Które węgierskie zamki są zdecydowanie warte odwiedzenia? Zapoznaj się z naszym wyborem najbardziej urokliwych i interesujących zamków na Węgrzech!
1. Zamek Buda
Integralną częścią panoramy Budapesztu jest Zamek Budin, rozległy kompleks architektonicznych perełek i historycznych budynków stojących na Wzgórzu Zamkowym. Możesz również wspiąć się tutaj na własną rękę, ale najwygodniejszym sposobem dotarcia na szczyt jest skorzystanie z kolejki linowej, która ma nachylenie ponad 40 stopni. Na stacji wyjściowej przywita Cię turul, mitologiczne stworzenie i narodowy symbol Węgier. Zwiedzanie samego kompleksu zamkowego jest bardzo urozmaicone - warto zobaczyć wspaniały pałac neobarokowy, który w czasach Marii Teresy obejmował ponad 200 pokoi. Obecnie znajdują się tam wystawy Galerii Narodowej, Muzeum Historycznego i Biblioteki Narodowej Széchényi. Nie przegap Kościoła Mateusza, który w przeszłości służył również jako turecki meczet, ani słynnej Baszty Rybackiej. Przejdź obok pomnika króla Stefana I i zobacz posąg Świętej Trójcy. Swoje kroki możesz kontynuować do samego serca Wzgórza Zamkowego - znajduje się tam podziemia, które służyło jako baza rakietowa podczas II wojny światowej. Na zwiedzanie zamku można przeznaczyć kilka godzin.
Zamek w Budzie był bardzo popularnym miejscem częstych wizyt i pobytów austriackiego cesarza Franciszka Józefa I i jego żony cesarzowej Elżbiety, znanej jako Sisi.
Nasza rada:
Spędź kilka dni w Budapeszcie i zatrzymaj się według własnego gustu - są tu wygodne pensjonaty i hotele w pobliżu zabytków, a także luksusowe hotele ze spa i pierwszorzędnymi restauracjami.
2. Zamek Vajdahunyad
Większość zamków na świecie powstała jako twierdza obronna w trudnych czasach lub jako luksusowa rezydencja dawnych monarchów. Zamek Vajdahunyad powstał w zupełnie innych i znacznie szczęśliwszych okolicznościach. Jej ukończenie datuje się na bardzo znaczący dla narodu węgierskiego rok 1896 – w tym roku odbyły się wielkie obchody tysiąclecia państwa węgierskiego. Z okazji tej uroczystości w budapeszteńskim parku Városliget zbudowano drewnianą imitację historycznego budynku zamku z siedmiogrodzkiego miasta Hunedoara. Choć sceneria zamku miała stanąć w parku tylko chwilowo, miejscowym mieszkańcom zamek tak się spodobał, że z czasem miasto zbudowało zamek z trwałych materiałów. Dziś można tu zobaczyć połączenie kilku stylów architektonicznych – romańskiego, gotyckiego i renesansowo-barokowego. Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest średniowieczna wieża zamku Vajdahunyad, od której zespół wziął swoją nazwę. Wewnątrz zamku można zwiedzić Muzeum Rolnictwa. Budynek otoczony jest Jeziorem Városligeti, które latem jest popularnym miejscem do pływania łódką.
Po zwiedzeniu zamku Vajdahunyad warto wybrać się na spacer po przyległym parku, który ozdobiony jest kilkoma posągami – jednym z najbardziej znanych jest prawie 2-metrowy posąg Anonima, przedstawiający anonimowego notariusza byłego węgierskiego monarchy. W jednej z nisz pomnika na terenie zamku znajduje się pomnik Béli Lugosiego, słynnego aktora węgierskiego pochodzenia, który wyemigrował do Ameryki i wcielił się w postać Drakuli.
Nasza wskazówka:
Nie możesz się doczekać, aby odwiedzić zamek Vajdahunady? Wybierz się na pobyt w Budapeszcie, a będziesz w odległości spaceru od zamku i innych zabytków.
