Największe zniżki roku już tutaj są! Wybierz swój pobyt TravelBomba ze zniżką 30%!

Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

Odkryj to, co najlepsze w Polsce: 10 najpiękniejszych parków narodowych

Widok stada żubrów czy łosi pasących się na wolności to doświadczenie nie do opisania, a polskie parki oferują niezliczoną ilość takich magicznych chwil. Wybierz się z nami, aby zobaczyć najpiękniejsze polskie parki narodowe!
Odkryj to, co najlepsze w Polsce: 10 najpiękniejszych parków narodowych

W Polsce znajdują się łącznie 23 parki narodowe, w tym 2 nadmorskie. Każdy z nich oferuje unikalną naturalną scenerię - ruchome wydmy, masywne wapienne klify lub dziewicze krajobrazy. Parki odgrywają istotną rolę w zachowaniu dziewiczej przyrody, a przede wszystkim w ochronie rzadkiej flory i fauny. Mają ze sobą wiele wspólnego, ale każdy z nich jest wyjątkowy.

1. Białowieski Park Narodowy

Na granicy między Białorusią a Polską leży ostatni nietknięty las europejski, w sercu którego znajdziesz prawdziwy skarb - Białowieski Park Narodowy (BNP). Znajdziesz go w województwie podlaskim, około godziny jazdy od miasta Białystok lub trzy i pół godziny od Warszawy.

Dzika przyroda charakteryzuje się wysoką bioróżnorodnością i dużą liczbą martwych drzew w różnych stadiach rozkładu. Jest to typowe dla lasów naturalnych, ale niestety jest to zupełny wyjątek w kontekście europejskim. Rozkładające się drewno jest domem dla owadów i roślin - dzięki czemu można na własne oczy zobaczyć cykl życia.

Symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr - największy ssak lądowy w Europie. Obecnie BNP jest domem dla największego wolno żyjącego stada żubrów, liczącego około 800 osobników. Jeden z najstarszych parków narodowych w Europie, znajduje się pod ścisłą ochroną wielu organizacji i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku.

Więcej informacji

  • Podczas silnych burz i wiatrów wstęp do BNP jest zabroniony.
  • Psy nie mogą wchodzić na teren chroniony.
  • Zwierzęta poruszają się po parku bez ingerencji człowieka, więc nie można zagwarantować spotkania z żubrami. Jeśli chcesz obserwować te majestatyczne stworzenia na wolności, uzbrój się w cierpliwość i zaplanuj swoją podróż najlepiej na styczeń lub luty. Przez cały rok żubry można zobaczyć wraz z wilkami, łosiami i innymi zwierzętami w Rezerwacie Pokazowym Żubrów.

2. Tatrzański Park Narodowy

Polskie Tatry kryją w sobie wiele perełek, w tym najwyższy szczyt Polski - Rysy. Ten niezwykły krajobraz jest również domem dla jedynego pasma górskiego o rzeźbie alpejskiej w Polsce. Podczas wędrówki można natknąć się na kozice i niedźwiedzie.

Tatrzański Park Narodowy (TNP) jest jednym z największych parków narodowych w kraju. Znaczną jego część pokrywają lasy świerkowe i regiel wysokogórski, resztę stanowią skały i rzeki. Różne nawisy, kotliny i strome góry, wraz z górskimi potokami, tworzą piękną naturalną scenerię.

Jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w polskich Tatrach jest Morskie Oko. To jezioro pochodzenia lodowcowego jest łatwo dostępne. Prowadzi do niego asfaltowa droga, dzięki czemu można pokonać trasę nawet z wózkiem dziecięcym. Samochód można zaparkować na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Obowiązuje jednak zasada - kto pierwszy, ten lepszy.

