Największe zniżki roku już tutaj są! Wybierz swój pobyt TravelBomba ze zniżką 30%!

Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

Odkryj NAJ Słowacji: 9 + 1 z NAJ magicznych zamków, w których została zapisana historia

Majestatyczne, baśniowe, owiane plotkami i krwawymi legendami – słowackie zamki są po prostu wyjątkowe. Poznaj najważniejsze słowackie klejnoty osadzone w pięknej przyrodzie, które z pewnością warto odwiedzić.
Odkryj NAJ Słowacji: 9 + 1 z NAJ magicznych zamków, w których została zapisana historia

Spośród wielu słowackich zamków wybraliśmy dla Was te najpiękniejsze, które z pewnością warto odwiedzić. Wybierz się do miejsc, w których miały miejsce najważniejsze wydarzenia historyczne.

1. Zamek Spiski

Ścieżka wzdłuż Spisza niesie ze sobą wyjątkowy urok, od wschodniego horyzontu będzie Cię obserwowała sylwetka rozległego Zamku Spiskiego. Ze swoją pokaźną powierzchnią sięgającą 4 hektarów należy do największe ruiny zespołów zamkowych w Europie Środkowej i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwsza pisemna wzmianka o Zamku Spiskim pochodzi z XII wieku, kiedy to powstał jako jeden z twierdze graniczne. Z czasem zamek stał się siedzibą żubu spiskiego i głównym ośrodkiem władzy na Spiszu. Złote czasy minęły jednak w roku 1780, kiedy zamek bezpowrotnie zniszczył pożar i zaczął popadać w ruinę. Ekolodzy uchronili go przed całkowitym zniszczeniem dopiero w 1970 roku, kiedy to ze szczególną pieczołowitością zaczęli go konserwować, aby nie uległ rozkładowi pod wpływem niestabilnego, skalistego podłoża. Dziś zamek jest ważnym zabytkiem kultury, na jego terenie można zobaczyć także ekspozycje muzealne dotyczące historii zamku czy broni średniowiecznej.

Piękne otoczenie zamku bezpośrednio zachęca do turystyki! Do samego Zamku Spiskiego można dojść z parkingu w 10 minut pieszo, ale my polecamy wybrać trasę ze wsi Spiskie Podgrodzie (1 godzina do zamku) lub ścieżkę edukacyjną Sivá Brada – Dreveník.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszego zamku na Słowacji.


2. Zamek Orawski

Jedna z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych perełek Orawy zdecydowanie należy do Zamku Orawskiego wzniesionego na skale nad rzeką Orawą w Zamku Orawskim. Majestatyczny zamek został zbudowany na tym miejscu dawnego drewnianego zamku i z czasem rozrosła się do pełnych rozmiarów 154 pomieszczeń. W 1556 roku zamek nabył znany ród Thurzów, który przeprowadził jego najszerszą przebudowę. Dzięki niemu nabrała nowego, renesansowego i neogotyckiego wyglądu z pierwotnego wyglądu romańskiego i gotyckiego. Odbudowę zakończono w 1611 roku i nadała zamkowi obecny kształt. Jednak ciężki cios doznał w 1800 roku, kiedy to zamek spłonął i popadł w ruinę z powodu braku zainteresowania innych właścicieli. Niezbędne prace rekonstrukcyjne rozpoczęto dopiero po II wojnie światowej, co zapobiegło jego całkowitej dezintegracji. Dziś na terenie zamku można zobaczyć nie tylko jego unikalną architekturę, ale także ekspozycje Muzeum Orawskiego – ekspozycję archeologiczną, przyrodniczą, etnograficzną czy historyczną.

Zwiedzanie Zamku Orawskiego należy do najprzyjemniejszych i nic dziwnego. Jeśli masz ochotę na dawkę przygody, wybierz coraz popularniejszą nocną wycieczkę z przedstawieniami teatralnymi i przedstawieniami. Ale przygotuj się też na to, że spotkasz ducha lub duchy.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszego zamku na Słowacji.