3. Górny Zamek Wyszehradzki - Zamek Wyszehradzki
Zamek Wyszehrad to ważny węgierski zamek, w którym pisała się historia przeszłości i czasów współczesnych. W 1991 roku premierzy Polski, Węgier i Czechosłowacji negocjowali w jego wnętrzach wspólny handel i przystąpienie do UE. Ponad 600 lat temu odbyło się tu kolejne spotkanie, które przeszło do historii nie ze względu na wynik polityczny, ale na ilość wina wypitego przez władców - podczas spotkania wypito tu ponad 10 000 litrów wina! Dziś zamek, górujący wysoko nad miastem Wyszehrad, jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych. Daj się skusić sześciokątnej Wieży Salamona, gdzie możesz podziwiać zarówno ciekawe wystawy, jak i wspaniały widok na okolicę. Pobliska cytadela w przeszłości mieściła klejnoty koronne, a obecnie znajduje się tam wystawa narzędzi tortur. Pałac Królewski znajduje się około 500 metrów od Wieży Salomona i można do niego dotrzeć trasą znaną jako Fellegvár - Kalwaria. Tutaj można zobaczyć pięknie odrestaurowane tarasy i fontanny ozdobione licznymi posągami lwów.
To niesamowite, jak zamek wygląda dzisiaj. Ma on burzliwą historię, ponieważ został zniszczony i wpadł w ręce tureckie w 1544 roku. Później zamek był również atakowany przez Habsburgów, którzy nawet wysadzili twierdzę w powietrze w 1702 roku. Pierwsze wysiłki mające na celu odrestaurowanie zamku rozpoczęły się na początku lat siedemdziesiątych XIX wieku, a prace renowacyjne trwają do dziś.
Nasza rada:
Wybierz się na weekendową przerwę na Węgrzech i zatrzymaj się w pobliskim mieście Ostrzyhom z łaźniami termalnymi i innymi pięknymi zabytkami.
4. Zamek Sümeg
Zamek Sümeg jest jedną z najpiękniej zachowanych średniowiecznych twierdz na wsi, z której pomimo trudów historycznych nadal roztacza się piękny widok na okolicę. W przeszłości zamek opierał się atakom najazdów mongolskich i wojsk tureckich, dopiero wojskom Habsburgów udało się go odbić. W XX wieku przeszedł gruntowną przebudowę, dzięki czemu dziś należy do największych zamków na Węgrzech. Przychodząc, widać go już z daleka – jego kamienne mury wraz z wieżą wznoszą się na wapiennym wzgórzu na wysokości 270 m n.p.m. Wewnątrz można obejrzeć wystawę Muzeum Zamkowego w Starej Wieży, a w dawnych stajniach zamkowych mieści się Muzeum Siodła. Na zamku regularnie odbywają się festyny zamkowe pełne historycznych strojów, pachnącego jedzenia, muzyki, pokazów rzemiosła i bogatego programu kulturalnego.
Zamek odegrał ważną rolę militarną podczas wojny o niepodległość Rakoczego, kiedy był ważną bazą dla rebeliantów, a jego mury produkowały nawet proch strzelniczy dla walczących oddziałów. Oddziały nie mogły jednak w nieskończoność opierać się atakom i w 1709 roku armia Kuruków pod dowództwem Istvána Töröka z Teleku poddała się bez jednego wystrzału armatniego. Następnie zamek został spalony.
Nasza rada:
Zamek Sümeg znajduje się niecałe 30 km od Balatonu, więc możesz wybrać się tu na wycieczkę w każdej chwili między pływaniem a opalaniem. Jest również blisko Kehidakustány (30 km) i uzdrowiska Sárvár (43 km).
