Chorwacja od dawna jest jednym z najpopularniejszych kierunków na letnie wakacje. Miłośników podróży przyciągają nie tylko wypielęgnowane plaże obmywane czystymi wodami Adriatyku, ale także wspaniałe doznania gastronomiczne. Kuchnia chorwacka jest bardzo różnorodna - każdy region ma swoje typowe dania, które przygotowywane są z lokalnych składników. Jakich specjałów kuchni chorwackiej powinieneś zdecydowanie spróbować podczas wakacji nad Adriatykiem?
Odkryj smaki zarówno przybrzeżne, jak i śródlądowe
Kuchnię chorwacką można podzielić na
- nadbrzeżną
- i w głębi lądu.
Gastronomia nadmorska
Większość turystów wybiera się do kurortów nadmorskich, gdzie zetkną się głównie z pierwszym rodzajem chorwackiej gastronomii. W regionach położonych wzdłuż Adriatyku można skosztować głównie ryb i owoców morza przygotowanych na domowej oliwie z oliwek. silne wpływy włoskie są wyraźnie widoczne na wybrzeżu, dlatego można tu zjeść wyśmienitą pizzę, makarony, sałatki, zupy czy risotto.
Gastronomia śródlądowa
Dania typowe dla głębi lądu są bardzo zróżnicowane i odzwierciedlają elementy kuchni środkowoeuropejskiej (głównie węgierskiej i słowiańskiej) lub tureckiej. Jej podstawą jest mięso, zboża i rośliny strączkowe, czyli surowce uprawiane na żyznych terenach rolniczych, położonych dalej od morza. Znajdziemy tu m.in. różne warianty gulaszu i mięsa pieczonego na rożnie (często przygotowywana jest jagnięcina). Ogólnie rzecz biorąc, dania kontynentalne są bardziej treściwe i mocniej przyprawione. Na wybrzeżu tradycyjne potrawy są lżejsze, bardziej kolorowe i znacznie zdrowsze.
Jeśli należysz do osób, które lubią cieszyć się wakacjami wszystkimi zmysłami, zdecydowanie polecamy Ci spróbować jak najwięcej dań kuchni chorwackiej. Przedstawiamy Ci 8 z nich, które warto skosztować!
1. Peka
Najbardziej znaną chorwacką specjalnością jest zdecydowanie tzw. peka. Właściwie nie jest to nazwa potrawy, gdyż słowo peka oznacza sposób przygotowania. Procedura jest bardzo prosta: mięso (lub owoce morza), warzywa i ziemniaki marynowane w przyprawach i oliwie z oliwek wkładamy do dużego ceramicznego lub metalowego garnka, który zamykamy pokrywką. Następnie na pokrywkę dodaje się gorące węgle. W ten sposób mięso i warzywa są najpierw gotowane, a następnie pieczone we własnym sosie.
Rezultatem jest niezwykle pyszne i delikatne danie o harmonijnym i naturalnym smaku. Wśród samych Chorwatów najpopularniejszym daniem jest ośmiornica pod pekou (ośmiornica pod pekom), którą smakuje każdemu miłośnikowi owoców morza na talerzu. Przygotowanie posiłku pod przykryciem z rozżarzonymi węglami zajmuje kilka godzin, dlatego należy pamiętać, że większość lokali wymaga rezerwacji z 24-48-godzinnym wyprzedzeniem na dania pod piekarnikiem.
2. Skradinské rizoto
Innym znanym chorwackim daniem, na które zdecydowanie zarezerwuj wcześniej, jest risotto Skradinski (Skradinski rižot). Specjalność ta wzięła swoją nazwę od miasta Skradin, które uważane jest za miejsce jej pochodzenia. Rezerwacja z dużym wyprzedzeniem na pewno się przyda, bo przygotowanie risotto Skradin zajmuje niesamowite 12 godzin.
Podstawą dania jest ryż i cielęcina, następnie stopniowo dodaje się prosciutto dalmatyńskie lub mięso koguta i przed podaniem posypuje świeżo startym serem Pag (ser owczy) z wyspa Pag, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu). Powstałe danie ze względu na użyte składniki to dosłownie symfonia chorwackich smaków. Ze względu na długość przygotowania risotto Skradin nie jest częstą pozycją w menu lokalnych restauracji. Jeśli jednak go tam znajdziesz, nie wahaj się i dokonaj rezerwacji!
