Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

NAJ w Czechach: 10 NAJ zamków (i nie tylko) jak z bajek

Czechy to kraj pełen pięknych zamków. Wiele z nich zachowało swój pierwotny wygląd, a odwiedzając je można poczuć się jak w bajce. Podążaj śladami najpiękniejszych zamków w Czechach i chłoń atmosferę epoki.
NAJ w Czechach: 10 NAJ zamków (i nie tylko)  jak z bajek

W Czechach jest wiele zamków, które nawet po wielu wiekach istnienia robią wrażenie. Każdy z nich jest wyjątkowy i wszystkie przypominają o ważnych kamieniach milowych w historii Czech. Które z czeskich zamków są najpiękniejsze i czy zdecydowanie warto je odwiedzić?

1. Zamek Bezděz

Bezděz nazywany jest królem zamków. Należy do najciekawszych zamków w Czechach i jest jednym z niewielu zachowanych w oryginalnej formie. Nigdy nie został przebudowany na zamek romantyczny ani wręcz przeciwnie, rozebrany jak inne zamki. Dlatego też zachowała się wczesnogotycka kaplica zamkowa i droga krzyżowa wyłożona kaplicami. Zamek wybudował Przemysł Otakar II. jako ochrona szlaków handlowych. Nie byłby to prawdziwy zamek, gdyby nie miał wieży zamkowej. Ta niedaleko Bezděza ma aż 34 metry długości i oferuje wspaniały widok na okolicę. Ludzie również udali się do Bezdězu w poszukiwaniu inspiracji, podobnie jak Karel Hynek Mácha. Dzięki jego częstym wizytom region zyskał przydomek Máchův. Nawiasem mówiąc, powstał tu słynny wiersz „Maj”. Na zamku znajduje się pomnik Máchy w formie tablicy, a od czasu do czasu czytane są na zamku jego wiersze.

Zamek Bezděz kryje wiele tajemnic, podobno mnisi ukryli tu skarb. Na podstawie tej historii Bedřich Smetana napisał operę Sekret. Inna legenda opowiada o tajemniczym przejściu, którym Kunhuta i jej syn Wacław uciekli z więzienia.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


2. Zamek Bouzov

Romantyczny Zamek Bouzov jest perłą Moraw Środkowych. Położone jest na wsi Litovelskiej i Mohelnickiej i zostało założone w XIII lub XIV wieku. Dzisiejszą formę typowego romantycznego dworu z wykuszami, blankami, strzelnicami i rzygaczami uzyskał po gruntownej przebudowie w latach 1896-1910. W zamku zachowały się także obrazy, dzieła sztuki oraz meble historyczne i wykonane na zamówienie. dwa funkcjonalne mosty zwodzone i zapadnia są wyjątkowe. Pokaz ich funkcji można zobaczyć podczas rozmaitych uroczystości, takich jak otwarcie i zamknięcie sezonu, wernisaże wystaw, jarmark zamkowy czy karnawał. Kolejnym cennym zabytkiem jest neogotycka kaplica wyposażona w gotycki ołtarz i ozdobiona nagrobkami mistrzów krzyżackich z lat 1395-1515. Odwiedź także zamkową zbrojownię wyposażoną w średniowieczną broń.

Magiczny urok zamku sprawia, że ​​jest on popularnym obiektem filmowców. Do najsłynniejszych baśni i filmów należą: O księżniczce Jasněnce i latającym szewcu, Arabela, Fantaghiro II., III. i IV., Młody Indiana Jones, Rumplcimprcampr, Krew zaginionych, a może Twelve Moons

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


3. Zamek Kokořín

Zamek Kokořín położony jest w środku obszaru chronionego krajobrazu Kokořínsko. Został zbudowany w XIV wieku, ale szybko zmieniali się jego właściciele. Zaszło tak daleko, że w XVI wieku, po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, cesarz Ferdynand ogłosił, że jest to zamek przeklęty, którego nie wolno naprawiać. Od tego momentu zaczął niszczeć i gromadziły się w nim podejrzane elementy. Mówi się, że stał się on siedzibą Rycerzy Zbójniczych Pietrowa. Trzy wieki później z zamku pozostały jedynie ruiny. W XIX wieku ruiny zamku stały się miejscem inspirującym dla artystów takich jak Karel Hynek Mácha, Josef Navrátil czy Antonín Mánes. W tym samym stuleciu kupił go rodzina Špačkovów, którzy rozpoczęli odbudowę zamku. Kokořín został przebudowany w stylu romantyzmu i stał się bajkowym zamkiem.