5. Zamek Gyula
Granicę między Węgrami a Rumunią zdobi duża gotycka twierdza - Zamek Gyula. Jego nie do zdobycia mury nie są zbudowane z kamienia, ale niekonwencjonalnie z cegieł, których glinę wydobywano w korycie rzeki Körös. Chociaż twierdza dzielnie opierała się atakom i znajdowała się pod panowaniem osmańskim przez ponad 129 lat, czas stał się jej największym wrogiem. Nie uniknęłaby całkowitego zniszczenia. Zamek uratowała dopiero rekonstrukcja, która rozpoczęła się po II wojnie światowej i została ukończona w 2005 roku. Dziś w zamku Gyula znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć pamiątki z bogatej historii miasta. Na terenie zamku znajduje się również ogród zamkowy, który jest popularnym miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i rodzinnych wycieczek.
Podczas swojego istnienia zamek pełnił nie tylko swoje pierwotne funkcje obronne. Jego pomieszczenia służyły również jako browar, gorzelnia, archiwum, a nawet więzienie.
6. Zamek Boldočín (Boldogkő)
Idealnym miejscem dla rodzin i turystów jest Zamek Boldočín, znany również jako szczęśliwy kamień. Zamek ten jest świetnym przystankiem, na przykład w drodze do węgierskich łaźni termalnych w Miszkolcu i okolicach. Nie zapomnij założyć butów turystycznych przed wejściem na zamek - zostaniesz nagrodzony pięknym widokiem na Obszar Chronionego Krajobrazu Zemplén. Dokładny okres budowy zamku nie jest znany, ale pewne jest, że rozpoczęto go w okresie po najeździe Mongołów, aby mieć oko na drogę do Koszyc i doliny Hornád. Wejście do zamku jest możliwe przez drewnianą kładkę, która obecnie zastępuje dawny most zwodzony. Kładka prowadzi zwiedzających na dolny dziedziniec, a następnie do dolnego i górnego zamku ze starą wieżą. Można tu obejrzeć wystawy poświęcone archeologii, historii wojskowości oraz historii pieniądza, flag i herbów. Najbardziej atrakcyjną częścią zamku jest tak zwana Lwia Skała, wieża strażnicza, która stoi na szczycie 20-metrowego grzbietu skalnego. Pod ziemią można ugasić pragnienie w barze winnym i zaspokoić głód w średniowiecznej restauracji.
Z zamkiem Boldočín wiąże się legenda, według której miejscowy Bodó uratował życie króla Béli IV. Szczęśliwy król podarował swojemu wybawcy wioski Aszalló i Bodoló pod warunkiem, że ten zbuduje nad nimi zamek. Bodó był ojcem 7 mądrych córek, które postanowiły poślubić tylko tych młodzieńców, którzy przez rok będą pomagać w budowie zamku. Nie minęło wiele czasu, a zamek wyrósł na wzgórzu, gdzie wszystkie siostry wyszły za mąż w tym samym czasie, gdy budowa została zakończona. W weselu uczestniczył oczywiście król Belo IV, który nadał mu przydomek „szczęśliwego kamienia” na widok szczęśliwych narzeczonych.
7. Zamek Bory
Wszyscy wiemy, że miłość przenosi góry. Dzięki niej powstały niezliczone dzieła sztuki, od piosenek i wierszy po ogromne budowle. Wie o tym również węgierski artysta Jenő Bory, który własnoręcznie zbudował zamek dla swojej ukochanej żony, malarki Ilony Komocsinovej. Bory chciał wystawić swoje umiejętności architektoniczne na najcięższą próbę, więc nie tylko sam zaprojektował plany zamku, ale także uczestniczył w jego budowie jako brygadzista i murarz. Na działce w pobliżu Székesfehérvár (metropolia Belgrad), gdzie przed rozpoczęciem budowy stał tylko mały dom i winnica, po 41 latach stopniowego ulepszania i rozbudowy wyrosła rezydencja godna królów - zamek nazwany na cześć jego budowniczego - Bory. Zamek zawiera elementy ulubionych stylów pary, a wielu odwiedzających uwielbia wracać - twierdzą bowiem, że odkrywają coś nowego za każdym razem, gdy spacerują po jego wnętrzach. Wewnątrz zamku, oprócz ciekawych dekoracji, można również zobaczyć pracownię i wystawy prac nie tylko pary, ale także węgierskich artystów, takich jak János Fadrusz, István Csók i Vilmos Aba-Novák. Zamek otoczony jest wspaniałym ogrodem z licznymi rzeźbami, fontannami i popiersiem architekta Bory.
