczesnych właścicieli po wielkim pożarze w 1775 r. Dekorację sceniczną namalował wiedeński nadworny malarz scenografii teatralnej Josef Platzer.

Uwagę twórców filmu nie mógł również umknąć renesansowy zamek z ponad ośmioma tysiącami sgraffitów. Kręcono tu nagrodzony Oscarem film Amadeusz, Červený Bedrník z czasów Rewolucji Francuskiej czy koprodukowany film Zapomnij o Mozarcie.

Zerknij na wskazówki gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


12. Zamek Sychrov

Zamek Sychrov nazywany jest kwiatem Francji na czeskiej ziemi. Zamek został zbudowany w stylu neogotyckim i służył jako rezydencja francuskiego rodu Rohanów. Dziś należy do najważniejszych budowli romantycznego neogotyku typu francuskiego. Zamek może poszczycić się bogatymi oryginalnymi meblami, obrazami i innymi dodatkami, a przede wszystkim rzeźbami. Galeria obrazów posiada nawet największą kolekcję francuskiej sztuki portretowej w Europie Środkowej. Zamek Sychrovský jako jedyny w Czechach posiada apartament królewski, w którym mogli spać najważniejsi goście. W sezonie letnim można zabrać swoje dzieci na zwiedzanie zamku z księżniczką, spacerować po zamku po zmroku w ramach nocnych wycieczek lub obejrzeć pokaz sokolnictwa.

Czy zamek Sychrov wygląda znajomo? Pewnie kojarzycie go z baśni Nieśmiertelna Ciotka czy Złotowłosa. Kręcono tu także „Koci Książę” i „Najpiękniejszą zagadkę”.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


13. Zamek w Raduniu

Perła neogotyckiego romantyzmu, tak też można nazwać Zamek Raduň znajdujący się we wsi o tej samej nazwie. Dla lepszego wyobrażenia Raduň położony jest 7 km od Opawy. Raduń był pierwotnie twierdzą Zemana, którą w XVI wieku właściciele przebudowali na renesansowy zamek z trzema arkadowymi skrzydłami. Na uwagę zasługuje cenna biblioteka zamkowa zawierająca aż 16 000 woluminów. W skład całego obiektu wchodzi obejście gospodarcze, browar, unikalna oranżeria zamkowa, przyległy ogród ozdobny oraz rozległy park lasu mieszanego z czterema stawami. W parku rośnie ponad siedemset egzotycznych roślin i drzew cytrusowych. Cały obszar parku leśnego należy do najważniejszych w regionie morawsko-śląskim ze względu na swój układ kompozycyjny i walory dendrologiczne.

Na zamku kręcono baśń Wodna Wróżka.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.

14. Zamek Mnichovo Hradiště

Pierwotnie renesansowy zamek Mnichovo Hradiště został zbudowany przez szlachcica Václava Budovca z Budova. Po bitwie na Białej Górze przejął go Albrecht z Valdštejna. Jego szczątki do dziś znajdują się w kaplicy św. Ania. Rodzina Valdštejnów była właścicielem zamku do 1946 roku. Pod koniec XVII wieku został przebudowany na zespół barokowy. Wnętrza zamku zawierają rzadkie zbiory porcelany, kostiumów i broni. Obszerna biblioteka oferuje niesamowitą liczbę 22 tysięcy woluminów książek, wśród których znajdziesz iluminowane rękopisy i pierwodruki. Nic dziwnego, że jest taki majestatyczny. Opiekował się nią sam słynny Giacomo Casanova. Unikalną cechą jest także teatr historyczny z wciąż funkcjonującymi maszynami i oryginalną scenografią z motywami pejzażowymi, miejskimi i różnymi motywami wnętrz. Warto wspomnieć także o galerii obrazów liczącej 111 obrazów.

Zamek Mnichovo Hradiště pojawił się w baśniach Dziewica i Bestia oraz Dziewiąte serce.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.

Autor artykułu:

Aktualizacja: 30. 6. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odkrywaj Czechy z Travelking

Wybieraj spośród unikalnych i sprawdzonych pobytów