Zamek otoczony jest mitami i legendami. Podczas jego przebudowy w XIX wieku w jego fundamentach pojawiły się 22 szkielety ludzkie. Do kogo należały? Istnieją dwie wersje tej historii. Albo byli ofiarami uprowadzeń przez grasujących rycerzy. Rabusie żądali za ofiary okupu, lecz nigdy go nie otrzymali, a ofiary prawdopodobnie głodowały. Druga wersja mówi, że są to sami rabusie, których za karę zamurowano na zamku.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


4. Zamek Karlštejn

Gotycki zamek Karlštejn to najsłynniejszy zamek w Czechach, zbudowany w 1348 roku przez Karela IV. Mieszkał w Karlštejnie od 1355 roku i nadzorował jego wykończenie oraz dekorację wnętrz i kaplic zamkowych. Zamek stoi na wysokim skalnym cyplu w pobliżu rzeki Berounki i jest ukryty z trzech stron za wysokimi, zalesionymi zboczami. Położenie zamku jest majestatyczne nie tylko ze względu na swoje historyczne znaczenie, ale także moc i architekturę. W zamku przechowywano klejnoty koronne i zbiór relikwii świętych. Dziś można w nim podziwiać replikę korony św. Wacława. Jakie jeszcze atrakcje znajdziesz w Karlštejnie? Znajduje się w nim unikalna oryginalna dekoracja ścienna z XIV w., zespół 129 malowideł panelowych autorstwa Mistrza Teodoryka w Kaplicy Świętego Krzyża (największej na świecie) oraz unikalna studnia zamkowa.

Według legendy na zamku nie wolno było przebywać kobietom. Król udał się na zamek, aby odpocząć od żon. Na podstawie tej plotki Jaroslav Vrchlický napisał sztukę teatralną Noc na Karlštejn, która również została nakręcona w latach 70. XX wieku. Film był kręcony bezpośrednio w Karlštejnie.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


5. Zamek Kost

Zamek Kost jest najlepiej zachowanym zamkiem gotyckim i jednocześnie ostatnim średniowiecznym zamkiem w naszym kraju. Znajduje się 18 km od Jiczyna, w obszarze chronionego krajobrazu Czeski Raj. Początki zamku sięgają XIII wieku. W trakcie budowy zamek zmieniał się w rękach wielu właścicieli, którzy stale go przebudowywali. W XVI wieku rodzina Lobkoviców zbudowała całą południową część terenu, łącznie z budynkami gospodarczymi i browarem. Albrecht z Wallensteina również planował odbudowę zamku, jednak tuż przed nią został zamordowany. Kolejny ród Černínów doprowadził go do ruiny i zamek służył jedynie jako spichlerz. Twierdzę kupili wówczas Netolicowie, a gdy Anna Maria poślubiła Norberta Kinskiego, otrzymała zamek w posagu. Do dziś zamek Kinský należy do braci Włochów, którzy odwiedzają go raz lub dwa razy w miesiącu.

Legenda głosi, że zamek zyskał swoją nazwę Kost, ponieważ nie był zdobywany więcej niż raz. Mówią, że jest twardy jak kość.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


6. Zamek Křivoklát

Zamek Křivoklát należy do najstarszych zamków królewskich w naszym kraju. Nikt nie zna dokładnego znaczenia jego imienia. Historycy uważają, że jest to spowodowane albo krzywymi fundamentami zamku, albo niskimi, krzywymi domami w mieście, tzw. domami z bali. Zamek został założony przez rodzinę Przemyślów. Pierwotnie fort był drewniany i służył jako stanowisko myśliwskie oraz schronienie dla biesiadników. Przemysł Otakar II. zbudował kamienne fundamenty zamku. Dzięki temu zamek zyskał sławę i stał się reprezentacyjną rezydencją królów czeskich. Ostatnimi właścicielami byli Fürstenberkowie, którzy przebudowali północne, tzw. skrzydło królowej. Biblioteka Fürstenberg zawierająca 50 000 iluminowanych rękopisów, zdobionych oryginałów i rzadkich rozpraw doktorskich ma wyjątkową wartość. Obecnie w Křivoklácie organizowane są wszelkiego rodzaju imprezy, np. Lato w Křivoklácie czy magiczne nocne wycieczki.

Krążą plotki o zamku. Do najbardziej znanych należą te o Křivohnácie, słowikach Křivoklát czy opowieści z czasów, gdy na zamku mieszkał Babinský.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


7. Zamek Loket

Średniowieczny zamek Loket stoi na skalistym cyplu i z trzech stron otoczony jest rzeką Ohře. Zamek stanowi centrum warownego miasta z placem i barokową kolumną Trójcy Świętej. Nieopodal zamku stoi 26-metrowa wieża, z której widać okolicę oraz zabytkowe domy mieszczańskie i pozostałości murów obronnych. Mówi się, że Zamek Lokti należał do najsilniejszych miejsc w Europie, których nawet najlepsi wojownicy nie byli w stanie zdobyć. Nie bez powodu mówiono o zamku „kluczem do Królestwa Czech”. Dla Karola IV. była tak cenna, że ​​umieścił ją zaraz po Karlštejnie wśród siedzib, których nigdy nie wolno oddzielać od naszego kraju. Zamek owiany jest tajemniczymi historiami i historiami. W ramach zwiedzania można zwiedzić wystawę prawa cierpienia. Ruchome manekiny naturalnej wielkości pokażą, jak w średniowieczu stosowano tortury, przy akompaniamencie dźwięku.

