Największe zniżki roku już tutaj są! Wybierz swój pobyt TravelBomba ze zniżką 30%!

Oblíbené 0

Nie masz jeszcze ulubionych ofert.

  • W każdej chwili możesz wrócić do ofert
  • Popularne oferty w jednym miejscu
  • Powiadamianie o zmianach w ofertach

NAJ na Słowacji: 9 NAJ parków narodowych

Przyznajemy, że trudno jest wybrać najpiękniejszy ze wszystkich słowackich parków narodowych. Dlatego w tym artykule przedstawimy piękno wszystkich dziewięciu z nich. Dowiedz się, gdzie znajdują się najwyższe góry.
NAJ na Słowacji: 9 NAJ parków narodowych

Słowackie parki narodowe urzekają dziką przyrodą, majestatycznymi szczytami i krystalicznie czystymi jeziorami. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem wymagających alpejskich wędrówek, czy wolisz lżejsze wycieczki z rodziną, będziesz cieszyć się aktywnym wypoczynkiem na Słowacji tak, jak lubisz.

1. Park Narodowy Mała Fatra

Najbardziej wysunięty na zachód słowacki park narodowy oczaruje Cię szeregiem niezwykłych wąwozów, wąwozów skalnych, atrakcyjnych turystycznie grzbietów oraz bogatą fauną i florą. Można go przemierzać na nartach biegowych po ponad 150 km oznakowanych szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych, które poprowadzą przez gęsto zalesiony obszar parku na szczyty gór Malý i Veľký Rozsutec, Stoh lub Chleb. Ale jeśli szukasz poważnej wędrówki, udaj się na najwyższy szczyt Małej Fatry - Veľký Kriváň, który ma imponującą wysokość 1 709 m. Po drodze nie zapomnij podziwiać piękna ponad 1100 gatunków roślin, z których 4 są endemiczne, a 67 jest krytycznie zagrożonych. Jeśli będziesz miał szczęście, w gąszczu natkniesz się również na rzadkie zwierzęta, takie jak rezus wyspowy, wilk zwyczajny, głuszec i orlik grubodzioby. Należy jednak uważać, aby nie niepokoić niedźwiedzia brunatnego, który żyje w Małej Fatrze. Inne popularne miejsca turystyczne w czwartym najstarszym parku narodowym na Słowacji to wodospad Sutov o wysokości 38 m, wąwóz Dziura Janosika, wieża widokowa Serce Terchova i pobliski zamek Strečno.

  • Park Narodowy Mała Fatra można zwiedzać o każdej porze, z wyjątkiem okresu sezonowego zamknięcia trwającego od 1 marca do 15 czerwca każdego roku.

2. Park Narodowy Wielka Fatra

Terytorium Parku Narodowego Wielka Fatra jest interesujące ze względu na różnorodną i szczególnie nierówną powierzchnię. Bogata sieć szlaków turystycznych prowadzi przez tereny podmokłe, lasy liściaste i pasy lasów zrębowych, rozległe pastwiska i pastwiska wypasane niegdyś przez bydło, do zjawisk krasowych, takich jak ściany skalne lub igły, do znaczących pasm górskich. Najwyższym z nich jest Ostredok, który wznosi się na wysokość 1 595,5 m nad poziomem morza. Mniej wymagająca może być na przykład wędrówka 11-kilometrową ścieżką przyrodniczą wzdłuż grzbietu Wielkiej Fatry. Dla wysportowanych piechurów czeka gratka w postaci przeprawy przez Velkofatranská magistrála, której długość wynosi aż 49 km. Po drodze warto zwrócić uwagę na rzadkie rośliny, takie jak ostnica alpejska, pierwiosnek lekarski, jeżówka słowacka i wiele innych. Warto również zatrzymać się, aby zobaczyć lokalny endemit, cyklamen fatransky, który rośnie tylko w Wielkiej Fatrze i zachodniej części Tatr Niskich. Park narodowy jest szczególnie znany jako największe stanowisko oryginalnego cisa czerwonego w Europie. Wśród zwierząt można zobaczyć rzadkie głuszce i cietrzewie, a wśród drapieżników wilki i dzikie koty. Miłośników historii zainteresuje lokalny skansen Vlkolínec, który jest wpisany na Listę UNESCO. Miłośników sportów zimowych skuszą pobliskie ośrodki narciarskie Donovaly, Malinné lub bogata sieć tras narciarstwa biegowego.


