Plaże, góry, Wersal i zamek jak w Disneylandzie? Polska ma to wszystko dzięki dogodnej lokalizacji i bogatej historii, a jej dziedzictwo historyczne jest naprawdę bezcenne. Wiele ważnych zabytków zostało poważnie uszkodzonych i splądrowanych podczas niezliczonych wojen, niektóre pozostały nienaruszone, inne zostały z powodzeniem zrekonstruowane. W Polsce przetrwało około 2500 pałaców i zamków. Choć to naprawdę trudne, wybraliśmy dla Ciebie te najpiękniejsze!
Moszna: bajkowy zamek
Największy zamek na całym Śląsku znajduje się w pobliżu granicy polsko-czeskiej i jest bardzo podobny do tego, który ma w swoim logo słynne studio filmowe Disneya. Chociaż zamek ujrzał światło dzienne przed Disneyem, nazywany jest polskim Disneylandem.
Budynek został zbudowany w XVII wieku i szczyci się 99 wieżami i 365 pokojami. Zamek składa się z 3 części - najstarszej barokowej części centralnej (zbudowanej w XVIII wieku), neorenesansowego skrzydła zachodniego i neogotyckiego skrzydła wschodniego.
Majestatyczna budowla wyróżnia się na tle innych nie tylko architekturą - w jednym ze skrzydeł zamku mieści się Centrum Leczenia Nerwic, placówka zajmująca się terapią i profilaktyką chorób nerwowych i psychosomatycznych.
Moszna jest otwarta przez cały rok i oprócz zapierającej dech w piersiach architektury oferuje rozległy park zamkowy z alejami lipowymi i dębowymi, fontannami i rzeźbami.
Pałac Łazienkowski: letnia rezydencja królewska
Pałac na Wodzie to jeden z najcenniejszych polskich budynków i symbol Warszawy. Na jego miejscu pierwotnie znajdowało się uzdrowisko z XVII wieku, wybudowane przez księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.
W 1764 roku Łazienki pełniły funkcję letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, który wraz z architektami przekształcił ówczesny barokowy pawilon w neoklasycystyczny pałac. Monarcha wykorzystał go jako miejsce dla swojej pokaźnej kolekcji dzieł sztuki, z których część można oglądać w pałacu do dziś.
Łazienki są częścią parku o tej samej nazwie, który łączy w sobie elementy ogrodów francuskich i parków angielskich. Tutaj natura i architektura łączą się, tworząc luksusowe i harmonijne otoczenie. Na terenie kompleksu znajduje się również Pałac Myśliwiecki, Biały Dom i trzy pawilony. Jeśli wybierasz się do Warszawy, wizyta w tym kultowym miejscu jest absolutną koniecznością.
Zamek w Wilanowie: polski Wersal
Ostatni z wielkich polskich królów - Jan III - kupił posiadłość w 1677 roku. To pod jego czujnym okiem powstał wspaniały barokowy pałac. Służył on jego rodzinie jako królewska letnia rezydencja na obrzeżach Warszawy. Z czasem budowla rozrosła się i nabrała cech typowych dla francuskich pałaców i włoskich willi.
Zamek szczęśliwie przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń, dzięki czemu w okresie powojennym szczycił się największą kolekcją portretów w Polsce. Kolekcja obejmowała dzieła sztuki powstałe między XVI a XIX wiekiem.
Wokół pałacu Jan III założył piękny, rozległy ogród, zabudowania gospodarcze i zoo. Dziś ogród wokół Zamku w Wilanowie jest jednym z najpiękniejszych w Polsce i można go podziwiać przez cały rok. W czwartki ogrody i zamek można zwiedzać za darmo.
Zamek w Gołuchowie: gród, który księżniczka zamieniła w zamek
Jego historia sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy Gołuchów był jeszcze grodem. Został on przebudowany na zamek przez księżniczkę i kolekcjonerkę sztuki Izabelę Czartoryską. Izabela zasłynęła między innymi z założenia pierwszego muzeum w Polsce - Muzeum Czartoryskich, mieszczącego się w Krakowie.
Do przebudowy księżna zaprosiła artystów z Francji, dzięki czemu budynek nabrał cech typowych dla francuskich budowli renesansowych z XVI wieku. Izabela dążyła do zbudowania nie tylko rezydencji, ale także muzeum, którego zbiory miały być dostępne dla wszystkich. Muzeum działało do początku II wojny światowej, kiedy to zostało splądrowane przez nazistów.
Do zamku można dojechać z Poznania, Wrocławia lub Łodzi w około 2 godziny. Kompleks zamkowy obejmuje również duży park, w którym zachowało się około 600 gatunków drzew i krzewów.