Zamek Bory jest również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa budowla wzniesiona przez pojedynczą osobę.
Nasza wskazówka:
Zamek Bory można odwiedzić na przykład podczas wakacji w Balaton – zamek oddalony jest od popularnego kurortu zaledwie 39 km.
8. Zamek Tata
Dominantą maleńkiego węgierskiego miasteczka Tata jest niewątpliwie zamek o tej samej nazwie stojący nad brzegiem Starego Jeziora. Potężny zamek stoi tu od XV wieku, kiedy to król Zygmunt Luksemburski zbudował go jako swoją rezydencję i domek myśliwski, wykonując przy tym rozległe prace budowlane. Komfort mieszkańców zamku zapewniał system ogrzewania hypokaustycznego oraz wykuta w skale piwnica na wino. Dziś można zobaczyć elementy kilku stylów architektonicznych, które wpłynęły na zamek podczas kilku przebudów - gotyku, renesansu, baroku i romantyzmu. Warto również zwrócić uwagę na Gotycką Salę Rycerską i wystawę Muzeum Kuny Domokos, która koncentruje się na historii miasta w okresie średniowiecza, a także na piękną lokalną garncarską ceramikę. Swobodnie dostępna XVIII-wieczna kaplica zamkowa mieści wystawę sztuki religijnej.
Niestety, zamek Tata również padł ofiarą tureckich walk - ale został ocalony dzięki podstępowi podobnemu do tego z koniem trojańskim. Podczas walk w 1597 r. dwóch przebiegłych węgierskich żołnierzy przebrało się za Turków i zdołało dotrzeć do mostu zamkowego w przebraniu. Gdy zapadła noc, wykopali spod kukurydzy brązowy dzwon wypełniony prochem strzelniczym i zniszczyli bramę zamkową potężną eksplozją. Po ataku z zaskoczenia wśród Turków zapanował chaos. Kapitan Miklós Pálffy i jego ludzie przypuścili szturm na zamek i rozgromili Turków.
Nasza rada:
Urozmaić swój pobyt w Komárno lub Komárom nie tylko relaksem w termach, ale także wycieczką śladami historii. Zamek Tata znajduje się niecałe 20 km od Komárom.
9. Zamek Füzer
Ostatni zamek na naszej liście jest wart odwiedzenia nie tylko ze względu na swoją znaczącą przeszłość, ale także ze względu na piękno przyrody w jego otoczeniu. Zamek Füzér stoi na wulkanicznej skale na wysokości 552 m n.p.m. w najbardziej wysuniętej na wschód części Gór Zemplén. Szlak pieszy i rowerowy zaprowadzi Cię do XIII-wiecznego zamku, który jest jednym z najstarszych kamiennych zamków na dawnych Węgrzech. Oprócz imponujących wystaw poświęconych zawiłej historii zamku i węgierskich klejnotów koronnych (które zostały tu ukryte w XVI wieku), można zobaczyć pięknie utrzymany ogród ziołowy. Ciekawostką zamku są dobrze zachowane cegły i kominki, a także średniowieczna toaleta. Najbardziej imponujący widok roztacza się z Dolnej Baszty, skąd można również zobaczyć wioskę w podziemiach zamku.
Zamek Füzer zmieniał wielu właścicieli podczas swojego istnienia. Na początku XVII wieku właścicielem zamku była słynna krwawa hrabina Elżbieta Bátori.