Największe zniżki roku już tutaj są! Wybierz swój pobyt TravelBomba ze zniżką 30%!

Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

Odkryj to, co najlepsze w Polsce: 10 najciekawszych miast, które powinieneś odwiedzić

Nasz kraj jest wspaniały i zdecydowanie ma wiele do zaoferowania. Doświadczył zarówno chwały, jak i okrucieństwa i niesprawiedliwości, i być może dlatego każde polskie miasto ma do opowiedzenia swoją historię. Oto najciekawsze miasta.
Odkryj to, co najlepsze w Polsce: 10 najciekawszych miast, które powinieneś odwiedzić

Polska to wciąż jeden z pomijanych kierunków podróży, choć może zaoferować turystom piaszczyste plaże, piękne góry, dziewiczą przyrodę i piękne historyczne miasta. Różnorodne, kolorowe i pełne niezwykłych historii - takie są polskie miasta. Oto 10 najciekawszych z nich.

Warszawa

Stolica i największe miasto Polski jest uważane za jedno z najbezpieczniejszych miast europejskich, a w 2023 r. Warszawa została uznana za najlepszy europejski cel podróży przez ponad 142 000 podróżnych.

Warszawa nie miała łatwo, została prawie zrównana z ziemią pod koniec II wojny światowej, więc nie zobaczysz tu wielu zabytkowych budynków. Z drugiej strony miasto nad Wisłą opowiada wyjątkową historię.

Czego nie przegapić w Warszawie?

  • Zamek Królewski: XV-wieczny budynek był kiedyś rezydencją książąt i królów, później stał się centrum nauki. Zamek został zniszczony podczas wojny, ale od tego czasu przeszedł udaną rekonstrukcję. Można tu zobaczyć nie tylko wspaniałe pokoje, tron królewski, ale także oryginalne obrazy Rembrandta.
  • Kontrowersyjny wieżowiec - radziecki prezent dla Polski - został zbudowany w duchu socrealizmu. Jest to najwyższy budynek w Polsce i jeden z najwyższych budynków w Europie.
  • Starówka: choć niemal zniknęła z powierzchni ziemi podczas wojny, została zrekonstruowana i wpisana na listę UNESCO.
  • Pałac w Wilanowie: Letnia rezydencja polskich monarchów znajduje się na południowych obrzeżach Warszawy. Szczyci się najpiękniejszymi ogrodami w Polsce i jest nazywany polskim Wersalem.
  • Muzeum Historii Żydów Polskich.
  • Muzeum Powstania Warszawskiego: Muzeum upamiętnia wydarzenia największej akcji ruchu oporu II wojny światowej, która zakończyła się zdobyciem Warszawy po 63 dniach. Dzięki nowoczesnym technologiom audiowizualnym będziesz mógł poznać tę część historii w interesujący i zabawny sposób.
  • Praga: W przeciwieństwie do centrum miasta, dzielnica warszawska nie została zburzona, więc zachowała się przynajmniej część przedwojennej architektury. Ta historyczna dzielnica została na przykład wykorzystana przez reżysera Romana Polańskiego podczas kręcenia jego kultowego filmu Pianista.

Kraków

Byłe Miasto Królów jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w kraju. Miało również szczęście, że nie poniosło tak wielu strat podczas wojny, a jego zachowane starożytne centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Krakowie znajduje się wiele niesamowitych atrakcji historycznych i kulturalnych. Przeszłość tego rozległego miasta nad Wisłą jest bardzo bogata, więc pamiętaj, aby poświęcić więcej niż jeden dzień na zwiedzanie.

Czego nie przegapić w Krakowie?

  • Rynek Główny. Tutaj znajduje się na przykład symbol miasta Kościół Wniebowzięcia NMP, wieża promienista lub można zwiedzić podziemne muzeum.
  • Wzgórze Wawelskie: Tutaj znajduje się Zamek Królewski i katedra św. Stanisława i Wacława, która jest również wpisana na listę UNESCO.
  • Kazimierz: W XIV wieku Kazimierz był niezależnym miastem, dziś jest częścią Krakowa i jest jednym z ważnych zabytków historycznych. Część dzielnicy posłużyła jako tło dla filmu Lista Schindlera.
  • Fabryka Oskara Schindlera. Zobacz wystawę poświęconą okupacji Krakowa w latach 1939-1945.
  • Kamienny budynek rynku stoi na środku Rynku Głównego od połowy XIII wieku, a jego przeznaczenie jest dziś takie samo jak w przeszłości - znajdują się tu różne sklepy i sklepy z rękodziełem, kawiarnie i restauracje.
  • Kopalnia Soli w Wieliczce: Około 15 kilometrów od Krakowa znajduje się jedno z najciekawszych miejsc w Europie i zabytek UNESCO - Kopalnia Soli w Wieliczce. Najbardziej imponującą częścią tego miejsca jest Kaplica św. Kingi, duża podziemna sala poświęcona patronce górników.
  • Oświęcim: Około godziny jazdy od Krakowa znajdują się pozostałości największego na świecie obozu zagłady. Chociaż wizyta w Auschwitz jest emocjonalna i wymagająca, warto ją odwiedzić, ponieważ jest to część historii, która nie powinna zostać zapomniana.