3. Trufle
Lokalnym przysmakiem popularnego turystycznie półwyspu Istria są trufle – rzadkie grzyby, które rosną pod ziemią tylko w kilku miejscach w Europie. Na Istrii dosłownie na każdym kroku spotkacie mnóstwo produktów truflowych, które możecie zabrać do domu jako smaczną pamiątkę: oliwa truflowa, ser owczy z kawałkami trufli, kiełbasa truflowa, pasta truflowa z parmezanem i oliwą olej i wiele innych.
Prawdziwym rarytasem w menu istryjskich restauracji są fuži z truflami. Fuži to tradycyjny istryjski makaron w kształcie rurek, który w połączeniu z delikatnym sosem truflowym tworzy idealnie dobrane danie, w którym łączy się to, co najlepsze kuchni włoskiej i bałkańskiej. Kieliszek białego wina odmiany Malvasia, które od setek lat uprawia się w żyznych winnicach Istrii, doprowadzi truflowe fuzzi do perfekcji.
4. Pršut, kulen i ser
Wysokiej jakości sery i wędliny odgrywają bardzo ważną rolę w kuchni chorwackiej, podobnie jak w kuchni włoskiej. Liczba rodzajów serów, szynki i salami w Chorwacji nie jest tak duża, jak w pobliskich Włoszech, ale możemy znaleźć produkty bardzo jakościowe, znane daleko poza granicami.
Najbardziej znanym chorwackim przysmakiem jest zdecydowanie legendarny Pašký sýr (Paški sir), który należy do najbardziej cenionych produktów tego rodzaju na całym świecie. Ten niezwykle wysokiej jakości ser jest nadal wytwarzany tradycyjną metodą rzemieślniczą. Specyficzna rasa owiec, których mleko stanowi podstawę sera, również ma wpływ na jego niepowtarzalny smak. Ser Pag można kupić nie tylko na wyspie Pag, ale także w oddziałach fabryka sera Gligora, które Państwo można znaleźć w całej Chorwacji. Jeśli masz szczęście, znajdziesz go także w niektórych lepszych supermarketach.
Kolejną wspaniałą jadalną pamiątką jest prosciutto dalmatyńskie, czyli wędzona szynka suszona, którą zwykle kroi się w cienkie plasterki. W przeciwieństwie do swoich włoskich (prosciutto) i istryjskich odpowiedników, dalmatyńska wersja prosciutto jest wędzona drewnem i suszona przez co najmniej dwanaście miesięcy. Kolejny przysmak pochodzi z głębi Chorwacji, a konkretnie z regionu Slawonii – salami kulen. Swój ostry smak i aromat zawdzięcza papryce i czosnkowi, czyli składnikom typowym dla Węgier, sąsiadujących bezpośrednio ze Slawonii.
5. Czarne rizoto
Risotto zdecydowanie należy do dań, które zadowolą niemal każdego na talerzu. Mamy tu oczywiście na myśli prawdziwego Włocha, czyli Dalmatyńczyka, który przygotowany jest podobnie do kultowej wersji z Włoch. Czarne risotto (črni rižot) to podstawa w menu niemal wszystkich restauracji na chorwackim wybrzeżu. Ten wariant dania jest niezwykle atrakcyjny nie tylko ze względu na intensywny smak i kremową konsystencję, ale także ze względu na niezwykły czarny kolor.
Kluczowym składnikiem w tym przypadku jest nie tylko odpowiedni ryż, ale przede wszystkim czarny pigment z mątwy czy barwnik z mątwy. Do risotto dodaje się także owoce morza (głównie mątwy lub małe krewetki), parmezan i dalmatyńskie wino deserowe Prošek, które nadaje potrawie wyjątkowy, głęboki aromat. Ponieważ w zwykłych chorwackich sklepach barwnik do mątwy jest trudno dostępny, najlepiej spróbować czarnego risotto w restauracji. Z widokiem na morze i lampką orzeźwiającego chorwackiego wina z pewnością zasmakujesz najbardziej!
6. Sałatka z ośmiornicy
Dla nas ośmiornica to wciąż dość egzotyczny składnik, jednak w Chorwacji pojawia się na talerzach bardzo często. Do autentycznych dań, z których Chorwaci są najbardziej dumni i które często serwują w restauracjach, należy sałatka z ośmiornicą (sałatka z ośmiornicy). Podobnie jak w przypadku czeskiej sałatki ziemniaczanej, każda rodzina i każdy kucharz ma swój przepis, według którego przygotowuje sałatkę z ośmiornicą.
