Jaskinie to tajemnicze podziemne królestwa, w których można podziwiać liczące miliony lat dekoracje stalaktytów i innych formacji. Gdzie wybrać się w poszukiwaniu piękności jaskiń na Słowacji?
1. Demianowska Jaskinia Wolności
najsłynniejsza i najczęściej odwiedzana jaskinia na Słowacji znajduje się w środku Doliny Demianowskiej, u północnego podnóża Tatr Niskich. Demianowska jeskyně svobody jest częścią najdłuższego systemu jaskiń na Słowacji, który nie tylko dzięki swoim rozmiarom stał się narodowym pomnikiem przyrody. Jaskinię zdobi unikalna dekoracja stalaktytowa, co plasuje ją wśród najpiękniejszych w Europie. Zwiedzanie można odbyć na dwóch trasach – można wybrać długą trasę, gdzie w 100 minut można zobaczyć wszystkie piękności na obszarze 2150 m, lub tradycyjną trasę o długości 1150 m m, który można przejść w godzinę. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, przez całą wycieczkę będziesz podziwiać wyjątkowe dekoracje ze spieku i spacerować po błyszczących jeziorach. Do najciekawszych zjawisk należy Wieczny deszcz – niewysychający wodospad spadający z sufitu, nie można pominąć Kamiennego żyrandola i powstałego pod nim kopca, którego odgłos kapiącej wody ponoć inspirował kompozytora Leoša Janáčka do stworzenia dzieła Všudybyl.
Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszych jaskiń na Słowacji.
2. Jaskinia Domica
Podziemny klejnot Gemery ozdobiony jest magiczną dekoracją stalaktytową z dużą ilością stalagmitów i stalaktytów, dzięki której jaskinia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO UNESCO. Udaj się w stronę jej piękna w południowo-zachodniej części Słowackiego Krasu, wejście do jaskini znajduje się w miejscowości Dlouhá Ves. Jaskinia Domica jest częścią rozległego systemu jaskiń, który rozciąga się aż do Węgier. Na Słowacji można zobaczyć tylko ¼ jej powierzchni. Jednak nawet to wystarczy, aby rozpoznać jej najważniejsze zjawiska - zalicza się do nich np. Majkův dóm (nazwany na cześć odkrywcy jaskini) z kaskadowymi jeziorami zwanymi Łaźniami Rzymskimi. Zobaczysz także stalaktyty cebulowe, stalagmity przypominające pagodę, a może nawet jednego z 1500 rzadkich nietoperzy zamieszkujących jaskinię. Przewodnik wskaże Państwu także miejsca ważnych znalezisk archeologicznych człowieka z okresu neolitu, który zamieszkiwał jaskinię ponad 5000 lat temu. Czy jaskinia wygląda znajomo podczas wycieczki? Nic dziwnego - tutaj kręcono znaną baśń Salt over Gold.
Oprócz klasycznej trasy zwiedzania można wybrać także trasę z rejsem po wodach podziemnych. Przygotujcie się na niezapomniane wrażenia, podczas których będziecie podróżować po podziemnych przestrzeniach łodzią płynącą po potoku o mitologicznej nazwie Styks.
3. Jaskinia Gombasecka
Kolejną pięknością słowackiej jaskini, która za swoją dekorację znalazła się na Liście UNESCO, jest stalaktytowa jaskinia Gombasecká położona w Słowackim Krasie pomiędzy Rožňavą a Plešivciami. Zasłynęła szczególnie dzięki niezwykle cienkim słomkom spiekanym, które osiągają długość aż do 3 m. Miejscami słomki stoją tak blisko siebie, że przypominają kamienny deszcz, a jego kolor zależy od połączenia tlenków manganu i żelaza. Odwiedzający przychodzą tu również, aby zobaczyć stalaktyty o różnych dziwacznych kształtach i kolorowych kolorach, na przykład Hiroshima Hall zyskała swoją nazwę od stalagmitu przypominającego grzyba atomowego. Na pewno warto zwrócić uwagę na Salę Marmurową, której stalagmity w kształcie stożków przypominają mrowiska z krajów tropikalnych.
Jeśli podczas wycieczki czujesz, że możesz lepiej oddychać w jaskini, masz rację. Wyjątkowo korzystne warunki mikroklimatyczne panujące w jaskini Gombaseckiej wykorzystywane są od 1968 roku do leczenia głównie chorób układu oddechowego. Zabieg ze względu na swój charakter zyskał miano speleoterapii.
4. Dobszyńska jaskinia lodowa
Dobszyńska jaskinia lodowa w Słowackim Raju jest otoczona wieloma superlatywami. Dzięki swojej wyjątkowej dekoracji lodowej zaliczana jest do najważniejszych jaskiń lodowych na świecie, a jej wymiary przy długości 1232 m i głębokości 112 m zapewniły jej miejsce wśród największych jaskiń lodowych w Europa. Ekspertów zachwyca także jej położenie – jaskinia jest najniższą jaskinią lodowcową na świecie. Utrzymuje chłód w środku dzięki unikalnemu kształtowi schodzącemu od wejścia. W ten sposób powietrze o temperaturze poniżej punktu zamarzania utrzymuje się w jaskini przez cały rok, a wyjątkowa dekoracja lodowa nie ulega zmianie. Można tu zobaczyć na przykład masywne wodospady lodowe i kolumny w Wielkiej Sali, gdzie grubość lodu dochodzi czasami do 25 m. Nic więc dziwnego, że od 2000 roku Dobszyńska Jaskinia Lodowa również jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nawet obrazy z historii jaskini wyglądają jak rodem z surrealistycznego filmu. Dzięki entuzjazmowi grotołazów Dobszyńska jaskinia lodowa stała się w 1882 roku pierwszą na Węgrzech oświetloną elektrycznie jaskinią. Do 1946 roku można było tu jeździć latem na łyżwach, a latem trenował tu nawet słynny czechosłowacki łyżwiarz figurowy Karol Divín.