3. Park Narodowy Muránská planina

Słowackie Góry Czerwone na granicy środkowej i wschodniej Słowacji skrywają nieokiełznane i często pomijane piękno Parku Narodowego Muránská planina. Podczas wycieczki przejdziesz przez szlaki turystyczne, które są wyłożone zapadliskami, złomami, kanionami oraz skalnymi wieżami i oknami. Znajdziesz tu również ponad 300 jaskiń i 15 przepaści. A gdzie się udać? Turyści najchętniej wspinają się na szczyt Fabova hoľa (1438,8 m n.p.m.) lub odwiedzają trzeci co do wysokości zamek na Słowacji - ruiny zamku Muráň, który wznosi się na wysokość 935 m n.p.m.. Zamek jest silnie związany z jego najsłynniejszą mieszkanką Marią Széchyovą, która ze względu na swoją urodę nazywana była Murańską Wenus. Dziś pozostały jedynie ruiny imponującego zamku z zachowaną bramą wjazdową z wieżą. Można jednak podziwiać wspaniały widok na park narodowy i jego rozległe okolice. Możesz zobaczyć stada pasących się koni, patrząc na rozległe równiny. Nie martw się, oczy Cię nie mylą. Na równinie Murano od dziesięcioleci hodowana jest unikalna rasa półdzikich koni zwana Norik typu Murano. Nie spotkasz tu jednak rzadkich wilków, niedźwiedzi czy rysi. Entuzjaści botaniki również znajdą tu coś do podziwiania, mogą podziwiać rzadkie słowackie liczi, endemiczny i trzeciorzędowy relikt równiny Murano. Jest to również najniższe kłącze na Słowacji (można je zobaczyć na wysokości 750 m n.p.m.). Zakończ wędrówkę po Równinie Murańskiej w Murán, gdzie do dziś wypiekane są tradycyjne bułeczki Murán. Trudno wybrać, czy smaczniejsze są te z dżemem, czy z nadzieniem twarogowym.


4. Park Narodowy Niżne Tatry

Z całkowitą powierzchnią 728 km² i strefą ochronną o powierzchni 1 102 km², Park Narodowy Niskie Tatry jest największym parkiem narodowym na Słowacji. Znajduje się tu również niezliczona ilość pięknych miejsc, w których nie będziesz mógł wybrać, gdzie pójść najpierw. Park jest uwielbiany przez turystów za najpiękniejsze grzbiety na Słowacji. Warto na przykład wybrać się na wędrówkę między najwyższymi szczytami w Tatrach Niskich - między Chopkiem i Ďumbierem, które osiągają wysokość ponad 2000 m n.p.m.. Z ponad 840 km oznakowanych szlaków i 15 ścieżek przyrodniczych mogą wybierać nawet mniej wprawni wędrowcy. Szlaki prowadzące przez długie doliny, głębokie kaniony i trawiaste laski i kamienne wzgórza zaprowadzą Cię do pięknej Demänovská dolina, Kráľova hoľa lub do słynnego kompleksu Demänovské jaskinie, gdzie możesz odwiedzić publicznie dostępną Demänovská jaskinia lodowa, Demänovská svobody jaskinia i równie piękne Jeskyňa martwych nietoperzy i Stanišovská jaskinia. Podczas wędrówki towarzyszyć Ci będą kozice lub świstaki, ale uważaj na żyjące tu wilki, rysie i niedźwiedzie. Zimą nie zapomnij zabrać ze sobą nart i nart biegowych - czeka tu na Ciebie najsłynniejszy ośrodek narciarski na Słowacji Jasná Nízke Tatry, Donovaly, Tále oraz liczne trasy biegowe.

Zapoznaj się ze wskazówkami, gdzie się zatrzymać, aby znaleźć się naprawdę blisko najpiękniejszych słowackich parków narodowych.