3. Zamek Strečno

Zamek Strečno nieodłącznie należy do przepięknej scenerii Małej Fatry, z jego murów obronnych roztacza się także piękny widok na meander Domašín, przełęcz Strečnian i dużą część Kotliny Żylińskiej. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIV wieku, kiedy składał się on jedynie z niewielkiego budynku o wymiarach 18 x 22 m. Przez lata zamek był rozbudowywany i stale przebudowywany, aż w XVII wieku osiągnął największe rozmiary . Dzięki swoim potężnym fortyfikacjom i 4 bramom nie do zdobycia stał się nawet najlepiej ufortyfikowanym zamkiem w środkowej Poważiji. Dziś zamek jest uznany za narodowy zabytek kultury i jest otwarty dla zwiedzających, więc Ty też możesz obejrzyj wyjątkowe wystawy poświęcone historii i życiu zamku Rozciągliwego. Wystawa poświęcona najważniejszej mieszkance zamku Žofii Bosniakovej jest naprawdę wyjątkowa. Dobroduszna pani zamku zyskała przydomek Světice ze Strečno dzięki swojej hojności i dobrym uczynkom wobec poddanych. Zmarła w wieku 34 lat i została pochowana w krypcie zamkowej. Kilkadziesiąt lat później żołnierze cesarscy odkryli jej ciało prawie nienaruszone.

W 2013 roku pod zamkiem Strečno zbudowano unikalną replikę średniowiecznej wsi Paseka. Składa się z 5 domów krytych strzechą, które są całkowicie wyposażone zgodnie z potrzebami ich mieszkańców - można odwiedzić dom średniowiecznego piekarza, rybaka lub dom ludowego uzdrowiciela. We wsi znajduje się także czynna dzwonnica i studnia. Twoje dzieci będą zachwycone drewnianym placem zabaw z drabinkami na terenie wioski.

4. Zamek Čachtice

Znany „tajemniczy zamek w Karpatach” strzeże wsi Čachtice, która leży zaledwie 20 km od uzdrowiska Pieszczany. Należy do systemu zamków granicznych, które chroniły zachodnie granice Węgier w przeszłości. Do jego najsłynniejszych właścicieli należy Matúš Čák Trenčianský, ale zamek Čachtice najbardziej kojarzy się z Krwawą Hrabiną Alžbětą Batorą. Z imieniem hrabiny do dziś owiane są legendy o jej pragnieniu wiecznej młodości. Według plotek Alžběta Báthoryová zabijała młode dziewice dla ich krwi, z której przygotowała kąpiel przywracającą młodość. Nawet sam zamek Čachtice nie dożył swojego wiecznego piękna. Został spalony przez wojska Franciszka Rakoczego w 1708 roku i od tego czasu stopniowo zamienia się w romantyczną ruinę. Dziś na terenie dawnego majestatycznego zamku można wybrać się na spacer po ruinach z widokiem na otaczającą przyrodę.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszego zamku na Słowacji.


5. Zamek Trenczyński

Królewskie Miasto Trenczyn swoje piękno zawdzięcza także majestatycznemu Zamkowi Trenczyńskiemu, z którego roztacza się widok na miasto bezpośrednio z jego centrum. Wraz z Zamkiem Spiskim i Děvínem należy do najbardziej rozległych zamków w Europie Środkowej. Swoją historię zaczął pisać już w XI wieku jako zamek królewski, ważną rolę odegrał także w okresie panowania najazdów tureckich, kiedy to bronił miasta i okolic pod nim. Z zamkiem trenczyńskim nierozerwalnie wiąże się także nazwisko Matúš Čák Trenčianský, który dzięki licznym zamkom i dworom na terenie całej Słowacji zyskał przydomek „Pana Wagu i Tatr”. Dzisiejszy teren jest częścią wystawy Muzeum Trenczyńskiego i składa się z zespołu pałaców z dominującą Wieżą Mateusza. Podczas zwiedzania nie można pominąć bastionu armatniego i komory głodu. Na terenie zamku przez cały rok odbywają się liczne wystawy, koncerty, średniowieczne gry i niezapomniane nocne wycieczki.