Polska - Najpopularniejsze pobyty

Gdańsk

Portowe miasto na wybrzeżu Morza Bałtyckiego regularnie pojawia się na szczycie list najpiękniejszych polskich miast, i słusznie! Gdańsk kryje w sobie wiele historycznych i kulturowych skarbów. Jest jednym z najstarszych polskich miast i najbardziej znanym miastem Trójmiasta, które tworzy wraz z Sopotem i Gdynią.

Czego nie przegapić w Gdańsku?

  • Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nie zapomnij zajrzeć do środka, gdzie ukryty jest główny element budynku, Gdański Zegar Astronomiczny.
  • Muzeum II Wojny Światowe: Muzeum mieści jedną z największych wystaw historycznych na świecie. Jej celem jest nie tylko informowanie o przebiegu wojny, okupacji i polityce światowych mocarstw, ale przede wszystkim opowiedzenie historii zwykłych ludzi, którzy zostali najbardziej dotknięci ciężarem wojny.
  • Półwysep Westerplatte - To tutaj 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa.
  • Ratusz w Gdańsku z kurantami: w południe usłyszymy Odę do radości Schillera, w ciągu dnia inne melodie.
  • Główne centrum historycznego Gdańska jest pełne kawiarni, restauracji i kolorowych domów. W jego sercu znajduje się XVII-wieczna Fontanna Neptuna.
  • Gdańskie ZOO: w największym polskim ogrodzie zoologicznym można zobaczyć lwy, tygrysy, kuny leśne, nosorożce i inne zagrożone gatunki.

Łódź

Łódź była ośrodkiem wielokulturowym już w XIX wieku, kiedy to dzięki przemysłowi włókienniczemu nastąpił gwałtowny rozwój miasta i stopniowo osiedlali się tu Czesi, Niemcy, Rosjanie i Żydzi. Struktura miejska składała się więc nie tylko z budynków fabryk włókienniczych, ale także z przyległych udogodnień, takich jak mieszkania robotnicze, rezydencje pracowników fabryk i inne.

Miasto znane jest również jako polskie Hollywood - po II wojnie światowej Warszawa legła w gruzach, więc przemysł filmowy przeniósł się do Łodzi, gdzie pozostał do dziś. Znajduje się tu Państwowa Szkoła Filmowa i Muzeum Kinematografii.

Czego nie przegapić w Łodzi?

  • Ulicy Piotrkowskiej. Ponadto można tu natknąć się na pomniki sławnych łodzian - pianistę Artura Rubinsteina, laureata literackiej Nagrody Nobla Władysława Reymonta siedzącego na wielkiej podróżnej walizce oraz ławeczkę Tuwima ku czci poety Juliana Tuwima.
  • Muzeum Sztuki. W Muzeum Sztuki MS1 można podziwiać dzieła sztuki XX wieku, w muzeum MS2 sztukę kontrowersyjną.
  • Manufaktura: Przemysł włókienniczy odegrał ważną rolę w historii miasta. Budynek Manufaktury był niegdyś dużym kompleksem fabrycznym, dziś służy jako centrum rozrywki i zakupów. Znajduje się tu również Muzeum Manufaktury, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o zaginionym świecie przemysłu.
  • Stacja Radegast w Łodzi: Dawna stacja kolejowa jest obecnie muzeum upamiętniającym tragiczny los Żydów podczas wojny.

Łódź ma dwa oblicza, jedno kosmopolityczne, a drugie mrożące krew w żyłach. Przed II wojną światową jedna trzecia mieszkańców miasta była Żydami, a tylko mniejszość przetrwała Holokaust. Drugie co do wielkości żydowskie getto w Polsce (Litsmannstadt Getto) powstało w mieście podczas wojny. Niedaleko niego znajduje się największy cmentarz żydowski w Europie.

Wrocław

Być może wiesz już, że Wrocław jest znany jako Wenecja Północy. Ale czy wiesz, że miasto zasłużyło sobie również na miano Miasta Krasnali? W czwartym co do wielkości mieście w Polsce znajduje się ponad 600 małych krasnali z brązu zwanych Krasnalami, a każdy z nich jest wyjątkowy.

