Słowackie parki narodowe urzekają dziką przyrodą, majestatycznymi szczytami i krystalicznie czystymi jeziorami. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem wymagających alpejskich wędrówek, czy wolisz lżejsze wycieczki z rodziną, będziesz cieszyć się aktywnym wypoczynkiem na Słowacji tak, jak lubisz.
1. Park Narodowy Mała Fatra
Najbardziej wysunięty na zachód słowacki park narodowy oczaruje Cię szeregiem niezwykłych wąwozów, wąwozów skalnych, atrakcyjnych turystycznie grzbietów oraz bogatą fauną i florą. Można go przemierzać na nartach biegowych po ponad 150 km oznakowanych szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych, które poprowadzą przez gęsto zalesiony obszar parku na szczyty gór Malý i Veľký Rozsutec, Stoh lub Chleb. Ale jeśli szukasz poważnej wędrówki, udaj się na najwyższy szczyt Małej Fatry - Veľký Kriváň, który ma imponującą wysokość 1 709 m. Po drodze nie zapomnij podziwiać piękna ponad 1100 gatunków roślin, z których 4 są endemiczne, a 67 jest krytycznie zagrożonych. Jeśli będziesz miał szczęście, w gąszczu natkniesz się również na rzadkie zwierzęta, takie jak rezus wyspowy, wilk zwyczajny, głuszec i orlik grubodzioby. Należy jednak uważać, aby nie niepokoić niedźwiedzia brunatnego, który żyje w Małej Fatrze. Inne popularne miejsca turystyczne w czwartym najstarszym parku narodowym na Słowacji to wodospad Sutov o wysokości 38 m, wąwóz Dziura Janosika, wieża widokowa Serce Terchova i pobliski zamek Strečno.
- Park Narodowy Mała Fatra można zwiedzać o każdej porze, z wyjątkiem okresu sezonowego zamknięcia trwającego od 1 marca do 15 czerwca każdego roku.
2. Park Narodowy Wielka Fatra
Terytorium Parku Narodowego Wielka Fatra jest interesujące ze względu na różnorodną i szczególnie nierówną powierzchnię. Bogata sieć szlaków turystycznych prowadzi przez tereny podmokłe, lasy liściaste i pasy lasów zrębowych, rozległe pastwiska i pastwiska wypasane niegdyś przez bydło, do zjawisk krasowych, takich jak ściany skalne lub igły, do znaczących pasm górskich. Najwyższym z nich jest Ostredok, który wznosi się na wysokość 1 595,5 m nad poziomem morza. Mniej wymagająca może być na przykład wędrówka 11-kilometrową ścieżką przyrodniczą wzdłuż grzbietu Wielkiej Fatry. Dla wysportowanych piechurów czeka gratka w postaci przeprawy przez Velkofatranská magistrála, której długość wynosi aż 49 km. Po drodze warto zwrócić uwagę na rzadkie rośliny, takie jak ostnica alpejska, pierwiosnek lekarski, jeżówka słowacka i wiele innych. Warto również zatrzymać się, aby zobaczyć lokalny endemit, cyklamen fatransky, który rośnie tylko w Wielkiej Fatrze i zachodniej części Tatr Niskich. Park narodowy jest szczególnie znany jako największe stanowisko oryginalnego cisa czerwonego w Europie. Wśród zwierząt można zobaczyć rzadkie głuszce i cietrzewie, a wśród drapieżników wilki i dzikie koty. Miłośników historii zainteresuje lokalny skansen Vlkolínec, który jest wpisany na Listę UNESCO. Miłośników sportów zimowych skuszą pobliskie ośrodki narciarskie Donovaly, Malinné lub bogata sieć tras narciarstwa biegowego.
3. Park Narodowy Muránská planina
Słowackie Góry Czerwone na granicy środkowej i wschodniej Słowacji skrywają nieokiełznane i często pomijane piękno Parku Narodowego Muránská planina. Podczas wycieczki przejdziesz przez szlaki turystyczne, które są wyłożone zapadliskami, złomami, kanionami oraz skalnymi wieżami i oknami. Znajdziesz tu również ponad 300 jaskiń i 15 przepaści. A gdzie się udać? Turyści najchętniej wspinają się na szczyt Fabova hoľa (1438,8 m n.p.m.) lub odwiedzają trzeci co do wysokości zamek na Słowacji - ruiny zamku Muráň, który wznosi się na wysokość 935 m n.p.m.. Zamek jest silnie związany z jego najsłynniejszą mieszkanką Marią Széchyovą, która ze względu na swoją urodę nazywana była Murańską Wenus. Dziś pozostały jedynie ruiny imponującego zamku z zachowaną bramą wjazdową z wieżą. Można jednak podziwiać wspaniały widok na park narodowy i jego rozległe okolice. Możesz zobaczyć stada pasących się koni, patrząc na rozległe równiny. Nie martw się, oczy Cię nie mylą. Na równinie Murano od dziesięcioleci hodowana jest unikalna rasa półdzikich koni zwana Norik typu Murano. Nie spotkasz tu jednak rzadkich wilków, niedźwiedzi czy rysi. Entuzjaści botaniki również znajdą tu coś do podziwiania, mogą podziwiać rzadkie słowackie liczi, endemiczny i trzeciorzędowy relikt równiny Murano. Jest to również najniższe kłącze na Słowacji (można je zobaczyć na wysokości 750 m n.p.m.). Zakończ wędrówkę po Równinie Murańskiej w Murán, gdzie do dziś wypiekane są tradycyjne bułeczki Murán. Trudno wybrać, czy smaczniejsze są te z dżemem, czy z nadzieniem twarogowym.
4. Park Narodowy Niżne Tatry
Z całkowitą powierzchnią 728 km² i strefą ochronną o powierzchni 1 102 km², Park Narodowy Niskie Tatry jest największym parkiem narodowym na Słowacji. Znajduje się tu również niezliczona ilość pięknych miejsc, w których nie będziesz mógł wybrać, gdzie pójść najpierw. Park jest uwielbiany przez turystów za najpiękniejsze grzbiety na Słowacji. Warto na przykład wybrać się na wędrówkę między najwyższymi szczytami w Tatrach Niskich - między Chopkiem i Ďumbierem, które osiągają wysokość ponad 2000 m n.p.m.. Z ponad 840 km oznakowanych szlaków i 15 ścieżek przyrodniczych mogą wybierać nawet mniej wprawni wędrowcy. Szlaki prowadzące przez długie doliny, głębokie kaniony i trawiaste laski i kamienne wzgórza zaprowadzą Cię do pięknej Demänovská dolina, Kráľova hoľa lub do słynnego kompleksu Demänovské jaskinie, gdzie możesz odwiedzić publicznie dostępną Demänovská jaskinia lodowa, Demänovská svobody jaskinia i równie piękne Jeskyňa martwych nietoperzy i Stanišovská jaskinia. Podczas wędrówki towarzyszyć Ci będą kozice lub świstaki, ale uważaj na żyjące tu wilki, rysie i niedźwiedzie. Zimą nie zapomnij zabrać ze sobą nart i nart biegowych - czeka tu na Ciebie najsłynniejszy ośrodek narciarski na Słowacji Jasná Nízke Tatry, Donovaly, Tále oraz liczne trasy biegowe.
Zapoznaj się ze wskazówkami, gdzie się zatrzymać, aby znaleźć się naprawdę blisko najpiękniejszych słowackich parków narodowych.