Dołącz do nas w podróży śladami słowackich zabytków, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
1. Bańska Szczawnica i zabytki techniki w okolicy
Bańska Szczawnica, miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1993 roku, dla wielu znane jest jako jedno z najpiękniejszych miejsc na Słowacji. Co poprzedziło fakt, że dziś miasto należy do unikalnych miejsc na świecie? Jego bogata historia rozpoczęła się w 1238 roku, kiedy miasto otrzymało przywileje królewskie. Na okolicznych wzgórzach zaczęto budować sztolnie i szyby górnicze, a wydobycie srebra i złota rozwijało się pełną parą. Przez stulecie lokalne kopalnie cieszyły się reputacją najbardziej produktywnych kopalni w Europie, a ich bogactwo znalazło odzwierciedlenie w charakterze miasta. Bogaci mieszkańcy zaczęli budować wspaniałe pałace i okazałe domy pod koniec XV i na początku XVI wieku, ostatecznie łącząc je z uroczymi uliczkami i placami z pięknymi kościołami. Ogólny charakter miasta został później uzupełniony przez Stary i Nowy Zamek używany do obrony - a górnicze miasto stało się wyjątkowo pięknym miejscem.
Komitet przyznający wpis UNESCO docenił również zabytki techniczne miasta związane z górnictwem. W Bańskiej Szczawnicy mieści się pierwsza uczelnia techniczna na świecie - Akademia Górnicza, która stoi tu od 1762 roku. Docenić należy także wyjątkowy system gospodarki wodnej wokół kopalń, który dziś składa się z 60 zbiorników wodnych zwanych tajchy odkryte baseny, o których szerzej można przeczytać w artykule 9 najlepszych zbiorników wodnych na letnie orzeźwienie, są dziś odwiedzane przez mieszkańców i turystów głównie w celach rekreacyjnych i zabawy w wodzie.
Bańska Szczawnica ma również wyjątkową światową nowość - w 1627 roku w tutejszych kopalniach po raz pierwszy na świecie użyto prochu strzelniczego.
Sprawdź wskazówki, gdzie się zatrzymać, aby upewnić się, że jesteś naprawdę blisko niektórych z najbardziej niesamowitych zabytków UNESCO.
2. Bardejov
Jedno z najstarszych miast na Słowacji, nazywane najbardziej gotyckim miastem na Słowacji, znajduje się w pobliżu granicy słowacko-polskiej. Tysiące turystów przyjeżdża każdego roku, aby zobaczyć piękny prostokątny rynek otoczony rzędami zabytkowych kamienic. Pośrodku nich wznosi się szesnastowieczny ratusz, w którym oprócz wyjątkowych wnętrz można obejrzeć ekspozycję muzeum pamiątek. Wędrując po Bardějov nie można pominąć majestatycznego kościoła św. Egidiusza stojącego w północnej części rynku. Dziś ma on formę gotyckiej bazyliki z trzema nawami, a w jego wnętrzu znajduje się zespół 11 późno-skrzydłowych ołtarzy z XV wieku. Niektóre z ich rzeźb uważane są za arcydzieła europejskiej rzeźby. Bardejov jest również wyjątkowy ze względu na mury miejskie, które są jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów obronnych na Słowacji. Wśród kamiennych murów wyróżniają się także 3 bastiony i 10 bram. Można również wybrać się w piękną okolicę, która jest przeplatana atrakcjami i kolorowymi szlakami turystycznymi. Nic dziwnego, że wyjątkowy Bardejov został wpisany na listę UNESCO w 2000 roku.