Zajrzyj do wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszych jaskiń na Słowacji.
5. Jaskinia Ważecka
Zaplanuj wycieczkę do Jaskini Ważeckiej w drodze z lub do Tatr Wysokich, oddalonych zaledwie o 30 km. Choć jaskinia jest jedną z krótszych, na pewno nie pozbawi Cię niezwykłych wrażeń - czeka na Ciebie widok bogatej dekoracji naciekowej ze słomkami, zasłonami, stalagmitami i stalaktytami, która bawi się kolorowymi kolorami. Są też jeziora spiekane. Jaskinia jest szczególnie atrakcyjna dla miłośników paleontologii z całego świata, gdyż jest jednym z najważniejszych stanowisk kości niedźwiedzia polarnego w Europie. W sali zwanej Ossuarium znaleziono rzadkie kości niedźwiedzia sprzed 40 000–51 000 lat.
Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszych jaskiń na Słowacji.
6. Jaskinia Harmonecka
Pobyt w uzdrowisku Turczańskie Teplice nie musi ograniczać się tylko do leżenia nad wodą. Zarezerwuj jeden dzień na poznanie piękna Słowacji i odwiedź na przykład magiczną Jaskinię Harmanecką w Wielkiej Fatrze, która oddalona jest od Turczańskich Teplic o zaledwie 20 km. Wycieczkę warto rozpocząć od spaceru ścieżką edukacyjną z siedmioma tablicami informacyjnymi, która zaczyna się od parkingu. Zaprowadzi Cię do wejścia do jaskini, zwanej także „Białą Jaskinią” ze względu na swoją urzekającą śnieżnobiałą dekorację. 60-minutowa wycieczka prowadzi przez masywne kopuły, z których najpiękniejsze to Biała Kopuła i Klenotnice. Oczarują Cię tu czyste jeziora, spiekane wodospady oraz szerokie zasłony i dekoracja naciekowa, która wyróżnia się śnieżnobiałą kolorystyką. Dzięki nim Jaskinia Harmanecka jest dziś narodowym pomnikiem przyrody.
Podczas zwiedzania zatrzymaj się przy najsłynniejszym relikcie jaskini – olśniewającym kamiennym wazonie, który podobno spełnia życzenia każdemu, kto trafi w niego monetą.
Zajrzyj do wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszych jaskiń na Słowacji.
7. Jaskinia aragonitowa Ochtin
Słowacka Ochtinska Jaskinia Aragonitowa może poszczycić się nie tylko miejscem na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO, ale także oznaczeniem światowej rzadkości. Należy do tria unikalnych jaskiń aragonitowych na świecie i jest jedyną tego typu w Europie! Gdybyś chciał odwiedzić dwie pozostałe jaskinie aragonitowe na świecie, musiałbyś udać się aż do Meksyku i Argentyny. Dlatego warto wybrać się na wycieczkę do pobliskich Rudaw Słowackich, gdzie znajduje się jaskinia aragonitowa Ochtinská. Przywita Cię tu łącznie 230 m ogólnodostępnych korytarzy z dekoracją aragonitową w formie nerki, igły lub spirali. Do najstarszych lokalnych aragonitów należy pokolenie nerkowate liczące 138 000 lat, które powstało w wyniku działania wód atmosferycznych w krystalicznych wapieniach. Punktem kulminacyjnym wycieczki jest wizyta w sali zwanej Droga Mleczna, której sufit pokryty jest białymi skupiskami aragonitu, które w świetle lamp świecą jak gwiazdy na nocnym niebie.
8. Demianowska Jaskinia Lodowa
Na północy Doliny Demianowskiej odkryjesz kolejną część systemu jaskiń - wyjątkową Demianowską Jaskinię Lodową. Pierwsza pisemna wzmianka o jaskini pochodzi z czasów średniowiecza, co czyni ją jedną z najstarszych znanych jaskiń w Europie. Do jaskini polecamy wybrać się ścieżką dydaktyczną, która doprowadzi nas bezpośrednio do jej bramy. Zapnij ciepłą kurtkę pod brodę i przygotuj się na zejście do lodowych hal, które zapewnią Ci chłód nawet w upalne lato. Doświadczony przewodnik pokaże Ci dekorację stalaktytów, kolumn lodowcowych, wodospadów i lodu. Speleolodzy szacują na podstawie jego grubości, że lokalne wypełnienie lodowe powstało 400-500 lat temu. Jaskinia jest domem dla 10 gatunków nietoperzy, a niegdyś zamieszkiwała ją niedźwiedź jaskiniowy. Przerażeni goście przypisywali ogromne kości prehistorycznego zwierzęcia smokom, dlatego w przeszłości jaskinię nazywano także „Smoczą Jaskinią”.
Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko najpiękniejszych jaskiń na Słowacji.