Największe zniżki roku już tutaj są! Wybierz swój pobyt TravelBomba ze zniżką 30%!

Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

NAJ na Słowacji: 8 NAJ szlaków turystycznych wartych odkrycia

Wędrówki po Słowacji to nie tylko zdobywanie szczytów i podziwianie Tatr Wysokich. Wybierz się na wędrówkę innymi pięknymi szlakami turystycznymi i odkryj niezwykłe miejsca, o których być może wcześniej nie słyszałeś. Oto 8 z nich.
NAJ na Słowacji: 8 NAJ szlaków turystycznych wartych odkrycia

Słowacja to turystyczny raj. Znajduje się tu wiele kilometrów oznakowanych szlaków prowadzących do atrakcyjnych miejsc wycieczkowych. Zainspiruj się naszym wyborem najpiękniejszych szlaków turystycznych na Słowacji i ciesz się aktywnym wypoczynkiem do maksimum.

1. Tomášovský vrch w Słowackim Raju

Jeśli wybierasz się na wędrówkę do Słowackiego raju, licz się z tym, że nie będziesz mógł wybierać spośród wielu wyjątkowych szlaków turystycznych. Ale na pewno dobrze zrobisz, jeśli wybierzesz się na Widok Tomaszowski. Dzięki niezapomnianej scenerii i łatwej trasie do niego, cieszy się on wśród turystów opinią najpopularniejszego słowackiego punktu widokowego. Wędrówkę należy rozpocząć w miejscowości Cingovo, skąd prowadzi żółty szlak. Trasa ma około 3,5 km długości i prowadzi przez północno-wschodnią część Słowackiego Raju i wzdłuż rzeki Hornád. Chociaż trasa jest uważana za łatwą i powinna być łatwa do pokonania nawet dla dzieci i sprawnych seniorów, spodziewaj się wspinaczki i zadyszki. Po pokonaniu ostatnich metrów ścieżki przez zalesiony teren, dotrzesz do ogromnej skalnej galerii o długości około 200 m, która wznosi się ostro nad rzeką Hornád. Z nawisu skalnego można podziwiać widoki na przełom Hornadu, dolinę Białego Potoku, Diabelską Górę, a przy odrobinie szczęścia i doskonałej widoczności można zobaczyć nawet Tatry Wysokie. Nie zdziw się, jeśli zobaczysz turystów leżących na brzuchu w punkcie widokowym Tomášov - podziwiają imponującą scenerię pod zwisającą skałą w bezpiecznej pozycji. Skalne ściany przyciągają również wielu wspinaczy i miłośników wspinaczki, na których czekają ściany o różnym stopniu trudności. Po drodze z punktu widokowego warto odwiedzić inne lokalne atrakcje, takie jak jaskinie Dżur Michała, formacje skalne Ambona Kaznodziei lub Igła, lub udać się do bardziej odległych ruin klasztoru kartuzów (4 km)

Sprawdź wskazówki, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko naszych najpiękniejszych szlaków turystycznych.


2. Roháče - wspinaczka na Ostrý Roháč i Plačlivé

Miłośnicy adrenaliny i doświadczeni turyści z pewnością nie oprą się najciekawszej, ale i najtrudniejszej wspinaczce w Tatrach Zachodnich. Jest to trasa prowadząca w Góry Rohackie, które są zdominowane przez spiczaste szczyty Baníkov i Ostrý Roháč przypominające Diabelskie Rogi. Trasa, która ze względu na swoją trudność jest odpowiednia tylko dla sprawnych fizycznie i doświadczonych turystów, rozpoczyna się przy schronisku Zverovka. Dalej prowadzi przez drogowskaz Zverovka wzdłuż żółtego szlaku turystycznego do przełęczy Zábrať, skąd kieruje się na pierwszy szczyt upragnionego potrójnego szczytu - Volovec (2063 m n.p.m.), którego masyw znajduje się na granicy słowacko-polskiej. Na szczycie warto zrobić sobie zasłużoną przerwę i rozejrzeć się dookoła - to właśnie ze szczytu Volovca rozpościera się najpiękniejszy widok na Jamnickie Pleso lub Rohackie Pleso i całe piękno Tatr Zachodnich. Trasa prowadzi dalej wymagającymi technicznie ścieżkami oznaczonymi czerwonymi znakami, które są uzupełnione metalowymi wejściami i łańcuchami, aż do szczytu Ostrý Roháč (2 088 m n.p.m.). Ostatni szczyt, Plačlivé (2 125 m n.p.m.), znajduje się godzinę marszu grzbietem górskim od Ostrego Rohacza, gdzie towarzystwa dotrzymują kozice rogate. Po wspinaczce rozpoczyna się zejście z grzbietu do Smutnej Doliny, gdzie szlak turystyczny prowadzi obok Rohackich Stawów i wodospadu Rohacz. Wymagająca, ale tym bardziej niezapomniana trasa, trwająca ponad 10 godzin, kończy się przejściem przez Adamcula i powrotem do schroniska Zverovka.