Podczas zwiedzania zapytaj przewodnika o legendę związaną z głęboką na 80 m Studnią Miłości. Historia opowiada o pięknej tureckiej księżniczce Fatimie, która została schwytana przez pana zamku Štěpána Zápolskiego. Turecki książę Omar tak bardzo kochał Fatimę, że przez 4 lata kopał studnię w skale, aby odkupić Fatimę. Jak potoczyła się legenda? Dowiesz się tego na zamku.


6. Zamek Stara Lubownia

Kolejnym z grupy zamków strzegących granic Węgier jest Zamek Stara Lubowla. Znajdziesz go w północno-wschodniej części Spisza, gdzie wznosi się na wapiennej półce nad wsią Stara Lubownia. W swojej bogatej przeszłości zyskało na znaczeniu ze względu na położenie na szlaku handlowym biegnącym doliną Popradu do Polski. Zamek gościł wielu polskich królów, był także miejscem ukrycia polskich klejnotów koronnych. Renesansową formę twierdzy uzyskał dopiero po odbudowie po pożarze w 1553 r., później zamek powrócił do Węgier i jego znaczenie wraz ze swoim pięknem zaczął podupadać. Po niedawnej rekonstrukcji można tu zobaczyć wystawę muzeum zamkowego lub kaplicę zamkową, w której odbywają się regularne nabożeństwa.

Wierzcie lub nie, ale z zamkiem Stará Ľubovňa kojarzy się nazwisko słynnego podróżnika Mořice Beňovského. Szlachcic, poszukiwacz przygód i król Madagaskaru był więziony na zamku w Starej Lubowli.


7. Zamek w Nitrze

Najstarsze słowackie miasto - Nitra - znane jest z historii jako miejsce pierwszych księstw i obszar, na którym rozciągały się Wielkie Morawy. Pierwsze pisemne wzmianki o potężnej twierdzy stojącej na miejscu dzisiejszej Zamek Nitra sięga IX wieku, kiedy to na tym terenie konsekrowano pierwszy kościół. W ten sposób Nitra stała się centrum nowo utworzonego biskupstwa libereckiego, które mieści się tu do dziś. Zamek składa się z kilku budynków, w jego centrum znajduje się katedra z rezydencją biskupią. Do najstarszych części należy kościół św. Emeráma z XI-XII wieku, gdzie można podziwiać jedną z najpiękniejszych dekoracji barokowych na Słowacji oraz późnogotycki fresk przedstawiający Śmierć i Koronację Najświętszej Marii Panny w dolnej nawie katedry. Zobacz także gotycki Kościół Górny i późniejszy Kościół Dolny z rzadkim ołtarzem głównym z motywem Zejścia z Krzyża. Zakończ zwiedzanie w Muzeum Diecezjalnym i Wieży Zamkowej. Roztacza się z niego wspaniały widok na całe miasto.


8. Zamek z Czerwonego Kamienia

Jeden z najbardziej zachowanych słowackich zamków, Hrad Červený Kameň, leży zaledwie 30 km od Sence. Jego historia sięga XIII wieku, kolejny ważny dokument pochodzi z XVI wieku, kiedy zamek został przebudowany w potężną fortecę. Zamieszkiwało go wielu znanych szlachciców, takich jak Matúš Čák Trenčianský czy ród Thurz, jednak największe zmiany na zamku wiążą się z nazwiskiem Pálfian, którzy zamieszkują zamek od czasów XVII wiek. Pod ich rządami zamek zmienił się z budzącej postrach twierdzy w reprezentacyjną rezydencję szlachecką, gdzie znajdowały się także freski ścienne i zdobione wnętrza. Nic więc dziwnego, że zamek urzekł także wielu filmowców – kręcono tu m.in. bajkę Fantaghiro, Serce smoka czy film Cinka Panna. Ciekawostką jest to, że rodzina Pálfi mieszkała na zamku aż do 1945 roku!