Więcej informacji

  • Przed wizytą w parku należy zapoznać się z komunikatami dla turystów dostępnymi na stronie internetowej TNP i sprawdzić prognozę pogody - nie zaleca się odwiedzania parku w niesprzyjających warunkach pogodowych.
  • Psa należy zostawić w domu. Psa można wyprowadzać tylko na szlaku Droga pod Reglami i szlaku prowadzącym wzdłuż Doliny Chochołowskiej. Psa należy zawsze trzymać na smyczy.
  • Park znajduje się około dwóch godzin jazdy od Krakowa.

3. Biebrzański Park Narodowy

Największym parkiem narodowym w Polsce jest Biebrzański Park Narodowy, który jest również jednym z największych w Europie. Położony jest w północno-wschodniej części kraju, w województwie podlaskim, wzdłuż dorzecza Biebrzy, której dolina meandruje, tworząc unikalną mozaikę z największym kompleksem torfowisk w Polsce Biebrzańskimi Bagnami.

Park jest domem dla wielu rzadkich gatunków różnych roślin i zwierząt. Bagna Biebrzańskie uważane są za jedną z najważniejszych ostoi ptactwa wodno-błotnego w Europie Środkowej. Ten szczególny obszar został objęty ochroną w ramach Konwencji Ramsarskiej (o ochronie i mądrym użytkowaniu obszarów wodno-błotnych na świecie) w 1995 roku.

Dolina rzeki jest rajem dla bardzo rzadkich zwierząt i jest ulubionym miejscem ornitologów, którzy mogą obserwować około 253 gatunków ptaków. Jednocześnie Biebrzański Park Narodowy jest domem dla największej kolonii łosi w Europie Środkowej, liczącej około 350 osobników. Żyją tu również wilki, wydry i bobry.

Więcej informacji

  • Osoby podróżujące w dużej grupie (powyżej 7 osób) mogą zwiedzać park wyłącznie pod opieką licencjonowanego przewodnika Biebrzańskiego Parku Narodowego.
  • Niektóre części parku są dostępne dla psów, ale należy je trzymać na smyczy o długości do 1,5 metra.

4. Słowiński Park Narodowy

Jednym z dwóch nadmorskich parków narodowych jest Słowiński Park Narodowy, który znajduje się na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w województwie pomorskim. Jego najbardziej rzadką cechą i atrakcją turystyczną są pasma ruchomych wydm, które znane są jako libańska Sahara.

Wydmy osiągają wysokość od 30 do 40 metrów, najwyższa wydma, Łącka Góra, ma 42 metry wysokości. Można do niej dotrzeć tylko wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Na wydmę można dotrzeć m.in. z miejscowości Łeba, w pobliżu której znajduje się Muzeum Wyrzutni Rakiet Rąbka**. Muzeum znajduje się w miejscu, w którym podczas II wojny światowej testowano niemiecką broń rakietową.

Park składa się nie tylko z piasku, ale jego teren jest poprzecinany lasami sosnowymi, jeziorami, torfowiskami i bagnami. Foki i morświny od czasu do czasu odwiedzają linię brzegową, a w lasach żyją łosie i daniele. Oprócz wyjątkowych wydm, nie można pominąć wieży widokowej na górze Rowokół i latarni morskiej na wydmie Czołpino.

Wstęp obowiązuje od 1 maja do 30 września.

Więcej informacji

  • Wstęp z psami jest zabroniony.
  • Obecnie do dyspozycji odwiedzających jest ponad 170 kilometrów ścieżek przyrodniczych.
  • W miesiącach letnich można również uprawiać sporty wodne - popływać łódką, kajakiem lub rowerem wodnym po jeziorze Łebsko. Zobaczysz piękno parku z innej perspektywy.

5. Park Narodowy Gór Stołowych

Takiego piękna nie znajdziesz nigdzie indziej. Podobne zjawiska przyrodnicze zobaczysz tylko w Afryce i Kanadzie. Park Narodowy Gór Stołowych znajduje się na granicy polsko-czeskiej i sąsiaduje z Broumovskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Z Czech jest więc niedaleko do unikatu na skalę światową. Z miejscowości Nachod w góry można dojechać samochodem w około pół godziny.