Sprawdź wskazówki, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko naszych najpiękniejszych szlaków turystycznych.


3. Szczawnickie Wzgórza

Wakacje w Bańskiej Szczawnicy są pełne odkrywania kulturalnych i historycznych miejsc UNESCO oraz naturalnego piękna. Możesz wędrować przez największy chroniony obszar krajobrazowy tego rodzaju na Słowacji - Szczawnickie Wzgórza o powierzchni 77 630 hektarów. Umiarkowana i trudna trasa o łącznym czasie wędrówki wynoszącym 6 godzin rozpoczyna się w miejscowości Prenčov, skąd prowadzi niebieski szlak. Prowadzi on na wzgórze Sitno, gdzie zatrzymamy się najpierw przy ruinach zamku Sitno, a po kolejnym kilometrze przy punkcie widokowym Sitno. Z tego miejsca można wybrać się na 2-kilometrową trasę, aby odświeżyć się w Jeziorze Počúvadlo lub kontynuować niebieskim szlakiem do sedla Peciny (5 km), skąd już tylko krótki spacer do Richnavy las. Liczne tutejsze zbiorniki wodne - tajchy - nie są tu rozrzucone przypadkowo, ale powstały w wyniku szeroko zakrojonej działalności górniczej. Dziś większość z nich wykorzystywana jest głównie w celach rekreacyjnych. Więcej o najlepszych z nich można przeczytać w naszym artykule o 9 najlepszych zbiornikach wodnych. Podążaj ścieżką przez lasy liściaste i polany, a następnie kontynuuj pod wzgórzem Tanada, mijając Kalvária i wzgórze Vráčnik do Klinger jezioro, skąd nie będziesz daleko od Nové zámek, w samym centrum pięknego miasta Bańska Szczawnica.


4. Zádielská Tiesňava

Prawdziwie niezapomnianym przeżyciem, którego można doświadczyć tylko w Słowackim Krasie, jest wędrówka przez najdłuższy wąwóz na Słowacji - Wąwóz Zádielska. Jego imponująca wapienna brama jest widoczna z drogi i zaprasza na umiarkowanie wymagającą podróż przez narodowy rezerwat przyrody. Podróż rozpoczyna się na parkingu przed wejściem do wąwozu, gdzie należy podążać za czerwonym znakiem wzdłuż asfaltowej drogi. Prowadzi ona przez wąwóz, który ma około 2 km długości i miejscami tylko 10 m szerokości. Zobaczysz jednak wysokie na 300 m ściany skalne, wąwozy, wieże i wąwozy górujące nad głową. Najbardziej niezwykłym z nich jest 1,055 m wysokości Sugar Loaf, który szczyci się tytułem najwyższej formacji przypominającej wieżę na Słowacji. Drogowskaz poprowadzi Cię do zielonego znaku (kierunek Zádielska dolina - horáreň), który zaprowadzi Cię do Borčianskiej planiny. Wspinaczka na szczyt skał nagrodzi Cię spektakularnym widokiem na całą dolinę Zádielską i okolicę. Można tu również zobaczyć ponad 100 jaskiń, z których najbardziej znaną jest 17-metrowa Jaskinia Královská lub najważniejsza jaskinia Orlí hole, którą można zobaczyć z odległości kilku kilometrów. Znajduje się tu również ważny fort Zádiel - jeden z najstarszych i największych słowackich fortów górskich, którego zadaniem była kontrola strategicznego przejścia między dorzeczami Koszyc i Rożniawy. Całkowita wędrówka Zádielską Tiesňavą zajmuje około 4 godzin, ale wrażenia z widoków i podróży na długo zapadną w pamięć.