Słowacja - Najpopularniejsze pobyty


5. Tatrzański Park Narodowy

Piękne góry sięgające nieba, polodowcowe jeziora i wyjątkowe kozice - z tego słynie najstarszy słowacki park narodowy. Obszar Tatr Wysokich dumnie nosi nazwę Tatrzańskiego Parku Narodowego od 1949 roku, a 5 lat później utworzono park narodowy po polskiej stronie Tatr. Od tego czasu przyciąga setki tysięcy turystów, którzy spacerują wokół największego tatrzańskiego jeziora - Veľký Hincovo pleso, najwyżej położonego jeziora Modrý pleso (na wysokości 2 192 m n.p.m.) oraz ponad 100 innych jezior i wodospadów. Jednak największą atrakcją Tatr są niewątpliwie góry. Któż nie zna symbolu Słowacji, góry Krivan, która wznosi się na wysokość 2 494 m n.p.m.? Prawdziwym wyzwaniem jest jednak wejście na najwyższy szczyt Słowacji, Gerlachovský szczyt (2 654,4 m n.p.m.), które jest możliwe tylko z doświadczonym przewodnikiem turystycznym. Nie można obejść się bez przewodnika podczas wspinaczki na Łomnickie wzgórze (2 633,9 m n.p.m.), ale można również dotrzeć na szczyt bez wysiłku, korzystając z kolejek linowych. Po drodze towarzyszyć nam będą orły skalne, świstaki lub unikalne kozice tatrzańskie, które nie żyją nigdzie indziej na świecie, jak tylko w Tatrach. Są one ściśle chronione i obecnie jest ich tylko około 1000. Spacerując po ścieżkach przyrodniczych i ponad 600 km oznakowanych szlaków, nie zapomnij zauważyć pięknych górskich kwiatów, a zwłaszcza rzadkiej malwy alpejskiej. Możesz odwiedzić Jaskinię Belian, która jest jedyną otwartą dla publiczności. Miłośnicy kolarstwa górskiego będą mogli cieszyć się ponad 300 km oznakowanych szlaków rowerowych.

  • Ze względów bezpieczeństwa szlaki turystyczne w wysokich górach Tatrzańskiego Parku Narodowego są sezonowo zamknięte od 1 listopada do 15 czerwca. Poza szlakami turystycznymi można wędrować od 16 czerwca do 31 października i tylko w towarzystwie przewodnika górskiego.

Sprawdź wskazówki, gdzie się zatrzymać, aby znaleźć się naprawdę blisko najpiękniejszych parków narodowych Słowacji.


6 Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy jest częścią pierwszego międzynarodowego parku w Europie, wraz z polskim Pienińskim Parkiem Narodowym. Dosłownie obowiązkowym punktem dla wszystkich turystów jest spływ drewnianymi tratwami na 9-kilometrowym odcinku Dunajca. Podczas tej wycieczki lokalni flisacy - Gorali przedstawią Ci wszystkie skarby Pienin, które będziesz miał najlepszy widok z wody. Należą do nich na przykład najwyższy szczyt Trzy Korony znajdujący się po polskiej stronie. Na piesze wędrówki kuszą Haligovskie skały, które skrywają liczne jaskinie i pieczary. Spacerując lub jeżdżąc na rowerze, z pewnością zobaczysz rzadkie rośliny i endemity, takie jak Półwysep Pieniński i Arabea chochlíkata. Przy odrobinie szczęścia możesz nawet zobaczyć jeden z 766 gatunków motyli, które tu żyją. W głębokich lasach żyje wyspiarski rezus, a nierzadko można zobaczyć wydrę rzeczną polującą w rzece. Niektóre szlaki turystyczne mogą również prowadzić do tajemniczego Czerwonego Klasztoru, w którym obecnie znajduje się muzeum. Fascynująca wycieczka pokaże ci oryginalne wyposażenie klasztoru i wystawę poświęconą życiu ówczesnych mnichów.


