Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

NAJ z Czech: 10 NAJ przyciągających wzrok kostnic i grobowców

Odkryj tajemnice starożytnych grobowców i ossuariów w Czechach i na Morawach. Kostnice, kościoły i grobowce mają swój urok, a jednocześnie można dowiedzieć się czegoś o historii. Czeskie kostnice szczycą się wyjątkowymi dekoracjami.
NAJ z Czech: 10 NAJ przyciągających wzrok kostnic i grobowców

Pomimo ponurej atmosfery, ossuarium i grobowce są atrakcyjnymi celami wycieczek, które warto zobaczyć. Wybierz się z nami do najpiękniejszych miejsc w Czechach.

1. Grób Schwarzenbergów w Domanínie koło Třebonia

Grób Schwarzenbergów można zobaczyć w pobliżu Třebonia w Domanínie, w parku angielskim po południowo-wschodniej stronie stawu Svět. Kaplica grobowa jest oświetlona świecami i ma doskonałą akustykę. Oprócz wycieczek odbywają się tu koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Za budowę grobowca odpowiedzialny był Jan Adolf II. Schwarzenberg z żoną księżniczką Eleonorą. Budowę powierzono Josefowi Schmidtowi, a później budowniczemu książęcemu F.D. Deworetzský, współtwórca odbudowy zamku Hluboká. Neogotycka bryła grobowca w kształcie regularnego sześciokąta kryje w sobie obszar kaplicy poświęconej Boskiemu Odkupicielowi. W grobowcu nad kaplicą znajduje się cenny artystycznie sarkofag, wykonany przez Aleksandra Trippela w 1789 r. Na trzech tablicach wyryte są teksty telegramów pogrzebowych wysyłanych przez cesarza Franciszka Józefa.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko kostnicy.


2. Grób Schwarzenbergów na zamku Orlík

W południowych Czechach znajduje się kolejny grób Schwarzenbergów. Nie jest tak okazały jak ten pod Třebonem i nie jest udostępniony do zwiedzania, ale też warto go odwiedzić. Stoi na skale nad Jeziorem Orlickim i zachwyca spokojną atmosferą. Neogotycki nagrobek rodziny Schwarzenbergów pochodzi z połowy XIX wieku. Budynek jest budowlą dwukondygnacyjną z monumentalną rampą schodową i wystającą wieżą i został wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1875-1877. W grobowcu znajdują się sarkofagi ze szczątkami członków rodu Schwarzenbergów, gałęzi Krumlov-Hlubock.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko kostnicy.


3. Grób Sylvy-Taroucc i Stolberg w Czechach pod Kosířem

Kilka kilometrów na zachód od Ołomuńca znajduje się wieś Čechy pod Kosířem, w której znajduje się grobowiec portugalskiej rodziny Sylva-Taroucca. Grób znajduje się w pseudogotyckiej wieży widokowej stojącej w parku zamkowym. Rodzina Sylva-Taroucca była właścicielem zamku przez prawie dwieście lat, aż do 1945 roku. Ervín Sylva-Taroucca kazał zamek późno przebudować w stylu cesarskim. Josef Mánes często malowany na zamku i wieży. W zamkowym ogrodzie posadzono rzadkie drzewa z całego świata, a odpowiedzialny za nie był František Josef Sylva-Taroucca.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko kostnicy.


4. Grób Dietrichsteina w Mikulovie

Grób Dietrichsteinów w Mikulovie był dawniej kościołem, który spłonął, a następnie został przebudowany na grobowiec. Taki wygląd utrzymał się do początków lat 90-tych XX wieku, kiedy to miasto dokonało jego odbudowy. W grobowcu znajduje się 45 trumien i 3 urny ze szczątkami członków rodziny Dietrichsteinów. Sam założyciel grobowca, książę Frantisek Josef Dietrichstein, jest pochowany w Wiedniu i w grobowcu przechowywane jest tylko jego serce. Wnętrza i elewacja grobowca zostały odnowione i dziś znajduje się w nich empora. Ale to, co przetrwało, to piękne oryginalne organy. Z frontowego tarasu grobowca roztacza się piękny widok na rynek historyczny i całą okolicę Mikulova.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko kostnicy.


5. Grobowiec Buquoy

Dominantą cmentarza w Nové Hradach jest grobowiec Buquoy. Budowla przypomina grobowiec Schwarzenbergów w Trzeboniu, nie posiada jednak podziemnych krypt. Grób składa się dwóch części, krypty na parterze i kaplicy na piętrze. Został zbudowany w stylu pseudogotyckim przez Karela Bonaventura Buquoy wraz z budowniczym Karelem Bůžkiem z Nowego Hradu, według projektu praskiego architekta rady rządowej Josefa Schulza. Nad wejściem do kaplicy grobowej można podziwiać wymiarową złoconą mozaikę Matki Boskiej autorstwa Maxa Švabinskiego. Kolejną perełką jest zlokalizowana na parterze kamienna płaskorzeźba z herbem Buquoy niesionym przez parę gryfów z dewizą rodzinną: „Dieu et mon roi” , co oznacza „Bogu i mojemu królowi” .

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko kostnicy.


6. Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Ossuarium w Sedlcu koło Kutnej Hory jest dziś znane na całym świecie dzięki mediom. Obecną formę uzyskała dzięki barokowym przeróbkom J.B. Santiniego Aichla. Jest w całości ozdobiony wyłącznie ludzkimi kośćmi ze szczątków 40 000 zmarłych, którzy w większości polegli podczas epidemii dżumy i wojen husyckich. Autorem dekoracji z kości ludzkich, krzyży, kielichów, monstrancji i herbu Schwarzenbergów jest rzeźbiarz z Czeskich Skalic František Rint. Znajdziesz tu tak wyjątkowe przedmioty, jak żyrandol złożony z dużych kości ludzkiego ciała, przerażające dekoracje wykonane z ludzkich łopatek i bioder czy odzwierciedlenie idei memento mori, niosącej dziedzictwo na przestrzeni wieków i ukrywanie głębokiej symboliki. Całe miejsce niesie ze sobą silny magnetyzm i budzi w człowieku chęć skosztowania niezwykłych rzeczy i odkrycia dziedzictwa przodków.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko kostnicy.


7. Ossuarium w Brnie

Ossuarium w Brnie przy kościele św. Jakuba to drugi co do wielkości kostnicy w Europie, pierwszym jest ossuarium w Paryżu. Szacunkowa liczba pochowanych to ponad 50 tys.. Od XIII wieku na dzisiejszym Jakubskim náměstí znajdował się cmentarz, który znajdował się wewnątrz murów. Ponieważ miejsca te były ograniczone, wkrótce zabrakło im miejsca. Dlatego wynaleziono system pochówku wymiennego. Po 10-12 latach od pochówku otworzono grób, usunięto szczątki i pochowano w tym miejscu kogoś innego. Usunięte szczątki umieszczono w podziemnych ossuariach. Pochowano tu ofiary średniowiecznej zarazy i cholery, wydarzeń wojennych z okresu wojny trzydziestoletniej i oblężenia szwedzkiego. Miasto Brno skomponowało nawet swoją własną muzykę, która pogłębi Twoje wrażenia z wycieczki.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko kostnicy.


8. Kostnice Mělník

Kostnica znajduje się w krypcie prepozyta kościoła św. Piotra i Pawła pod prezbiterium. Razem z kostnicą w Sedlcu należy do największych w Czechach. Krypta to surowa, gotycka komnata ze szczątkami 10-15 tysięcy osób, zebranymi z różnych miejsc wokół Mělníka. Są to głównie pozostałości po wojnie trzydziestoletniej. Ossuarium pełniło funkcję części cmentarza. Kości są zespolone w formie prostych ozdób. Czaszki i kości z ranami wojennymi skupione są w jednym miejscu. Kościół św. Piotra i Pawła to jeden z najstarszych kościołów w Czechach z przełomu X i XI wieku. Dominantą jest wieża kościelna z 60-metrowym barokowym minaretem.

Zerknij na wskazówka, gdzie się zatrzymać, abyś był naprawdę blisko kostnicy.


9. Kościół św. Jakuba w Letařovicach

Przy pierwotnie renesansowym kościele, przebudowanym w stylu barokowym, w narożniku miejscowego cmentarza znajduje się ossuarium. Do kościoła można wejść wyłącznie w czasie mszy i pielgrzymek. Rzadkością w ossuarium jest ołtarz z XVIII wieku, złożony z ludzkich czaszek i kości. Kościół znajduje się poniżej Ještědu, we wsi Letařovice. Został zbudowany w XIII wieku przez zakon rycerski Johannitów. Najpierw przeszedł przebudowę gotycką, następnie otrzymał renesansowy tynk sgraffito, a w okresie baroku otrzymał typową wieżę i piękny rustykalny strop kasetonowy z malowanymi scenami z życia św. Jakub. Kościół i przylegające do niego ossuarium przechodzą stopniową renowację.


(Źródło zdjęcia)

10. Kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny

Wieś Lomec na Szumawie należy do najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w południowych Czechach. Kościół pielgrzymkowy im. Marii Panny należy do wybitnych dzieł wysokiego baroku w Europie Środkowej. Miejsce pielgrzymek jest skrzyżowaniem szlaków rowerowych i jednym z przystanków edukacyjnej ścieżki rowerowej Krajobraz historyczny Netolickiej. Kościół został zbudowany przez hrabiego Buquoy, ze względu na cudowną figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Można podziwiać unikalny ołtarz centralny z bogatymi rzeźbami. Jest to miniatura ołtarza papieskiego Berniniego ze świątyni św. Piotra w Rzymie. Pod szczytem tutejszego wzgórza w latach 20-tych ubiegłego wieku przeprowadzono badania archeologiczne i odkryto tu szereg słowiańskich kurhanów pochodzących z VI-IX wieku. wiek. Ten cmentarz należy do największych i najlepiej zachowanych tego typu w Czechach.

Zerknij na wskazówki, gdzie się zatrzymać, aby być naprawdę blisko kostnicy.


Autor artykułu:

Aktualizacja: 19. 11. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odkrywaj Czechy z Travelking

Wybieraj spośród unikalnych i sprawdzonych pobytów