Założone około 1000 roku przez księcia Wratysława I miasto stało się później jednym z największych miast Niemiec i pozostało niemiecką metropolią do końca II wojny światowej. Po wypędzeniu Niemców Wrocław stał się częścią odrodzonej Polski. Chociaż wojny zadały Wrocławiowi znaczne straty, można tu znaleźć gotyckie, secesyjne i modernistyczne domy obok siebie. Miasto ma unikalną atmosferę dzięki licznym wyspom, mostom i kolorowym domom.

Czego nie przegapić we Wrocławiu?

  • Rynek: Plac z XIV-wiecznym wrocławskim ratuszem przez wielu uważany jest za najpiękniejszy w Polsce. Otoczony jest malowniczymi kamienicami, restauracjami i kawiarniami. Jeśli jednak jesteś spragniony kulinarnych doznań, unikaj placu i udaj się na bardziej zaciszne uliczki, aby coś przekąsić.
  • Wyspa Tumska. Ale przede wszystkim jest domem dla wspaniałej katedry św. Jana Chrzciciela oraz kościoła św. Krzyża i św. Bartłomieja - do zabytków można dojść romantycznym mostem Tumskim.
  • Pomnik Anonimowego Pieszego (lub Anonimowe Przejście).
  • Ogród Japoński. Wybierz się na spacer po najstarszym wrocławskim parku i rozkoszuj się niepowtarzalną atmosferą Orientu.
  • Hala Stulecia: Budynek został zbudowany w latach 1912-1913 jako pomnik upamiętniający stulecie zwycięstwa nad Napoleonem w bitwie pod Lipskiem. Budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2006 roku.
  • Podwodne Zoo: W podwodnym świecie rekiny, płaszczki i inne ryby pływają tuż nad Twoją głową.
  • Multimedialna fontanna: Tuż obok zoo znajduje się fontanna, która co godzinę organizuje zapierający dech w piersiach pokaz.

Toruń

Piękne historyczne miasto, które miało szczęście nie zostać tak bardzo zniszczone podczas II wojny światowej. Dziś w Toruniu, rodzinnym mieście astronoma Mikołaja Kopernika, nadal można spacerować wśród zabytkowych budynków i słuchać dźwięku średniowiecznej trąby Bożej (Tuba Dei) z 1500 roku.

Czego nie przegapić w Toruniu?

  • Centrum historyczne: Sercem miasta jest Rynek Staromiejski z wieloma pięknymi kamienicami i charakterystycznym Ratuszem Staromiejskim z końca XIV wieku. Przed ratuszem znajduje się pomnik słynnego astronoma Mikołaja Kopernika, pochodzącego z Torunia.
  • Dom Kopernika. Dom służy jako muzeum, w którym można zobaczyć kolekcję przedmiotów Kopernika i dowiedzieć się więcej o życiu mieszczan w średniowieczu.
  • Planetarium: znajdź się w środku gwiezdnej mgławicy, wyląduj na Księżycu i przeżyj unikalny pokaz audiowizualny.
  • Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty: Ten gotycki kościół zawiera dzieła sztuki sakralnej, w tym wspomniany wcześniej dzwon Tuba Dei.

Coś jak Pardubice - Toruń słynie między innymi z tradycyjnej produkcji pierników, które można tu kupić niemal wszędzie. W Toruniu znajduje się również muzeum tego słodkiego przysmaku w XVI-wiecznym budynku, w którym można upiec i udekorować własny piernik. Jest to również świetna pamiątka, która spodoba się każdemu.

Poznań

Stolica Wielkopolski to ważny ośrodek gospodarki, handlu, nauki, kultury i oczywiście turystyki. Jednocześnie kojarzona jest z Powstaniem Poznańskim - pierwszym masowym protestem Polaków przeciwko władzy komunistycznej.

Czego nie przegapić w Poznaniu?

  • Wyspa między Wartą a Cybiną to najstarsza część Poznania. Znajduje się tu wiele obiektów sakralnych, a także wizytówka wyspy i najstarsza katedra w Polsce - Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
  • Stary Rynek: główny plac Poznania, który zdobi poznański ratusz i pomnik Bamberga. Poznański ratusz jest jednym z najpiękniejszych renesansowych budynków, a także symbolem miasta i siedzibą Muzeum Historii Miasta Poznania.
  • Pałac Działyńskich: mieści się tu biblioteka Polskiej Akademii Nauk, a w pałacowej Sali Malinowej odbywają się wykłady, spotkania literackie i koncerty muzyki kameralnej.
  • Brama Poznania. Odkryj bogatą historię miasta w tym nowoczesnym muzeum multimedialnym.
  • Jeśli chcesz odpocząć od zwiedzania zabytków, odwiedź Rogalowe Muzeum Poznania, gdzie poznasz tajniki wyrobu lokalnego specjału - rogali świętego Marcina.
  • Park Cytadela: Znajduje się na terenie dawnej twierdzy wojskowej, która została zniszczona w 1945 roku. Znajdują się tu różne dzieła sztuki, rzeźby, ogrody tematyczne, a także muzea wojenne i groby poległych żołnierzy.
  • Malta: Rowerzyści, entuzjaści sportów wodnych i ci, którzy chcą po prostu posiedzieć nad wodą, będą cieszyć się kompleksem rekreacyjnym w środku miasta.

