Zamek Książ: tajny bunkier Hitlera
Zamek o złamanej historii przechodził z rąk do rąk i został w znacznym stopniu zniszczony podczas wojen. Niewiele wiadomo o jego początkach - są one pełne luk i niejasności. Pierwsze pisemne wzmianki o zamku pochodzą z lat 1288-1292, kiedy był on jeszcze zamkiem.
W 1941 roku zamek został skonfiskowany przez nazistów - był to najtragiczniejszy okres w historii zamku. Reichsführer SS, który bardzo lubił mistycyzm i okultyzm Himmler, bardzo lubił zamek, rzekomo zainspirowany skałą pod zamkiem. Gdy tylko naziści zajęli zamek, zaczęli go odbudowywać - zabierając kosztowności i powodując ogromne szkody historyczne.
Pod zamkiem naziści zbudowali sieć podziemnych przejść, których cel jest niejasny. Prawdopodobnie przygotowywali bunkier dla Hitlera i istnieją również spekulacje, że ukryli komnatę komorową.
Zamek znajduje się zaledwie 20 kilometrów od Skał Adrszpaskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce po Malborku i Wawelu.
Kwidzyn: zamek z największą latryną na świecie
Miasto Kwidzyn znajduje się w województwie pomorskim, około 70 kilometrów na południe od Gdańska. Największą atrakcją Kwidzyna jest tytułowy zamek krzyżacki, który został zbudowany między pierwszą połową XIII a drugą połową XIV wieku.
Budowla pełniła dwie funkcje, obronną i sakralną. W latach 1285-1587 mieściła się tu kapituła pomezańska. Zwiedzając zamek nie można pominąć unikatowego obiektu, jakim jest gdanisko. Jest to wieża, która pełniła funkcję higieniczną i obronną. W czasach pokoju służyła jako latryna. Wygląd budowli na przestrzeni wieków zmieniał się diametralnie, ale charakterystyczny element - wieża - pozostał ten sam.
W latach pięćdziesiątych XX wieku do zamku dobudowano muzeum, które działa jako oddział Muzeum Malborskiego. Można w nim zobaczyć różnorodne dziedzictwo historyczne regionu. Kwidzyn jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych średniowiecznej architektury polskiej.
Czocha: Polski Hogwart
Majestatyczna budowla Zamku Czocha szczególnie docenią miłośnicy bajek, tajemnic i fotografów. Brodawki polskie można spotkać blisko granicy, z Liberca można do nich dojechać w około 50 minut. Więc co? Planujesz już podróż?
Jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce powstał w pierwszej połowie XIII wieku. Nie wiadomo, kto zlecił jego budowę, prawdopodobnie król czeski Wacław I lub jego syn Przemysła Otakar II.
Dlaczego polski Hogwart? Na zamku odbywa się tzw. LAPR (Live Action Role Play), czyli po prostu gra, w której ludzie wcielają się w różne postacie.
Niedzica: Zmodernizowany zamek
Zamek w Niedzicy, zwany także Dunajcem, położony jest na południu Polski na wzgórzu nad rzeką Dunajec i wiąże się z nim przeróżne historie i legendy – według jednej z nich z zamkiem kryje się zaginiony skarb Inków. Znaleźli nawet w zamku ołowianą skrzynkę z napisami kipu (pismo węzłowe). Ale jaki jest naprawdę skarb?
Dunajec ma naprawdę ciekawą historię i często zmieniał się jego właściciel. Zamek powstał w pierwszej połowie XIV wieku i należał do Węgrów, później król Robert skonfiskował zamek i przekazał go Vilu Drughetowi, który następnie nadał drewnianej konstrukcji kamienną formę. Tym samym na przestrzeni lat zamek zamieszkiwali królowie, Horvathowie, rycerze-rozbójnicy i kilku innych właścicieli. Do najciekawszych mieszkańców zamku zaliczają się Inkowie - w XVIII wieku podobno mieszkała tu inkaska księżniczka Umina, z którą związana jest opowieść o tajemniczym skarbie Inkowie są połączeni.
Czy kiedykolwiek chciałeś spędzić noc w zamku? Teraz masz szansę! Część zespołu zamkowego w Niedzicy pełni także funkcję noclegową – można spróbować zamieszkać w zamkowych komnatach, pokojach gościnnych czy na zamkowym poddaszu.