Obszar jest poprzecinany gęstą siecią szlaków turystycznych, które zaprowadzą Cię na najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki - który jest również najwyższym szczytem z piaskowca w Europie Środkowej.

Najbardziej popularną częścią parku narodowego są Latające Skały. Można je zwiedzać na przykład z Machova w Czechach lub z polskiego uzdrowiska Kudowa-Zdrój. Skalne labirynty przypominają podróż do świata fantazji. Zobaczysz wiele różnych kształtów, wąskich przejść i małych jezior. Wejście do Wróżkowych Skał jest jednokierunkowe i płatne.

Więcej informacji

  • Parking jest dostępny przy Bajkowych Skałach od 9:00 do 18:00 (30 zł/samochód).
  • Zimą i podczas silnych mrozów niektóre drogi w Górach Stołowych są zamknięte.

6. Pieniński Park Narodowy

W pobliżu granicy polsko-słowackiej w województwie małopolskim leżą Pieniny, które w 1932 roku stały się rezerwatem przyrody. Zwiedzanie najstarszego w Europie rezerwatu przyrody spodoba się zarówno kajakarzom, rowerzystom, jak i tym, którzy wolą odkrywać piękne miejsca na własnych nogach. Dużą atrakcją parku, nie tylko dla miłośników sportów wodnych, jest rzeka Dunaj.

Najpiękniejszy odcinek parku leży pomiędzy przystaniami Sromowce i Szczawnica, gdzie rzekę otaczają białe wapienne zbocza. Najpiękniejszy widok na krajobraz roztacza się z wody. Nie bez powodu spływy w tym rejonie mają ponad 150-letnią tradycję.

Mieszkańcy Pienin nazywani są gorolami i w przeszłości uprawiali tarasowe pola. Obecnie nie są już uprawiane i stały się rzadkością. Inne stworzenia, które skolonizowały to miejsce, to rzadki motyl czerwonooki jasmon, który zamieszkał tu dzięki działaniom na rzecz ochrony przyrody.

Wstęp

Więcej informacji

  • Okolice parku narodowego oferują wiele atrakcji turystycznych - spływ Dunajcem, różne trudne szlaki turystyczne, a także atrakcje kulturalne.
  • W Pieninach znajdują się ruiny gotyckiego zamku, zamek przekształcony w zamek w Niedzicy oraz uzdrowisko Szczawnica.
  • Można tu korzystać z 11 oznakowanych szlaków, z których dwa są dostępne także dla rowerzystów.

7. Wołyński Park Narodowy

Spacerując po Wolińskim Parku Narodowym będziesz oczarowany zapachem sosnowych gajów i Morzem Bałtyckim. Park obejmuje prawie całe terytorium największej polskiej wyspy Wołyń i jest rajem dla wszystkich rodzajów roślin i zwierząt.

Symbolem parku narodowego jest orzeł morski. Jeśli podczas spaceru nie zobaczysz tego drapieżnego ptaka, zajrzyj do pobliskiego muzeum przyrody. Oprócz orła występuje tu 200 innych gatunków pierzastych stworzeń, ponieważ główny szlak migracji ptaków wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego przebiega przez Wołyń. Wody zatoki są również domem dla wielu gatunków ryb i coraz rzadszych ssaków morskich - fok i morświnów.

Więcej informacji

  • Burzliwa historia wyspy Wołyń jest wciąż silnie obecna w wielu miejscach. Swoje ślady pozostawili tu zarówno pierwsi mieszkańcy z epoki kamienia, jak i II wojna światowa.
  • Do popularnych miejsc w okolicy należą jezioro Tyrkys, Zagroda Pokazowa Żubrów oraz punkty widokowe Gosań i Kawcza Góra.

8. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy znajduje się w pobliżu Krakowa (około 40 minut jazdy samochodem), około 150 kilometrów od granicy z Czechami. Choć jest to najmniejszy park narodowy w kraju, wyróżnia się bogactwem licznych formacji geologicznych.