5. Dziury Janosikowe

Wyjątkowy pokaz siły wody i idealne miejsce na letnie wędrówki - tym właśnie są Dołki Janosika w Narodowym Rezerwacie Przyrody Rozsutec. Możesz wybrać trasę z Bílý potok lub Terchová - Štěpánov, z których obie doprowadzą Cię do serca kryjówki, w której podobno ukrywał się bandyta Jánošík. System niezwykłych wąwozów i kamieni składa się z trzech części - Dolní díry, Nové díry i Horní díry, pomiędzy którymi przepływa Dierový potok. Jego woda przez wieki ukształtowała kamienie w wyjątkową formę, którą dziś można podziwiać dzięki pięknej trasie turystycznej. Przejście między skałami zajmuje od 3,5 do 4,5 godziny wzdłuż systemu żelaznych drabin, kładek i mostów, które są kilkakrotnie uzupełniane poręczami w postaci łańcuchów. Wspinając się i schodząc po drabinach, nie zapomnij cieszyć się piękną scenerią - składają się na nią nie tylko wyjątkowo rzeźbione skały, ale także wodospady i kaskady potoku Dier. Skały Janosikowe cieszą się przyjemnie świeżym klimatem przez cały rok, dzięki czemu występują tu również rzadkie gatunki roślin i zwierząt.


6. Ścieżka przyrodnicza Dolina Demianowska

Jasná w Tatrach Niskich to wspaniałe miejsce do odwiedzenia nawet w lecie. Nie wierzysz? Wybierz się na wędrówkę jedną z najpiękniejszych ścieżek edukacyjnych prowadzących przez Dolinę Demianowską. Po drodze towarzyszyć Ci będzie 12 paneli informacyjnych z opisem atrakcji przyrodniczych danej lokalizacji oraz przydatną mapą. Trasa o długości około 13 km, której przeciętny turysta potrzebuje około 5 godzin, zaczyna się w Vrbicke Pleso. Jedno z największych jezior w Tatrach Niskich oferuje wiele romantycznych widoków i możliwość odpoczynku przed wędrówką. Dzieci mogą bawić się tu na zewnętrznym placu zabaw z drabinkami. Drogowskaz pokieruje Cię następnie do żółtego znaku turystycznego, skąd ścieżka prowadzi kamienną ścieżką obok leśnego potoku. Ta część trasy przypomina raczej przyjemny spacer, ale od Tří vod ścieżka po czerwonym znaku zaczyna się wspinać, aby sprawdzić kondycję zwiedzających. Ścieżka wije się tutaj północnym stokiem Dereša, od skrzyżowania Pod Orlí skálou, ścieżka zmienia się w bardziej strome podejście pomiędzy rododendronami aż do Lúkovej, gdzie trasa zaczyna się schodzić. Ścieżka opuszcza Kosodrevinę dopiero przy Pěkná vyhlídka. Ścieżka edukacyjna prowadzi dalej za zielonym znakiem, która poprowadzi nas wokół szczytu Konskiej Hlavy przez skrzyżowanie Pod jjbánky aż do końca trasy przy Chacie Lúčky. Jeśli wędrówka nie wystarczy, można kontynuować zieloną ścieżkę edukacyjną Historia wody (4 km), która pokaże Państwu ważne cieki wodne, ale także zaprowadzi do Demianowskiej Jaskini Lodowej i Demianowska Jaskinia Wolności.

Zajrzyj do wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby mieć nasze najpiękniejsze szlaki turystyczne naprawdę blisko.