7. Park Narodowy Słowacki Raj

Jeśli kochasz przygody pełne adrenaliny i nie boisz się wysokości ani braku stałego gruntu pod nogami, Park Narodowy Słowacki Raj jest idealnym miejscem na następną wycieczkę. Ten piękny obszar słynie z głęboko wyciętych wąwozów, równin krasowych, dolin i wąwozów, przez które przepływają strumienie, tworząc niesamowite wodospady. Możesz doświadczyć ich słodkiej wody z niespotykanej dotąd bliskości. Nad bystrzami i samymi kaskadami biegnie system kładek i drabinek, dzięki czemu podczas wspinaczki niejednokrotnie poczujesz na skórze krople świeżej wody. Możesz wybrać jedną z 13 ścieżek przyrodniczych lub podążać innymi z ponad 300 km oznakowanych szlaków. Doprowadzą Cię one do Widoku Tomaszowskiego, który jest znany jako jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Słowacji lub do Kláštoriska z ruinami klasztoru kartuzów. Do najpopularniejszych lokalnych tras należy dolina Suchá Bela, gdzie można wspinać się po drabinkach wokół wodospadu Mišov o wysokości 29,5 m. Słowacki raj kryje również skarb o niespotykanej wartości - Dobszyńską Jaskinię Lodową, która jest jedną z największych jaskiń lodowych w Europie i prawdopodobnie na świecie.

Zapoznaj się z wskazówkami, gdzie się zatrzymać, aby znaleźć się naprawdę blisko najpiękniejszych parków narodowych Słowacji.


8. Park Narodowy Słowacki Kras

Nie trzeba daleko podróżować, aby odwiedzić największy obszar krasowy w Europie Środkowej. Można go znaleźć na południu Słowacji w pobliżu granicy z Węgrami, gdzie znajduje się Park Narodowy Słowacki Kras. Tutejsza przyroda słynie z wielu rozpadlin, formacji skalnych i jaskiń, których łącznie można znaleźć aż 1100. Niektóre z nich zostały wpisane na Listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO ze względu na ich znaczenie. Należy do nich na przykład Jaskinia Domica ze wspaniałą dekoracją naciekową. Część jaskini znajduje się również w węgierskim regionie Aggteleki Karszt i można ją zwiedzić podczas wycieczki po Węgrzech. Jeśli jednak zdecydujesz się pozostać w Słowackim Krasie, koniecznie wybierz się do Zádielskiej Doliny, którą przedstawiliśmy już w artykule o 8 najpiękniejszych szlakach turystycznych. Można również odwiedzić ruiny dawnego kościoła husyckiego za miejscowością Lúčka.


9. Park Narodowy Połoniny

Najciemniejsze miejsce na Słowacji lub nawet Park Ciemnego Nieba. Tak czasami nazywany jest najdalej wysunięty na wschód park narodowy Słowacji, Park Narodowy Połoniny, położony na granicy słowacko-polsko-ukraińskiej. Jest on znany nie tylko wśród astronomów jako miejsce o najniższym poziomie zanieczyszczenia światłem na Słowacji, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie nieba usianego setkami gwiazd niemal przez cały rok. Warto wybrać się tu także w ciągu dnia, kiedy można spacerować po dolinach i wyjątkowych górskich łąkach powyżej linii lasu, zwanych w tych stronach „połoninami”. To właśnie od nich pochodzi nazwa parku narodowego. Ale najcenniejszym lokalnym klejnotem są nietknięte ludzką ręką lasy i lasy, które zajmują aż 81% powierzchni. Składają się one z jodeł, buków i innych drzew pochodzących sprzed kilku stuleci. Można je zobaczyć na przykład w największym lesie Słowacji, Stužica, gdzie miejscowe jodły rosną od ponad 300 lat. To dzięki nim tutejsze rzadkie lasy, wraz z pobliskimi drewnianymi kościołami, zasłużyły sobie na miejsce wśród najwspanialszych obiektów UNESCO. Pieniński Park Narodowy może poszczycić się jeszcze jednym rarytasem - jest to jedyne miejsce na Słowacji, gdzie żubry można zobaczyć pasące się w stadach na wolności. Żyją one ramię w ramię z drapieżnikami, takimi jak niedźwiedź brunatny, wilk zwyczajny i dziki kot. Można również odwiedzić największy słowacki zbiornik wody pitnej, Starina. Jeśli nie możesz się zdecydować, który drewniany kościół odwiedzić, udaj się najpierw do Mini-galerii drewnianych kościołów na Ulicy, gdzie możesz zobaczyć 8 z nich w skali 1:10.

Autor artykułu:

Aktualizacja: 13. 10. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odkrywaj Słowacja z Travelking

Wybieraj spośród unikalnych i sprawdzonych pobytów