Oprócz skał wapiennych można tu podziwiać piękne doliny potoków Prądnik i Sąspówka oraz różnorodną florę i faunę. Do najciekawszych mieszkańców parku należą nietoperze - żyje ich tu 19 gatunków. Znajduje się tu ponad 400 jaskiń, z których największe to Łokietka, Ciemna i Zbójecka.

Dla piękna trzeba cierpieć. Jeśli więc chcesz podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, musisz się wysilić i wydeptać leśne ścieżki. Jeden z najładniejszych punktów widokowych znajduje się w pobliżu Jaskini Ciemnej.

Bilety

  • Wstęp do parku nie jest płatny. Płacić trzeba jedynie za wejście do jaskiń i za parking.

Więcej informacji

  • Oprócz szlaków turystycznych czekają na Ciebie zabytki kultury - w parku znajduje się renesansowy zamek w Pieskowej Skale i zamek Ojców w pobliżu granicy.

9. Bieszczadzki Park Narodowy

Trzeci co do wielkości polski park narodowy położony jest w południowo-wschodniej części kraju, w województwie podkarpackim. W całym parku znajdują się rozległe zielone równiny i lasy bukowe, które są domem dla lisów, wilków, niedźwiedzi i około 150 gatunków ptaków.

Pod koniec lat czterdziestych XX wieku park narodowy był nadal zamieszkany, ale po wysiedleniu pierwotnych mieszkańców przyroda przejęła wsie i osady. W ten sposób obszar ten otrzymał nazwę Valley Country. Po drodze można również natknąć się na dawne domy mieszkalne, dzikie sady i drewniane kościoły.

Latem, podczas zwiedzania pięknych grzbietów górskich, można zrelaksować się w Jezioro Solińskie. Zbiornik z kilkoma kąpieliskami i plażami znajduje się tuż u podnóża gór.

Więcej informacji

  • Pieszo, rowerem lub w siodle Bieszczadzki Park Narodowy oferuje szeroki wachlarz możliwości obcowania z przyrodą z bliska. Przez park przebiega wiele różnych szlaków o długości około 130 kilometrów.
  • Psy nie są dozwolone na niektórych obszarach.

10. Karkonoski Park Narodowy

Chociaż Karkonoski Park Narodowy jest jednym z bardziej ruchliwych, z pewnością zasługuje na miejsce na tej liście. Karkonosze charakteryzują się granitowymi skałami o różnych kształtach, które są bardzo popularne. Najczęściej odwiedzane formacje skalne to Pielgrzymy, Słonecznik, Twarożnik czy Trzy Świnki.

Innym popularnym miejscem jest torfowisko UPSKI, które jest domem dla rzadkich roślin i stworzeń. Piękne miejsca widokowe można znaleźć w zachodniej części parku w rezerwacie przyrody Śnieżne Kotły. Inną popularną atrakcją jest najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach Kamieńczyk, znajdujący się w pobliżu centrum Sklarskiej Poręby.

Największą atrakcją czeskich i polskich Karkonoszy jest oczywiście Śnieżka. Z polskiej strony prowadzi na nią kilka szlaków - najpiękniejszy zaczyna się w uzdrowisku Karpacz.

Więcej informacji

  • W Karkonoszach regularnie widywane są wilki, dlatego psy należy zawsze trzymać na smyczy.
  • Wędrówki są dozwolone tylko w ciągu dnia - od świtu do zmierzchu.
  • Jeśli odwiedzasz Śnieżkę z Karpacza, koniecznie odwiedź Drewniany Kościół Wang, który został przeniesiony do miasta z Norwegii.

Beskidy - Najpopularniejsze pobyty


Ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie. Aktualne ceny biletów i inne informacje dotyczące parków narodowych można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej. Dzieci poniżej 7 roku życia mają wstęp bezpłatny.

Autor artykułu:

Aktualizacja: 12. 10. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Najlepiej sprzedające się pobyty

Zainspiruj się najlepiej sprzedającymi się pobytami z ostatniego tygodnia