Zamek Červený Kameň przyciąga zwiedzających przede wszystkim zwiedzaniem ekspozycji muzealnej, która ukazuje życie szlachty na zamku. Trasa Renesansowej Twierdzy poprowadzi Cię przez rowy, rozległe piwnice i prasę zamkową. Po wycieczce zatrzymaj się w lokalnej kawiarni lub sklepie z winami.


9. Zamek Devín

Zamku, znanego jako miejsce wielu wydarzeń historycznych i miejsca owianego legendami, nie można przegapić - wznosi się dumnie na skale nad zbiegiem Dunaju i Moraw. Wejdź do jego niekonwencjonalnych fundamentów przez Brama Morawska chroniona parą półkolistych bastionów. Tuż za nim zwróć uwagę na rzadki zabytek z okresu rzymskiego. Strategiczne położenie zamku pozwala na wspaniały widok z tarasu na Dunaj i austriackie wzgórze Braunsberg. Zobacz także miejsca gdzie w IX wieku stał Kościół Wielmorawski, a później pałac gotycki. W XVI wieku uzupełniono go o pałac renesansowy wraz z nowymi fortyfikacjami. W sklepionych przestrzeniach mieszczą się ciekawe wystawy Muzeum Miasta Bratysławy. Do pięknej scenerii Zamku Devín nieuchronnie zalicza się także wąska wieża z blankami, zwana Wieżą Dziewicy.

Zamek Devín jest szczególnie atrakcyjny w miesiącach letnich, kiedy dla każdego odbywają się występy szermierzy i ciekawe gry. Można tu spróbować np. oszczepu, topora czy łucznictwa. Wyjątkowym przeżyciem jest także rejs statkiem z portu pod zamkiem.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszego zamku na Słowacji.


Bonus - Zamek Bratysławski

Niezastąpiona ikona i symbol Bratysławy, niegdyś rezydencja królów węgierskich i sklep jubilerski ukrywający klejnoty koronne. Wszystko to i wiele więcej składa się na być może najsłynniejszy słowacki zamek, który wznosi się 85 m nad poziomem Dunaju. Najstarsza wzmianka o Zamku Bratysławskim pochodzi z XIII wieku, w tym okresie zbudowano tu największą tzw. Wieżę Koronacyjną zamku. Jedna z ważniejszych przebudów zamku została zorganizowana przez Cesarzowa Maria Teresa Części mieszkalne zamku zostały rozbudowane i stały się bardziej luksusowe, budynek nazwany Tereziánum” po dobudowaniu cesarzowej do wschodniej fasady. Nawet ten zamek nie uniknął losu znanego setkom wieków zamki na Słowacji i w Europie - Zamek Bratysławski w 1811 roku strawił niszczycielski pożar, który na długie 150 lat zamienił go w ruinę. Dopiero kolejna fala znaczących przebudów, zakończona w 1968 roku, zamkowi nadano formę, jaką znamy dzisiaj. Można tu zobaczyć nie tylko imponujące wnętrza, ale także wystawy należące do Muzeum Historycznego SNM, na które składają się m.in. bogaty zbiór mebli historycznych, mody z epoki, sztuki historycznej, zegarów, przedmiotów z porcelany i srebra. Pozwól, aby przyjemne wrażenia z wizyty w Bratysławie odeszły w niepamięć podczas spaceru po parku zamkowym.

Zajrzyj do wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszego zamku na Słowacji

Autor artykułu:

Aktualizacja: 12. 10. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odkrywaj Słowacja z Travelking

Wybieraj spośród unikalnych i sprawdzonych pobytów