W klasycznym wydaniu głównymi składnikami jest gotowane mięso ośmiornicy i ziemniaki, ale można spotkać też odmianę, w której ziemniaki zastępuje się ciecierzycą. W sałatce nie może zabraknąć warzyw takich jak łodygi selera, dymka, oliwki, pomidorki koktajlowe i natka pietruszki. Następnie mieszaninę doprawia się oliwą, solą, pieprzem i świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Sałatka z ośmiornicą to bardzo lekkie danie, dlatego możesz się nią delektować nawet jako świeżą przystawkę.
7. Brudet
Całkowita długość chorwackiego wybrzeża, łącznie z wyspami, to ponad 6000 km, dlatego zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że duża część tradycyjnych chorwackich specjałów opiera się na rybach i owocach morza. Najczęściej używa się ich do przygotowania brudeta, czyli pożywnego gulaszu rybnego.
Podobnie jak w przypadku czeskiego gulaszu, brudet sporządza się w takiej samej ilości mięsa, czyli ryby i cebuli. Typowe jest stosowanie mieszanki kilku rodzajów ryb – a według Chorwatów im więcej gatunków, tym lepiej! Wielu szefów kuchni lubi dodać kilka raków lub przynajmniej małży, aby poprawić smak brudeta.
Niezbędnymi składnikami są oliwa z oliwek, czosnek, pomidory, papryka, natka pietruszki i białe wytrawne wino. Podczas ostatniego doprawiania dodaje się ocet i sok z cytryny, aby powstający smak był lekko kwaśny. Jako dodatek najczęściej podaje się makaron, ziemniaki lub polentę na różne sposoby. Jeśli kochasz ryby i owoce morza, brudet rozgrzeje Twoje kubki smakowe!
8. Lody
Letni wypoczynek nad morzem nieuchronnie wiąże się z gałką pysznych lodów lub ładnych chorwackich – lodów. W Chorwacji z łatwością zaspokoisz swój apetyt na lody, gdyż sklepy i stragany z lodami można znaleźć niemal na każdym zakątku regionów przybrzeżnych. Niektóre firmy oferują kilkadziesiąt rodzajów, a nawet różne odmiany szyszek.
Chorwackie słodycze czerpią wiele wpływów z Włoch, dlatego w Chorwacji natkniesz się na firmy z doskonałymi domowymi lodami w stylu słynnych włoskich lodów. Tutaj stawiają w dużej mierze na jakość składników, co przekłada się na wspaniały smak i idealną konsystencję. Oprócz gałek do lodów warto spróbować także lodów na patyku chorwackiej marki Ledo. Kilka lodów tej marki wygrało w ostatnich latach prestiżowy międzynarodowy konkurs na najlepszy lody na świecie. W 2019 roku zwyciężył Popsicle Lino Lada, w 2022 roku za najlepsze lody na świecie uznano King Majestic, który dorównuje dobrze znanym Popsicles Magnum. Niezależnie więc od tego, czy zafundujesz sobie pyszny lodowy orzeźwienie bezpośrednio w lodziarni, czy w kiosku z lizakami na plaży, na pewno nie pożałujesz.
9. Kremšnita lub Kremeš
Może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, ale kremowy deser Kremšnita (znany również jako Kremeš) pochodzi z Chorwacji. Jest to jedna z najpopularniejszych przekąsek w całej Europie, nic więc dziwnego, że jej pochodzenie jest często (i skutecznie) zawłaszczane przez Słoweńców, a nawet Austriaków. Aby dodać zamieszania, nawet w Chorwacji istnieją dwa przepisy uważane za oryginalne, ze stolicy Zagrzebia (Zagrebačka kremšnita) i miasta Somobor (Somoborska kremšnita).
W obu przypadkach deser to wyjątkowe połączenie świeżo upieczonego ciasta francuskiego, kremowego kremu budyniowego i słodkiej śmietanki. Wszystkie te składniki tworzą harmonijne połączenie, które gwarantuje, że nawet najdelikatniejsze podniebienie zatańczy. Zaletą tego przysmaku jest to, że można się nim delektować nie tylko podczas wakacji nad Adriatykiem, ale także na przykład nad jeziorem Bled w Słowenii, w Wiedniu, a nawet w wielu czeskich cukierniach. Oczywiście nic nie może się równać z chorwackim oryginałem.