3. Jaskinie i przepaście Słowackiego Krasu
Oprócz zabytków kultury, na Liście UNESCO można znaleźć również te przyrodnicze. A ponieważ słowacka przyroda jest pełna wyjątkowych obszarów, nic dziwnego, że kilka atrakcji przyrodniczych otrzymało prestiżowy wpis. Są to na przykład jaskinie i przepaście Słowackiego Krasu. Do najcenniejszych jaskiń Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego na Słowacji należą Jaskinia Gombasecka znana z dekoracji z cienkich spiekanych słomek, Domica z podziemnym jeziorem Styks, najbardziej wyjątkowa na Słowacji Ochtińska Jaskinia Aragonitowa, która jest jedyną tego typu jaskinią w Europie. Z kolei Dobszyńska Jaskinia Lodowa, jedna z najbardziej rozległych jaskiń lodowcowych w Europie, od 2000 roku znajduje się na liście zabytków przyrody UNESCO. Więcej o ich atrakcjach można przeczytać w artykule 8 najpiękniejszych jaskiń, które są wyjątkowe na świecie.
4. Zamek Spiski i zabytki kultury w jego okolicy
Imponujący Zamek Spiski to nie jedyna wyjątkowa rzecz na Spiszu. Wraz z Spiskimi Podhradami, Spiską Kapitulą i kościołem Ducha w Žehrze tworzy zespół zabytków wpisany na Listę UNESCO od 1993 roku. Miasteczko Spiskie Podgrodzie było w przeszłości jednym z najbardziej rozwiniętych miast Spisza. Dziś przyciąga wielu turystów do spacerów po swoim nieregularnym placu, który zdobią zachowane domy mieszczańskie z elementami renesansowymi i barokowymi. Można je rozpoznać także po charakterystycznych przejściach podziemnych i dużych bramach. Miasto do dziś słynie z rzemiosła, zwłaszcza rzeźniczego. W końcu kto nie lubi smakować legendarnych Spiszowskich parówek?
Spiska Kapitula jest dziś częścią Spiskiego Podgrodzia, kiedy to miejsce kościoła stanowiło odrębną gminę. Dominuje nad nim Katedra Św. Martina z elementami stylu romańskiego i gotyckiego, która skrywa wiele skarbów. Jest to na przykład jeden z ośmiu ołtarzy - ołtarz Koronacji Najświętszej Marii Panny, który ma ponad 500 lat. Podczas zwiedzania nie można pominąć unikalnego świeckiego fresku z 1317 roku z motywem koronacji Karola Roberta na króla węgierskiego. W drodze do zabytków Spisza warto udać się do pobliskiej Pažicy, gdzie znajdują się pozostałości kalwarii, uważanej za najstarszą drogę krzyżową na Słowacji.
Przed wiekami do Spiskiej Kapituły przyjeżdżali głównie studenci – na początku XIX wieku powstało tu seminarium duchowne i najstarszy instytut nauczycielski na ówczesnych Węgrzech.
Kolejny ważny na skalę światową zabytek chrześcijaństwa odkryjecie we wsi Žehra w powiecie Spiska Nowa Wieś. Udaj się do niego np. Szlakiem Gotyckim – pierwszą tematyczną trasą krajoznawczą na Słowacji. Zaprowadzi Cię do Kościoła Ducha z XIII w., który poznasz z daleka dzięki wieży z drewnianą kopułą o nietypowym kształcie cebuli. Za symboliczną opłatę za wstęp wejdź do świątyni i daj się oczarować oryginalnemu wnętrzu. W architekturze można dostrzec przenikające się elementy stylu późnoromańskiego i wczesnego gotyku, nie można pominąć ośmiokątnej kolumny nośnej, która dzieli wnętrze na dwie nawy. Ta osobliwość architektoniczna uznawana jest za wyjątek w skali światowej, gdyż można ją spotkać jedynie w kościołach na Spiszu. Na uwagę zasługuje także ambona z XIII w. oraz średniowieczne malowidła ścienne przedstawiające historie i legendy biblijne. Najbardziej niezwykłym z nich jest przedstawienie tzw. Drzewa Życia z Chrystusem na krzyżu pośrodku, a obok Niego stoją symbole Starego i Nowego Testamentu.
Zajrzyj do wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby mieć naprawdę blisko najbardziej niesamowitych zabytków UNESCO.