Karpacz

Niewielkie miasteczko położone u podnóża gór w pobliżu granicy z Czechami niedaleko Szpindlerowego Młyna to jedno z najpiękniejszych miast w Karkonoszach. W Karpaczu spodoba się przede wszystkim miłośnikom pieszych wędrówek i aktywności na świeżym powietrzu. Czekają tu na nich dziesiątki kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych oraz trasy spacerowe i narciarstwa biegowego. Karpacz jest również ośrodkiem narciarskim, więc możesz cieszyć się pobytem nie tylko latem, ale także zimą.

Czego nie przegapić w Karpaczu?

  • Kościółek Wang: Drewniany kościółek został pierwotnie wybudowany w norweskim mieście Vang. W XIX wieku przestał on jednak Norwegom odpowiadać, więc go sprzedali. Budynek powędrował najpierw do Berlina, a następnie do Karpacza. Podczas renowacji budynku kościół został nieco zmodyfikowany, aby wytrzymać warunki klimatyczne panujące w górach. Kościół został konsekrowany w 1844 roku i od tego czasu służy miejscowym protestantom.
  • Wzgórze na Śnieżkę od strony polskiej.
  • Zapora na Łomnicy: Łomnica jest jedną z najdzikszych i najniebezpieczniejszych rzek w Karkonoszach.
  • Dziki Wodospad: Znajduje się przy stacji kolejki linowej na Kopę.

Kazimierz Dolny

Włochy mają Florencję, Francja ma Paryż, a Polska ma Kazimierz Dolny. Wpisane na listę UNESCO miasto położone jest nad Wisłą w województwie lubelskim i szczyci się bogatą historią i renesansowymi budynkami.

Na początku XX wieku połowę mieszkańców miasta stanowili Żydzi, ale po wojnie przeżyło ich mniej niż dwudziestu. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległa również znaczna część tkanki miejskiej. Jednak po wojnie dawne miasto królów zaczęło odzyskiwać utraconą świetność, a w ubiegłym wieku stało się popularne wśród artystów, którzy do dziś przyjeżdżają do Kazimierza.

Czego nie przegapić w Kazimierzu Dolnym?

  • Oddziały Muzeum Nadwiślańskiego.
  • Rynek: centrum miasta z historycznymi kamienicami z XVII wieku. Znajduje się tu także starożytna drewniana studnia, z której można nawet czerpać wodę pitną.
  • Góra Trzech Krzyży: Spacer przez krajobraz porośnięty chronionymi roślinami.
  • Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja: W kościele znajdują się najstarsze organy w Polsce.
  • Nie zapomnij spróbować tradycyjnych krówek.

Kazimierz Dolny jest ulubionym miejscem fotografów, filmowców i malarzy, dlatego w tym małym miasteczku niemal na każdym kroku można znaleźć prywatną galerię sztuki.

Bonus: Zalipie - najbardziej kolorowa wieś

Malownicza miejscowość pod Krakowem może poszczycić się mianem najpiękniejszej wsi. Kolorowe kwiatowe malowidła pokrywają nie tylko okna i ściany domów, ale także niemal całą okolicę. Dlaczego? To wszystko przez dym!

Mówi się, że malowanie zostało zapoczątkowane sto lat temu przez gospodynie domowe, które chciały pozbyć się śladów dymu - kiedy gotowały, dym wychodził przez okna lub drzwi i pozostawiał osady. Początkowo kobiety malowały smugi na biało, ale to nie było dobre, więc zamalowały czarne smugi kolorowymi wzorami. Obrazki szybko stały się hitem i dziś zdobią budy dla psów, stodoły, kurniki i kościoły.

Wieś zawdzięcza zachowanie malowideł malarce Felicji Curylowej, która kochała zwyczaje ludowe i podtrzymywała tradycję malowanych domów przez cały XX wiek. Malarka zmarła w 1974 roku, a jej zdobiony dom służy obecnie jako muzeum i centrum informacyjne.

Autor artykułu:

Aktualizacja: 12. 10. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Najlepiej sprzedające się pobyty

Zainspiruj się najlepiej sprzedającymi się pobytami z ostatniego tygodnia