Średniowieczne miasto otoczone jest tajemniczą atmosferą i starożytnymi legendami. Powszechnie znana jest legenda o Władcy Skał i Przeklętym Meteorycie, która zachowała się tu od XV wieku. To w magiczny sposób przyciągało do zamku romantycznych poetów, takich jak J.W. Goethe.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


8. Zamek Pernštejn

Zamek Pernštejn jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków na Morawach. Zamek stoi na skalistym cyplu nad miastem Nedvědice od ponad ośmiu stuleci i nigdy nie został zdobyty. Pernštejn został zbudowany w XIII wieku, ale dokładne pochodzenie i pochodzenie rodziny Pernštejnów są nadal nieznane. Pierwszym właścicielem zamku był Štěpán z Medlov, który później przyjął nazwisko Štěpán z Pernštejn. W chwili założenia osady rodzina Pernštejnów należała do najbogatszych rodzin na ziemiach czeskich. Bezzwrotne pożyczki udzielone cesarzom stały się dla nich zabójcze. Zubożyli ich do tego stopnia, że ​​musieli sprzedać swój ogromny majątek, większy niż majątek Rosenbergów. Do dziś zamek zachował swoje od późnego gotyku do renesansu oblicze z XVI wieku, w którym został ukończony. Na elewacji nie zastosowano nowych stylów budowlanych, zmodyfikowano jedynie wnętrze.

W tym sezonie należy udostępnić ogrody zamkowe, które poddano rekultywacji i przywrócono im XIX-wieczny wygląd. Ogrody rozciągają się obecnie na całe południowe zbocze i uzupełniają je niewielkie budynki, takie jak pustelnia, pawilon chiński, łaźnia turecka, obelisk, parasol czy wodospad.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


9. Zamek Rožmberk

Zamek Rožmberk został zbudowany w połowie XIII wieku przez ród Vítkovów, przodków jednego z najważniejszych czeskich rodów – Rožmberków. Pierwotnie zamek składał się z dwóch części - Zamku Dolnego i Górnego, z których zachowała się jedynie kamienna wieża Jacobínka. Obie części zamku zostały później przebudowane. Górna część stała się letnią rezydencją szlachecką, a dolna część przeszła kilka przebudów, zarówno renesansowych, jak i neogotyckich. W XIX w. przekształcono go następnie w muzeum romantyczne, posiadające cenne zbiory malarstwa, broni, mebli, porcelany i szkła. Warto odwiedzić także Wieżę Angielską. Po pokonaniu ponad dwustu schodów naszym oczom ukaże się wspaniały widok na okolicę i cały teren zamku. Na koniec odwiedź Katovnę, gdzie możesz zobaczyć pokaz średniowiecznych tortur.

W Sali Rožmberskiej znajduje się portret Białej Damy Perchty z Rožmberka, która według legendy pojawia się tutaj.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.


10. Zamek Zvíkov

Historia Zvíkova związana jest z rodziną Przemyślowa. Pierwszy krok w stronę jego założenia wykonał Przemysł Otakar I. Zamek położony jest 20 km od Píska i jest dostępny przez cały rok. Z jego murów obronnych roztacza się ładny widok na zbieg rzek Wełtawy i Otawy. Zamek można oglądać od piwnic po wyższe piętra. Przejdź się po zachowanych i zrekonstruowanych salach, Pałacu Królewskim z Wieżą Tuberską czy kaplicy zamkowej ozdobionej malowidłami ściennymi. Wnętrze zamku stanowią renesansowe malowidła, zabytkowe meble oraz ołtarz przeniesiony z dawnego kościoła św. Mikołaja w Podhradí. Niezwykłe są także płytki z podłogi kaplicy pałacowej zamku Zvíkov z motywami dwustronnego lwa. Kafelek pochodzi z czasów panowania Przemysła Ottokara II. Na kafelkach widnieje niemiecki napis „Nazywają mnie lwem, noszą mnie królowie czeskiej ziemi”.

Wieś Zvíkovské Podhradí użyczyła zamkowi dzwon, który znajdował się niegdyś w miejscowej kaplicy św. Wacława. Z dzwonem wiąże się ciekawa historia, która jest powiązana z historią zamku.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko zamku.

Autor artykułu:

Aktualizacja: 21. 11. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odkrywaj Czechy z Travelking

Wybieraj spośród unikalnych i sprawdzonych pobytów