7. Niskie Tatry – przejście z Chopka do Ďumbieru

Jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych na Słowacji poprowadzi Cię przez dwa z trzech najwyższych szczytów w Tatrach Niskich w ciągu jednego dnia. Mowa o wejściu na Chopok (2 023,6 m n.p.m.), skąd trasa prowadzi dalej na dominujący szczyt parku narodowego - Dumbier (2 045,9 m n.p.m.). Jeśli masz ochotę na całodniową wędrówkę, która zajmie Ci około 9 godzin, zacznij od Mikulášská chata wzdłuż niebieskiego szlaku. Wcześniej jednak zatrzymaj się przy pięknym Vrbický Pleso, jeziorze pochodzenia lodowcowego. Następnie trasa prowadzi wzdłuż kolejek linowych do skrzyżowania pod Orlimi Skałami, gdzie czerwony szlak łączy się ze szlakiem prowadzącym do Lukovej. Znajdziesz tam idealne miejsce na krótką przerwę i lokalną restaurację, aby odświeżyć się przed nadchodzącymi podjazdami. Doświadczysz tego zaraz po wejściu na niebieski szlak, który prowadzi bezpośrednio do Chopok. Ale jeśli chcesz uniknąć umiarkowanej wspinaczki i zaoszczędzić czas, wjedź kolejką linową na górę. Jej stacja docelowa znajduje się w Kamenná chata pod Chopkom, skąd od upragnionego szczytu dzieli nas zaledwie kilkadziesiąt metrów. Po ich zdobyciu czeka Cię niezapomniany widok na rozległą okolicę. Wędrówka po urokach Tatr Niskich kontynuowana jest szlakiem prowadzącym grzbietem do jednej z najpiękniejszych gór Słowacji. Najwyższy szczyt Ďumbier przywita Cię słowackim podwójnym krzyżem i niezapomnianym widokiem dookoła.

Ciesz się widokiem na Tatry Wysokie, Liptów, dolinę Hron, Małą Fatrę, Wielki Chocz i Poľanę.Trasa ma prawie 21 km długości i kończy się zasłużonym obiadem lub dobrze schłodzonym napojem w Chacie Generała M. R. Štefánika.

Sprawdź wskazówki, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko naszych najpiękniejszych szlaków turystycznych.


8. Ścieżka dydaktyczna do wodospadu Šútovský

Nie musisz bać się pieszych wędrówek, nawet jeśli nie należysz do doświadczonych turystów, którzy wciąż znajdują w swoich plecakach koty i zszywki. Możesz cieszyć się łatwą, ale nie mniej piękną wędrówką po Parku Narodowym Mała Fatra. Czeka tam na Ciebie ścieżka edukacyjna prowadząca do czwartego co do wielkości wodospadu na Słowacji. Trasa ze względu na niewymagający charakter jest popularna zarówno wśród okazjonalnych turystów pieszych, jak i rodzin z małymi dziećmi czy seniorów. Jednak nie jest niczym niezwykłym spotkać na trasie rowerzystów, którzy podążają chodnikiem w tym samym kierunku. Wycieczkę do wodospadu Šútovský rozpocznij w miejscowości Šútowo w powiecie Martin. Jeśli wybierasz się tu latem, nie zapomnij o kostiumie kąpielowym - krótki objazd w około 40 minut doprowadzi Cię do Jeziora Kralovan z czystą turkusową wodą, która nadaje się do pływania. Po odświeżeniu kontynuuj podróż podążając za niebieskim znakiem turystycznym do wodospadu. Droga asfaltowa z Chata Wodospad zmienia się w kamienistą z lekkim wzniesieniem. Przez cały czas graniczy z potokiem Šútovským, który tworzy tu małe kaskady i bystrza. Firma wykona dla Państwa również 6 tablic informacyjnych, które stopniowo będą opisywać lokalną faunę i florę. Po 2,5–3 godzinach mniej więcej 6-kilometrowa trasa doprowadzi Cię do rozwidlenia dróg, skąd skręcisz w „zakręt do wodospadu Šútovský”. Po 200 metrach spaceru zobaczysz 38-metrowy wodospad Szutowski w całej okazałości. Tutaj również można chwilę odpocząć na pobliskich ławeczkach i oczywiście zrobić sobie zdjęcie z pięknym widokiem. Jeśli masz jeszcze dość energii, podążaj za niebieskim szlakiem kolejne 1,2 km do Mojžíšov pramen, gdzie wypływa Šútovský pramen. Na koniec dnia możesz zafundować sobie nagrodę np. w pobliskim Cbacie pod Chlebom.

Autor artykułu:

Aktualizacja: 11. 10. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odkrywaj Słowacja z Travelking

Wybieraj spośród unikalnych i sprawdzonych pobytów